Intensywne prace w ogrodzie – areacja kontra wertykulacja

Intensywne prace w ogrodzie – areacja kontra wertykulacja

Areacja i wertykulacja gleby, to kluczowe zabiegi dla przygotowania idealnego podłoża do prawidłowego wzrostu roślin. Jakie narzędzia Ci w tym pomogą? Zadbany murawa w formie gęstego, miękkiego soczystego podłoża będzie stanowiła ulubione miejsce odpoczynku dla całej Twojej rodziny. Czytaj dalej

 

Koszenie jest jednym z najważniejszych zadań, podczas opieki nad trawnikami. Wiosną warto ten zabieg przeprowadzać dość często, bo nawet dwa razy w tygodniu. Pamiętaj jednak, że pierwszy pokos powinieneś wykonać jak trawa osiągnie wysokość 7-8 cm. Jak doskonale wiesz, tylko regularne podlewanie, nawożenie i prawidłowe koszenie zagwarantuje Ci uzyskanie gęstego, zdrowego trawnika. Co zrobić kiedy wszystkie wyżej wymienione zabiegi nie przynoszą efektu?

 

 

Czytaj również: Prace związane z ogródkiem warzywnym


Pobudź darń do życia


Pytanie jak pobudzić wzrost nieco przerzedzonej trawy, która nie wygląda zbyt reprezentacyjnie? Wystarczy, że w okresie od maja do końca czerwca przeprowadzisz zabieg wertykulacji lub areacji. Idealne do przeprowadzenia tego typu zabiegów pielęgnacyjnych są dostępne obecnie na rynku urządzenia typu 2 w 1, czyli profesjonalne urządzenia wyposażone w funkcję zarówno areacji jak i wertykulacji np. marki AL-KO. Zaprojektowane tak, żeby proces prac w ogrodzie przebiegł szybko, efektywnie i zakończył się pełnym sukcesem. Te kompleksowe urządzenia służą do napowietrzania lub spulchniania gleby Twojego trawnika w zależności od aktualnych potrzeb możesz sam zdecydować jaki zakres prac chcesz przeprowadzić. Jedno jest pewne oba zabiegi powodują intensywny, a jednocześnie równomierny wzrost murawy.

 

 

Wertykulator Areator 2 w 1


Wertykulatory aeratory AL-KO to kompleksowe urządzenia do napowietrzania i spulchniania gleby trawnika w ogrodzie. Zaprojektowane tak, aby spełnić wszystkie Twoje oczekiwania. Eleganckie kompaktowe narzędzia zostały skonstruowane zgodnie z najnowszą technologią dlatego ukrywają w sobie funkcje 3-in-one: wertykulowanie (wertykulacja), napowietrzanie (aeracja) i zbieranie do kosza. W tym miejscu warto podkreślić, że to właśnie firma AL-KO wprowadziła na rynek pierwszy wertykulator z funkcją aeratora do trawy. Pamiętaj decydując się na zakup określonego modelu urządzenia do wyboru masz te o napędzie elektrycznym zalecane do ogrodów i trawników o mniejszej powierzchni wynoszącej do 300 m2. oraz posiadające silniki spalinowe zalecane do terenu rzędu 800 m2.  

 

 

Czytaj również: Chwasty i mech na kostce brukowej – jak się ich pozbyć?

 

Zasada działania urządzenia


Narzędzia typu combi mają tę zaletę, że za ich pomocą w niezwykle prosty sposób pobudzisz swój ogród do intensywnego wzrostu. Dlaczego? Wertykulator aerator jest wyposażony w dwa wymienne wałki: wałek do wertykulacji (wertykulowania) z 14. stalowymi nożami, a także wałek do aeracji (napowietrzania) trawnika z 24. stalowymi sprężynami. I tutaj niezwykle ważne, a zarazem praktyczne rozwiązanie dla Ciebie, tj. możliwość wymiany wałka roboczego urządzenia można wykonać ręcznie bez dodatkowych narzędzi. Dzięki temu łatwo dostosujesz wertykulator areator do zakresu planowanych w ogrodzie działań pielęgnacyjnych. Ponadto wertykulatory mają funkcję usuwania zanieczyszczeń, starej trawy, mchu i wszystkich chwastów, które zdążyły się już pojawić na Twoim trawniku.


Pamiętaj o zasadzie, że zabieg wertykulacji trawnika warto przeprowadzić wiosną, natomiast zabieg aeracji wiosną oraz jesienią. Wertykulacja i aeracja sprawiają, że trawa dużo lepiej się rozrasta, bo ziemia zostaje użyźniona, a wszelkie zanieczyszczenia zostają usunięte. 


Nowa murawa ma łatwy dostęp do wody i wszystkich substancji odżywczych dostępnych w glebie. Oba zabiegi są jednymi z ważniejszych prac jakie powinieneś uwzględnić podczas planowania wszystkich działań. Dopiero w następnej kolejności będziesz mógł przystąpić do wapnowania, podlewania, nawożenia i koszenia trawy. 

 

 

Jak wybrać i nie żałować?

 

Rozważanie jaki sprzęt będzie najlepszy warto rozpocząć od przyjrzenia się czego właściwie potrzebuje Twoja murawa, jakiej pielęgnacji wymaga, a następnie powinieneś wziąć pod uwagę powierzchnię jaka będzie poddawana procesowi pielęgnacji oraz renowacji. Poza tym musisz uwzględnić ukształtowanie terenu, poziom nierówności i ewentualne przeszkody na jakie może napotkać Twój nowy sprzęt w czasie pracy. Tylko patrząc kompleksowo ocenisz właściwie czy łatwiej Ci będzie pracować z wertykulatorem o napędzie elektrycznym czy spalinowym.


Podobnie będzie w przypadku wyboru kosiarki czy lepiej jeśli wybierzesz nowoczesną kosiarkę ręczną, elektryczną bądź spalinową, czy też powinieneś pokusić się o zakup traktorka ogrodowego. Dobierając sprzęt zwróć też uwagę na tak istotne cechy jak: moc silnika, trwałość obudowy, a przede wszystkim szerokość pracy wertykulatora areatora. Ostatnia z wymienionych cech jest ważna o tyle, iż w sposób znaczący skróci Ci czas pracy. Dlaczego? Chcąc uporządkować trawnik o powierzchni 1000 metrów kwadratowych kosiarką o szerokości cięcia 41 cm pokonujemy trasę o długości przynajmniej 2,5 km, a przy użyciu kosiarki o szerokości 53 cm trasa będzie wynosiła około 1,9 km. Traktorkiem do trawy o szerokości koszenia 92 cm pokonamy w przybliżeniu 1 km. Istotne będą też zamontowane w kosiarkach blokady bezpieczeństwa, a także koła nie niszczące darni. Korzyści po tak dokładnej analizie wydają się dość oczywiste i gwarantują sukces wyboru idealnego sprzętu oraz oszczędność naszego czasu i energii. 

 



Wertykulatory elektryczne AL-KO, to mocne i wydajne urządzenia, posiadające regulację pracy noża. Wymienny wałek wertykulujący i napowietrzający sprawiają, że urządzenia producenta AL-KO łączą w sobie funkcję wertykulatora i aeratora, a jednocześnie są narzędziami przyjaznymi dla środowiska. 

Autor tekstu:AL-KO

Źródło: AL-KO / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19418 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 159

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >