Inteligentne rozwiązania w domu

Inteligentne rozwiązania w domu

Dom, jak nic innego, może być odzwierciedleniem osobowości i statusu właściciela. Jedni wybiorą bogatą ornamenturę, złote klamki i krany, inni pójdą w skandynawski minimalizm, stawiając na drewno, kamień i chłodne kolory. O gustach trudno dyskutować, jednak o rozwiązaniach już łatwiej, chociaż te najbardziej nowoczesne mogą być równie zindywidualizowane, jak styl każdego z nas. Czytaj dalej

 

Świadomość istnienia inteligentnych rozwiązań jest w ostatnim czasie coraz bardziej powszechna, nie tylko wśród architektów wnętrz i deweloperów. Dzisiaj każdy projektujący przestrzeń, poza doborem kolorów i materiałów wykończeniowych, przywiązuje wagę do tego, by był ona również ergonomiczna. 

 

Czytaj również: Kilka wskazówek przydatnych podczas remontu

 

Zakres możliwości

Wyobraź sobie, że godzinę przed przyjściem do domu sterownik centralnego ogrzewania sam zwiększa temperaturę, a zamarynowany uprzednio schab zaczyna z wolna skwierczeć w piekarniku. Nie stoisz długo pod drzwiami, szperając w poszukiwaniu kluczy - otwierają się,  gdy tylko zbliżysz do nich smartfona. Twój dom już od progu wita cię ciepłą podłogą i aromatem gotowej pieczeni. Czujniki ruchu bezbłędnie wykrywają twoją obecność, dzięki czemu światło uruchamia się tylko w pomieszczeniu, w którym się znajdujesz. Jednym muśnięciem panelu sterowania włączasz muzykę, która rozlega się z sieci niewidocznych głośników. Po posiłku wyciągasz się wygodnie na kanapie z kieliszkiem czerwonego wina i na tablecie uruchamiasz  zaprogramowaną scenę pt. "relaks": światło w salonie przygasa i jednocześnie rozpala się biokominek, tworząc przyjemny, wieczorny nastrój. W końcu jesteś po ciężkim dniu i zasługujesz na odpoczynek. Mało?!

 

Jedną z podstawowych zalet inteligentnych rozwiązań jest potencjał nieskończonej optymalizacji. W tym działaniu ograniczenie stanowić mogą tylko niewystarczające możliwości technologiczne sprzętów, które chce się zintegrować z domową siecią oraz, a może przede wszystkim, zasobność portfela zamawiającego. Firmy realizujące takie zlecenia, do każdego z nich podchodzą indywidualnie. Jeśli lubisz budzić się ze słońcem na twarzy, zintegruj rolety z zegarem astronomicznym tak, aby o wschodzie słońca zaczęły stopniowo się uchylać. Nie chcesz martwić się podlewaniem trawnika? System zrobi to za ciebie, oceniając uprzednio aktualne warunki pogodowe. A kiedy nie domknąłeś okna, klimatyzacja przestanie chłodzić wietrzone pomieszczenia. Zadaniem programistów jest tak zaprojektować system, aby jego funkcjonowanie wymagało jak najmniej uwagi domowników, a wypełniony technologią dom bezszelestnie "oddychał" w rytmie ich życia.

 

- Klienci przychodzą do naszego salonu pokazowego zainteresowani możliwościami inteligentnych instalacji. Każdy ma już mniejsze lub większe pojęcie o tym, jak to działa. Jednak wszyscy, po zrealizowanej przez nas prezentacji, nie potrafią ukryć zdumienia ogromem możliwości, zaawansowaniem technologicznym i jednoczesną prostotą obsługi tego, co nazywamy inteligentnym domem - mówi Patryk Gut z Art Cinema, czołowej polskiej firmy kompleksowo realizującej zamówienia na takie systemy.

 

Czytaj również: Niedoróbki budowlane przyczyną zniszczeń

 

Z oferty firmy skorzysta także deweloper Angel Group Polska. W swojej flagowej inwestycji w Krakowie – Angel Wawel - inwestor zlecił wykonanie instalacji inteligentnego domu w apartamencie pokazowym.

 

- Nabywcy naszych apartamentów w Angel Wawel to szczególna grupa klientów, dlatego zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom, prezentując ofertę lidera na polskim rynku inteligentnych rozwiązań. Sądzę, że docenią oszczędność czasu i wygodę, jaką mogą sobie zapewnić decydując się na taką instalację - mówi Małgorzata Nowosielska, dyrektor sprzedaży w biurze dewelopera.  

 

Czytaj również: Jak zmniejszyć koszty budowy domu?

 

Dawny powiew przyszłości

Odkąd człowiek odkrył potencjał elektryczności, ludzie snuli fantazje na temat domów przyszłości. Wertując zakurzone pomysły twórców science fiction można nie tylko się uśmiechnąć do tych nie zawsze trafionych przewidywań, ale i z satysfakcją odnotować, że współczesne rozwiązania są dalece bardziej praktyczne, a niektóre swoją pomysłowością zaskoczyłyby nawet młodego Lema. Nasi dziadowie kreślili perspektywę wszechobecnych diod, skomplikowanych klawiatur sterujących i stałej komunikacji głosowej z komputerem. Chociaż takie rozwiązania są dzisiaj na wyciągnięcie ręki, to wbrew przypuszczeniom poprzednich pokoleń, staramy się  nimi nie epatować. Współcześnie nie mnoży się urządzeń, ale integruje z dotychczasowymi. Przycisków także jak na lekarstwo, co umożliwiają dotykowe ekrany. Inżynierowie współczesnych technologii dwoją się i troją nad miniaturyzacją sprzętów, żebyśmy nie musieli nosić na głowie wielkich hełmów pokrytych nadajnikami. Wystarczy telefon...

 

Zgodnie z tą koncepcją realizuje się również zamówienia na inteligentne systemy w naszych domach. Przewody i urządzenia sterujące montowane będą w ścianach. Oferowane są mechanizmy, które skryją telewizor pod sufitem, a dla miłośników długich kąpieli - wodoodporny telewizor ukryty w lustrze, której wyświetlacz także pozostanie niewidoczny, gdy nie będzie w użyciu. Jeśli lubisz otaczać się dźwiękiem, na pewno docenisz możliwość schowania głośnika w ścianie, pod warstwą tynku. W ten sposób w każdym pomieszczeniu Twojego domu może grać ta sama (lub inna) stacja radiowa lub płyta CD, co idealnie sprawdzi się na przykład podczas większej imprezy. Oczywiście wyciszenie dowolnej strefy (pomieszczenia) sprowadza się do kilku dotknięć panelu sterującego... którym może być również twój telefon, tablet lub komputer . Wszystko szybko, wygodnie i intuicyjnie.

 

Najlepsze przykłady to te z życia wzięte. Właścicielka klimatycznego loftu w Nowym Jorku – artystka Adriana Biasi - chwali sobie program, dzięki któremu rolety same zasłaniają okna, ilekroć włączy się światło w garderobie. Dzięki temu, kiedy się przebiera, sąsiedzi nie mogą podziwiać jej nagiej sylwetki. Z kolei właściciele uroczego domku w górach w Japonii wyposażyli swoją sypialnię w program, który o poranku powoli rozświetla żarówki, a później otwiera rolety okienne, tworząc symulację wschodzącego słońca.

 

Czytaj również: Dostosowanie projektu pod nowe warunki

 

Bilans  końcowy

Inteligentnym rozwiązaniem mogą być objęte cztery sfery: oświetlenia, audio, video oraz integracji w jeden system. Na podstawie precyzyjnego wywiadu oczekiwań i zachowań domowników, odpowiednio dobiera się sceny. Aby wszystko działało zgodnie z założeniami ergonomii, każdy klient ma miesiąc czasu od odebrania produktu, aby skorygować pewne ustawienia, które nie wytrzymały konfrontacji z oczekiwaniami.

 

Na jakie oszczędności można liczyć? Opisywane systemy faktycznie potrafią znacząco obniżyć rachunki nawet o kilkanaście procent. Ale zyskać można coś dużo cenniejszego – czas, spokój i wygodę. Warto też wspomnieć o bezpieczeństwie. Zaawansowane instalacje w pełni integrują się z systemem antywłamaniowym i zamkami w drzwiach. Jeden przycisk uruchomi "tryb paniki", który rozświetli cały dom i w razie potrzeby zawiadomi policję.

 

Nie da się ukryć, że jest to propozycja dla klientów zamożniejszych, ale taki wydatek można potraktować jako inwestycję – wyposażona w garnitur praktycznie bezusterkowej technologii nieruchomość raczej nie straci na wartośći.

 

Czytaj również: Budowa domu a korozja

 

Najlepiej od początku

Kiedy już się zdecydujesz, aby dać swojemu domowi zastrzyk inteligencji, przygotuj się na rewolucję: kucie w ścianach dosłownie wymusza remont, dlatego systemy te coraz częściej montowane są już na etapie stanu surowego. Zanim na ścianach pojawi się farba, a na podłogach parkiet, instalacja oplecie cały dom swoją niewidoczną siecią.  

 

Przy współpracy z Angel Wawel rozważamy każdy najdrobniejszy szczegół – zapowiada Patryk Gut z ArtCinema. – Zmechanizowane zasłony, inteligentne strefy świetlne, zintegrowany system audio multiroom, wodoodporny telewizor ukryty w lustrze, nagłośnienie na tarasie... Pracujemy nad projektem, który możliwie najlepiej zdoła zaprezentować współczesne możliwości inteligentnych domów i będzie ułatwiał życie przyszłym mieszkańcom tego wyjątkowego apartamentu – dodaje.

 

Z pewnością jest na co czekać. Odwiedzenie apartamentu pokazowego będzie dla przyszłych nabywców szansą na wypróbowanie fascynującego wachlarza możliwości w zakresie automatyki budynków. Będzie można samemu chwycić za panel sterujący i z dziecięcą ciekawością sprawdzić wszystkie pokrętła i guziczki. Świetna zabawa murowana

Źródło: 9.90 PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 610

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >