
Inwestycja w okna drewniane
Lato sprzyja nie tylko odpoczynkowi, ale także długo odkładanym remontom w domu, w tym także wymianie okien. Jeśli odczuliśmy zimą ich nieszczelność i decydujemy się na zmianę, pojawia się dylemat: popularne PCV czy ekskluzywne drewno? Udzielenie właściwej odpowiedzi wymaga dokładnego określenia swoich potrzeb i preferencji.
Czytaj dalej
Kształty
Podstawowe wytyczne, kluczowe dla dokonania wyboru pomiędzy oknami drewnianymi i plastikowymi, to oczekiwania wobec okien. Kwestie izolacyjne schodzą na dalszy plan, ponieważ z obydwu materiałów można wykonać okna o zbliżonych parametrach. Należy więc przemyśleć, czy kształt okna jest na tyle standardowy, żeby szukać produktu wykonanego z PCV. A może w rachubę wchodzi okno okrągłe lub przeszklenie stanowiące całą ścianę w salonie z widokiem na taras? Jeśli tak, lepszym wyborem okaże się okno drewniane.
Czytaj również: Okna o wysokich parametrach izolacyjnych
„Okna drewniane nie odkształcają się pod wpływem zmian temperatury tak, jak dzieje się to z tworzywem sztucznym, dlatego idealnie sprawdzają się w wypadku wielkogabarytowych przeszklonych powierzchni” – radzi Dariusz Olszewski, doradca klienta w firmie Internorm. Jeśli poszukiwane jest okno trójkątne, okrągłe czy dachowe, łatwiejsze w wykonaniu i tym samym tańsze są drewniane. Okna z PCV są dostępne w konkurencyjnych cenach tylko dlatego, że opierają się na masowej produkcji.
Kolory
Decydując się na zakup okna z PCV, należy podjąć decyzję o jego kolorze, którego nie będzie można później zmienić. Jeśli okaże się, że wybrany kilka lat przed remontem elewacji kolor okien nie pasuje do odnowionego wyglądu budynku, pozostaje ich wymiana. Okna drewniane pozwalają natomiast na zmianę koloru bez utraty walorów wizualnych ramy okiennej. Owszem, okna wykonane z naturalnego surowca wymagają konserwacji, ale nie żółkną (a w przypadku innych kolorów niż biel – nie blakną) i nie ulegają odkształceniom, jak to się dzieje z oknami plastikowymi.
Czytaj również: Odpowiednie okucia do okien
Zewnętrzne nakładki aluminiowe
O ile samo aluminium nie posiada właściwości ocieplających, o tyle w połączeniu z naturalnym, oddychającym drewnem umożliwia stworzenie zestawów okiennych pozbawionych wad charakterystycznych dla obydwu materiałów. Zewnętrzna nakładka aluminiowa praktycznie eliminuje konieczność regularnej konserwacji ram okiennych i impregnowania ich środkami chemicznymi, które mogą niekorzystnie działać na osoby skłonne do alergii.
Czytaj również: Najbardziej wytrzymałe oszklenia
Dzięki temu można cieszyć się naturalnym wyglądem drewna wewnątrz pomieszczeń, w których spędzamy czas. Dodatkowo, istnieje bardzo szeroki wybór dostępnych kolorów nakładek: od standardowych, poprzez metaliczne, aż po dekoracyjne kolory drewna imitujące rysunek słojów.
Źródło: Toolbox Creative Communications / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 173 Grupa: Firmy budow... Kiedy myślimy o urządzaniu wnętrz, ważnym aspektem jest wybór odpowiednich mebli. W kontekście trwałości i łatwości utrzymania, proponowaną opcją jest płyta for...
- Nowoczesny dom – czym powinien się wyróżniać? Liczba postów: 23 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, elewacja z płytek klinkierowych to doskonały sposób na podniesienie wartości estetycznej i funkcjonalnej budynku. Materiał ten jest niezwykle....
- Firma wykonująca system smart home Liczba postów: 2 Grupa: Firmy budow... Planuję zainstalować smart home w domu w Krakowie i szukam ekipy, która pomoże mi to zrobić profesjonalnie. Ktoś coś poleca?
- Drewniana elewacja - co można zrobić, by uniknąć p... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, elewacja z klinkieru to połączenie trwałości, estetyki i odporności na warunki atmosferyczne. Płytki King Klinker nie blakną pod wpływem promi...
- Dotacje na budowę domu Liczba postów: 9 Grupa: Moja budowa Jestem na etacie załatwiania papierów na pozwolenie budowę domu itp . Chciałbym się dowiedzieć czy są dofinansowania do nowych budynków ? Słyszałem o czystym po...