Inteligentne rozwiązania w kawalerce

Inteligentne rozwiązania w kawalerce

Kawalerka, która sama decyduje o tym, kiedy podkręcić ogrzewanie, przewietrzyć pokój czy zasłonić rolety? To możliwe. Dziś nawet mieszkanie o niewielkiej powierzchni możemy wyposażyć w inteligentną technologię i sterować wszystkimi domowymi sprzętami i instalacjami za pomocą telefonu komórkowego. Niektórzy deweloperzy oferują nawet to rozwiązanie w standardzie.

Wchodzimy do mieszkania. Nasze lokum jest przewietrzone i panuje w nim odpowiednia temperatura. W przedpokoju i salonie włączają się lampy, na ekranie telewizora właśnie rozpoczyna się nasz ulubiony program. W kuchni czeka świeżo zaparzona kawa, a piekarnik kończy podgrzewać obiad – tak może nas przywitać po powrocie z pracy nasze „M”, jeśli wyposażymy je w inteligentny system. Podobne scenariusze możemy tworzyć na różne okazje – poranną pobudkę, kolację z przyjaciółmi, filmowy wieczór. W „mądrym” domu możemy bowiem nie tylko sterować pojedynczymi sprzętami, ale też tworzyć sceny. To całe sekwencje działań, jakie wykonują urządzenia i instalacje w określonej sytuacji.

 

 
Czytaj również: Winda z panelem dotykowym czy klasycznymi przyciskami mechanicznymi?

 

Sterowanie? Nic trudnego

Uruchomienie tego mechanizmu nie wymaga zaawansowanej wiedzy technologicznej. – Podczas prac nad naszym systemem postawiliśmy nie tylko na wygodę, jaką zapewnia, ale też łatwość obsługi. Dzięki przejrzystemu i intuicyjnemu interfejsowi możemy jednym kliknięciem na ekranie komputera lub smartfona, z dowolnego miejsca na świecie wyłączyć światło, odsłonić rolety czy uruchomić scenę – wyjaśnia Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej Fibaro. W wielu sytuacjach nasza ingerencja nie jest w ogóle potrzebna, bo inteligentne „M” reaguje na określone sytuacje samoczynnie. Centrala, czyli mózg całego systemu, przetwarza informacje przesyłane przez czujniki i wysyła komendy, które są realizowane przez moduły wykonawcze.

 

Dzięki temu na przykład mieszkanie zadba o bezpieczeństwo w przypadku pożaru, uruchamiając zaprogramowaną wcześniej procedurę awaryjną. Mądre mieszkanie będzie też symulować obecność domowników, co przyda się w szczególności przy dłuższych wyjazdach. System będzie włączał światło czy muzykę, a także podnosił i opuszczał rolety, co pomoże odstraszyć nieproszonych gości. Inteligentne „M” zadba także o to, byśmy nie zużywali więcej energii, niż jest to konieczne i na przykład po wyjściu wszystkich mieszkańców wyłączy niepotrzebnie pracujące urządzenia.

 

 

 

Inteligencja także w standardzie

W inteligencję budynkową możemy nasze cztery kąty wyposażyć samodzielnie. Warto zdecydować się na rozwiązanie bezprzewodowe, dzięki czemu unikniemy remontu z kuciem ścian włącznie, a sam system będzie praktycznie niewidoczny. Moduły są montowane w puszkach podtynkowych i gniazdkach elektrycznych, a ich pracą zarządza niewielkich rozmiarów centralka, którą można łatwo pomylić z odtwarzaczem DVD. Dzięki zdecydowaniu się na rozwiązanie wykorzystujące technologię bezprzewodową będziemy też mogli bezinwazyjnie rozbudowywać system o kolejne funkcjonalności, rozkładając wydatki w czasie, a w przypadku przeprowadzki zabierzemy wszystkie elementy ze sobą.

 

 Czytaj również: Komunikacja z pompą ciepła z dowolnego miejsca

 

A jeśli mowa o wydatkach – ile musimy zainwestować w inteligentny system? – W mieszkaniu o metrażu około 50 mkw. na początek wystarczy zestaw już za około 4 tys. zł. W tej cenie zawiera się centralka Home Center 2, dwa termostaty, dwa kontrolery rolet, moduł typu on/off. Ten niewielki zestaw pozwala na sterowanie i zautomatyzowanie pracy rolet, oświetlenia i ogrzewania – mówi Maciej Fiedler z Fibaro.

 

Jeśli interesuje nas inteligencja budynkowa i zastanawiamy się nad kupnem nowego lokum warto poszukać takiego, w którym deweloper oferuje to rozwiązanie w cenie mieszkania. Inwestycji tego typu jest coraz więcej. – Mieszkania i domy, które w standardzie wyposażone są w system Fibaro można już kupić między innymi w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Kaliszu, Kołobrzegu, Tychach, Zabrzu i Bielsku-Białej – wylicza Maciej Fiedler z Fibaro. Szczegółowe informacje o inwestycjach są dostępne na www.fibaro.com/pl/domy-z-systemem-fibaro.

 

Źródło: LTM Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Rękawice robocze Liczba postów: 211 Grupa: Budowa i re... Jeżeli chodzi o ubrania robocze na każdą okazję i do każdej pracy to od siebie niezmiennie polecam sklep: https://piratbhp.pl/11-odziez-letnia-ubr ania-robocze
  • Płyta fundamentowa - cennik i zalety Liczba postów: 6 Grupa: Budowa i re...
  • Hydraulik z doświadczeniem - Warszawa Liczba postów: 47 Grupa: Firmy budow... U mnie zaczęło się od niewielkiej plamy na suficie, a skończyło na zrywaniu części zabudowy. Dlatego skontaktowałem się z polecaną mi firmą Świat Instalacji - l...
  • Własna firma Liczba postów: 309 Grupa: Firmy budow... Kancelaria specjalizuje się w sprzedaży, skup zadłużonych spółek i likwidacji spółek, zapewniając pełną obsługę prawną oraz doradztwo biznesowe. Oferują równi...
  • Dekorator wnętrz Liczba postów: 179 Grupa: Firmy budow... Bigg Boss is a popular Indian reality television show based on the Dutch format of Big Brother. The Hindi version airs on Colors TV and has completed 18 season...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19594 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 244

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >