Inteligentny dom - czyli przede wszystkim bezpieczeństwo

Inteligentny dom - czyli przede wszystkim bezpieczeństwo

Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań oferujących spełnienie marzeń o inteligentnym domu. W obliczu takich możliwości warto pamiętać, że w inteligentnym domu chodzi nie tylko o wygodę i komfort, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo, zarówno pod względem technologicznym, jak i użytkowym. Czytaj dalej

 

To zapewnia technologia io-homecontrol stosowana w inteligentnych systemach firmy Somfy. Jest to, jak dotąd, jedyny z najczęściej stosowanych protokół radiowy, który gwarantuje zarówno wielozakresową transmisję poleceń, bezpieczny klucz szyfrujący i odpowiedni zasięg, jak również komunikację dwukierunkową, w czasie rzeczywistym. 

 

Inteligentne systemy mogą spełniać życzenia domowników. Potrafią one samodzielnie ożywiać i uruchamiać elementy domu, zarówno w jego otoczeniu, jak i wewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem, do zastosowań mieszkalnych, są systemy radiowe. W przeciwieństwie do rozległych systemów kablowych, stosowanych w budynkach komercyjnych, bezprzewodowe systemy gwarantują uniwersalność i intuicyjną obsługę, a sama instalacja nie ingeruje w infrastrukturę domu.

 

Czytaj również: Inteligentny dom nie musi być tylko marzeniem

 

Decydując się na dom inteligentny warto zainwestować w precyzyjną automatyzację, przede wszystkim, urządzeń dostępowych, takich jak drzwi, osłony zewnętrze i rolety antywłamaniowe. Pełnią one bowiem fundamentalną rolę w kontrolowaniu dostępu do wnętrza domu, jak i  pozwalają na inteligentne  korzystanie z warunków zewnętrznych. To powinno stać się  podstawą do późniejszej rozbudowy systemu o dodatkowe elementy i inteligentne urządzenia.

 

To jak sprawnie urządzenia te będą się komunikować między sobą i w efekcie wpływać na ochronę naszego domu,  zależy już od konkretnego rodzaju zastosowanych systemów, które odpowiadają za  bezpieczeństwo technologiczne i użytkowe.

 

 

Bezpieczeństwo technologiczne

Technologią, która gwarantuje obecnie przestrzeganie wszelkich kryteriów niezawodności i bezpieczeństwa, jest io-homecontrol. Dzięki 128 bitowemu kluczowi szyfrującemu, wymiana informacji jest zabezpieczona w 100%, co powoduje, że wszelkie próby nieuprawnionego dostępu zostają udaremnione. Otwarcie protokołu również jest kontrolowane, co oznacza, że transmisje wymagają konieczności autoryzowania. Każda instalacja io-homecontrol posiada swój własny klucz dotyczący wszystkich urządzeń io-homecontrol w domu, zapewniając tym samym bezpieczeństwo równoważne z bezpieczeństwem transakcji bankowych. Klucz jest automatycznie aktywowany przy pierwszym użyciu, a nadajnik np. pilot przekazuje swój klucz kodujący do odbiornika tylko raz. Protokół radiowy do sterowania w budynkach mieszkalnych posiada także zabezpieczenia przed piractwem, z podobnych względów, jak zabezpieczenia domu przed włamaniem.

 

Najczęściej stosowaną w systemach domowych jest transmisja radiowa z jedną częstotliwością, mianowicie pasmem 868 MHz.  Umożliwia ona dobrą transmisję na terenie budynku, zapewniając zasięg co najmniej 20 m wewnątrz konstrukcji betonowej. Z kolei w otwartej przestrzeni wynosi on co najmniej 200-300 m. Gdy zaistnieje potrzeba w łatwy sposób można zwiększyć zasięg dodając wzmacniacz sygnału. Częstotliwość ta jest  dopasowana do budynków mieszkalnych i wymaga większej mocy emisji, stąd mniejsze zużycie energii samodzielnie działających urządzeń, takich jak czujniki czy piloty. Dla przykładu częstotliwość 2,4 GHz wykorzystywana np. zarówno przez niektóre technologie, jak i przez wifi czy bluetooth zapewnia gorszą propagację fal, ponieważ zasięg przy stałej mocy jest mniejszy.

 

Czytaj również: Wideodomofon - bezpieczeństwo i wygoda

 

Częstotliwość 868 MHz, której stosowanie określa europejska norma EN 300 220, ma jednak pewne ograniczenia. Norma europejska narzuca zawężenie czasu komunikacji oraz emisji do 25 mW lub stałą kontrolę dostępności używanej częstotliwości. Co za tym idzie, jest ona znacznie mniej skuteczna, bardziej wrażliwa na zakłócenia radiowe, spowodowane coraz bardziej popularnymi sieciami wifi.

 

Technologia io-homecontrol poszła o krok dalej, rozszerzając ciągłą kontrolę na trzy pasma w zakresie od 868 do 870 MHz. Przed wysłaniem polecenia, nadajnik sprawdza każdą z nich i wybiera tę która jest wolna. Jeśli nie ma natychmiastowej reakcji urządzenia, polecenie zostaje ponownie przesłane na innej częstotliwości. Proces ten trwa zaledwie kilka milisekund, co oznacza że taka prędkość komunikacji wpływa pozytywnie na nienaruszalność systemu. Uzyskana w ten sposób dostępność zapewnia możliwie najlepszą jakość transmisji, bez żadnych zakłóceń oraz zwiększa niezawodność przekazywanych poleceń.

 

Warto dodać, że istnienie większej ilości podpasm jest, owszem, gwarancją niezawodności transmisji informacji drogą radiową, jednak pod warunkiem, że pasmo nie podlega zbyt dużym zakłóceniom, co w przypadku technologii io-homecontrol jest spełnione.

 

 

Bezpieczeństwo użytkowe

Inteligencja sterowania polega na tym, że to urządzenia dbają o to, żeby zamknąć to co trzeba i kiedy trzeba. Dzięki temu dom jest płynnie sterowany, nawet gdy nie ma w nim użytkownika. Przewagą io-homecontrol w tym zakresie jest funkcja precyzyjnych komunikatów zwrotnych, podawanych w czasie rzeczywistym.

 

Biorąc pod uwagę zewnętrzną fasadę domu, a więc np. sterowanie roletami zewnętrznymi, czy drzwiami garażowymi, tym bardziej istotne stają się takie komunikaty zwrotne, które nie tylko potwierdzą wysłanie lub odebranie rozkazu radiowego, ale faktycznie na bieżąco poinformują nas o realizacji polecenia lub też o przeszkodach, które utrudniły jego wykonanie.

 

Czytaj również: Nowoczesne modele dźwigów i wind solarnych

 

Precyzyjna, dwukierunkowa komunikacja gwarantuje użytkownikowi pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami w domu. System informuje nas za każdym razem o wykonaniu polecenia, a dodatkowo w każdej chwili możemy poznać aktualny stan urządzenia, gdyż informacja taka jest wyświetlana np. na ekranie pilota. Urządzenia domowe można też kontrolować zdalnie, na ekranie telefonu 3G, tabletu czy komputera.

 

W io-homecontrol nie ma komunikacji zwrotnej w oparciu o routing/MESH, ponieważ funkcja routing/MESH nie jest dostosowana do urządzeń dostępowych, takich jak drzwi garażowe, brama oraz do urządzeń, które nie mogą działać z opóźnieniem.

 

Technologia io-homecontrol stosowana jest najczęściej przy produktach, które inteligentną elektronikę mają już w środku. Takie urządzenia nie wymagają wówczas żadnych dodatkowych modułów sterujących, aby włączyć je w inteligentny system zarządzania budynkiem. Ponieważ więc informacja zwrotna podawana jest bezpośrednio z silników urządzeń, jest ona niezwykle precyzyjna, a samo położenie napędu jest dokładnie określone. Jest to odróżnienie od technologii np. Z-wave z wykorzystaniem routing/MESH, gdzie koncepcja oparta jest na miniaturowych modułach w puszce podtynkowej. Przez to też, że informacja o położeniu pochodzi z zewnętrznego modułu sterującego, a nie bezpośrednio z urządzenia wykonawczego, informacja zwrotna nie jest aż tak dokładna.  Nie podaje ona rzeczywistego stanu, tylko teoretyczny według przyjętych założeń, co w przypadku zamknięć (drzwi, zamki, okna, rolety, bramy) ma kardynalne znaczenie dla bezpieczeństwa. Korzystanie z protokołu radiowego io-homecontrol jest więc gwarancją niezawodnej transmisji radiowej.

 

Czytaj również: Hydrauliczne słupki parkingowe

 

Io-homecontrol rozróżnia szereg informacji i komunikatów zwrotnych, które podawane są w czasie rzeczywistym, np. na pilocie. Ponadto, w technologii tej przesyłanie informacji jest ośmiokrotne. Jeżeli polecenie zostanie wysłane pierwszy, czy drugi raz, ale bez potwierdzenia wykonania, to system powtórzy je do ośmiu razy ze zmienną częstotliwością i wybierze to pasmo, które nie będzie zakłócone. 

 

Oznacza to, że użytkownik wychodząc z domu do pracy i uruchamiając na przykład na smart fonie scenariusz „wychodzę”, gdzie wywołane jest zamknięcie rolet i bramy, nie musi czekać na ich faktyczne zamknięcie, ponieważ dostaje taką precyzyjną informację o wykonaniu polecenia na swój smartfon. Istotne jest to tym bardziej, kiedy sterujemy domem na odległość z drugiego końca świata, chcąc na przykład symulować obecność mieszkańców.

 

 

Podsumowanie

Kierowanie się w pierwszej kolejności profesjonalizmem, zamiast oszczędnością przy instalowaniu inteligentnych systemów pozwala uniknąć wielu problemów, jak i wykorzystać w pełni potencjał prawdziwie inteligentnego domu. Co więcej, urządzenia „io” gwarantują łatwy dostęp do inteligentnej automatyki, dzięki niskim kosztom instalacyjnym, choć wydawać by się mogło, że tak precyzyjna technologia jest wręcz finansowo nieosiągalna. Io-homecontrol zapewnia komunikację i współdziałanie instalacji zarówno pomiędzy sobą, jak i z innymi urządzeniami znanych producentów sprzętu domowego. Na przykład pilot „io” firmy Somfy steruje wszystkimi domowymi produktami io-homecontrol, niezależnie od marki. Dzięki temu użytkownik zyskuje rozbudowane możliwości zaspokojenia swoich potrzeb w zakresie wyposażenia domu. Technologia ta pozwala ponadto adaptować elementy domowe we własnym indywidualnym tempie właściciela. Inwestując na początek tylko w jeden wybrany system (np. automatyczne rolety), użytkownik ma możliwość sukcesywnie uzupełniać wyposażenie o inne elementy zgodne z tym standardem, dzieląc tym samym inwestycję na etapy.

Źródło: Somfy / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19466 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 342

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >