Inteligentne technologie dla nieruchomości
Smartfonem robimy zakupy na drugim końcu świata, samochód podpowiada jak ominąć korki, a podczas sprawdzania wieści z życia nielubianych znajomych, zegarek mierzy puls. Komputery zawładnęły naszym życiem i coraz śmielej wdzierają się do biur, mieszkań, telewizorów, a nawet lodówek. To dopiero początek...
Czytaj dalej
Inteligentne nieruchomości – czyli udomowione technologie
Nowoczesne technologie w budownictwie przynoszą wymierne korzyści. Deweloperzy prześcigają się w rozwiązaniach, które sprawiają, że buduje się szybciej i taniej. W efekcie do odbiorcy trafia mieszkanie nowocześniejsze, tańsze i lepsze jakościowo. Gdy do tych ,,czterech ścian” dodamy garść elektroniki i oprogramowania, powstaje lokal, który ,,inteligentnie” ułatwi nasze życie, a przynajmniej spróbuje uczynić je bardziej wygodnym.
Czytaj również: Innowacyjne pranie
Mieszkanie na miarę XXI w.
Wyobraź sobie, że zamiast budzika, skutecznie stawia cię na nogi telewizor z porannym, niezależnym, programem informacyjnym, rolety rozsuwają się, zapraszając światło dnia do pokoju, a ekspres czeka już z gorącą kawą.
Po wymagającym dniu w pracy otwierasz mieszkanie bez użycia klucza. Od progu wita cię zapach dietetycznej kolacji, a z właśnie rozpalonego kominka, bije przyjemne ciepło. Na koniec twój pies - robot w zębach przynosi kapcie… To wszystko (nad psem trwają prace) zapewnia HMS.
House Management System - czyli HMS to zestaw sprzętu i oprogramowania, który zarządza wybranymi funkcjami w obrębie mieszkania. System konfiguruje się pod konkretnego użytkownika, który następnie za pomocą kontrolera (może nim być smartfon) zarządza poszczególnymi instalacjami w pomieszczeniu. Najpopularniejszymi funkcjami, które obsługuje HMS są: sterowanie klimatyzacją, ogrzewaniem, oświetleniem, roletami czy systemem alarmowym. HMS ma jednak o wiele więcej możliwości i przeznaczeń. Wszystko zależy oczywiście od tego, które strefy naszego mieszkania podłączymy. Możemy na przykład zaprogramować funkcje, które przy zmianie pogody automatycznie zamykają lub otwierają okna, a o odpowiedniej godzinie włączają klimatyzację, ekspres do kawy czy piekarnik. Ilość zastosowań systemu HMS rośnie wykładniczo, a ograniczenia tkwią tylko w naszej wyobraźni i oczywiście w kieszeni.
Koszty systemów HMS dla pojedynczego apartamentu zaczynają się od kilku, a sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych. Na szczęście coraz więcej firm deweloperskich zaczyna dostrzegać potencjał ,,inteligentnych” mieszkań i wdraża systemy w swoich inwestycjach, co zmniejsza jednostkowy koszt. Takie systemy pojawiają już się w apartamentach w całej Polsce, nie są to jednak mieszkania dla przeciętnego Kowalskiego. Deweloperzy dzięki HMS podnoszą rangę i prestiż inwestycji, a to oczywiście odbija się na cenie. Warto jednak zauważyć, że na korzyść HMS przemawiają również oszczędności na kosztach eksploatacyjnych wynikające z mniejszego zużycia energii. Ekolodzy biją brawo i proszą o więcej.
Czytaj również: Lodówka sterowana smartfonem
Nowoczesne biurowce i apartamentowce
Jeśli HMS dla przeciętnych mieszkań jest nadal przyszłością, to w nowoczesnych apartamentowcach i biurowcach systemy tego typu pojawiają się coraz częściej.
Za obsługę dużych powierzchni odpowiedzialny jest system BMS (Building Management System). Dzięki temu systemowi operator monitoruje cały obiekt, zarządza podłączonymi instalacjami, a w zależności od typu, może również nadzorować inne systemy. Dzięki systemowi BMS można kontrolować takie strefy jak: temperatura, wilgotność czy wentylacja budynku. BMS ingeruje również w system zabezpieczeń, klimatyzację, zasilanie, sieci teleinformatyczne oraz oświetlenie.
BMS jest zatem mózgiem całego budynku, a gdy dołączymy do niego jeszcze moduł zgłoszeń usterek od najemców, to otrzymujemy bardzo potężne narzędzie i duże możliwości działania. W czasach intensywnego rozwoju rynku biurowców deweloperzy kładą duży nacisk na takie udogodnienia, ponieważ wyróżniają dany obiekt na tle konkurencji i zmniejszają koszty późniejszej obsługi.
Podane przykłady systemów IT w branży nieruchomości są zapowiedzią czegoś znacznie większego. W świetle zaangażowania gigantów, pokroju Apple, we wsparcie technologii IoT (Internet of Things) możemy być pewni, że rewolucja technologiczna w naszych domach i biurach jest dopiero przed nami. Tymczasem nie nazywajmy obecnych systemów inteligentnymi. Wciąż, nawet najbardziej “inteligentny” system musi być obsługiwany przez choćby przeciętnie inteligentnego człowieka. Cóż to zatem za inteligencja.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- płytki w salonie?? Liczba postów: 139 Grupa: Porady i op... Jeżeli robisz remont i potrzebujesz klejów oraz hydroizolacji czy uszczelniaczy to odwiedź witrynę https://diy.bostik.com/pl-PL Nie tylko znajdziesz odpowiednie...
- Projekt i aranżacja kuchni - kuchnia zamknięta czy... Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Niezależnie co wybierzesz zainteresuj się ofertą tego producenta granitu https://igranit.pl/spieki-kwarcowe/ U niego zakupisz nie tylko płytki, schody czy parap...
- pomoc tłumacza Liczba postów: 46 Grupa: Ciekawe pom... Możecie sobie sprawdzić stronę https://nowatkowski.pl/tlumacz-przysiegl y-wloskiego-w-warszawie/ , na której znajdziecie ofertę profesjonalnego tłumacza przysięg...
- Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 339 Grupa: Porady i op... Szczególnie jeśli mamy do czynienia ze stalą nierdzewną, warto poddawać ją takim zabiegom jak https://passeco.pl/obrobka-elektrolitycz na/ . Wydajne środki do el...
- Jak zamontować lustro? Liczba postów: 109 Grupa: Ciekawe pom... Co sądzicie o lustrze w sypialni?