Inwestycje komercyjne napędzają rynek obrotu gruntami
Ostatnie prognozy ekonomiczne dla Polski pozostają optymistyczne i pozwalają przewidywać, że obserwowany aktualnie sprzyjający klimat inwestycyjny będzie się utrzymywał. Stabilny popyt na obiekty biurowe, magazynowe i handlowe wskazuje, że obrót gruntami inwestycyjnymi będzie się zwiększał.
Z danych firm badawczych wynika, że w minionym roku wartość transakcji zakupu gruntów wzrosła o blisko 100 % w porównaniu z wynikami z 2010 r. Obroty wyniosły prawie 1 mld zł. Oczywiście nie jest to wynik porównywalny z latami 2007-2008, ale widać wyraźną tendencję wzrostową. Dane zbiorcze pokazują także, że największe sumy zostały spożytkowane na działki pod zabudowę mieszkaniową i biurową.
Inwestycje komercyjne napędzają rynek
W bieżącym roku podaż działek pod inwestycje deweloperskie może utrzymać swój relatywnie wysoki poziom. Nie bez znaczenia pozostanie tu wprowadzenie w kwietniu ustawy deweloperskiej, która zmienia m.in. zasady finansowania inwestycji przez deweloperów. Chcąc pozyskać środki na nowe projekty, wiele z mniejszych spółek będzie musiało rozważyć np. sprzedaż części zgromadzonych w bankach ziemi gruntów.
Rynek będzie napędzany jednak głównie przez tereny inwestycyjne kupowane z przeznaczeniem pod centra lub parki handlowe, a także biura i magazyny. Te dobrze przygotowane pod proces inwestycyjny w zakresie możliwości technicznych, prawnych i planistycznych będą oczywiście cieszyć się większym zainteresowaniem, mimo wyższych cen. Eksperci podkreślają, że najczęściej poszukiwana dziś powierzchnia to działki ok. 3000-5000 mkw., zlokalizowane w granicach miast. W segmencie przemysłowym parametry te wynoszą około 1,5 ha w granicach miast oraz do 10 ha poza nimi.
Czytaj również: Coraz więcej krakowskich inwestycji
Powstająca infrastruktura drogowa modyfikuje ceny gruntów
W aglomeracjach miejskich inwestorom zależy na lokowaniu obiektów komercyjnych w bezpośrednim sąsiedztwie głównych arterii komunikacyjnych, tras wylotowych i obwodnic miejskich. W minionym roku można było zauważyć, że znacząco rośnie zainteresowanie gruntami położonymi przy budowanych oraz planowanych odcinkach autostrad, zwłaszcza przy węzłach autostradowych, ale przekłada się to także na ich ceny.
Nowe inwestycje komunikacyjne przekładają się również na wzrost zainteresowania terenami położonymi z dala od centrów miast, a nawet tymi zlokalizowanymi w odległości kilkudziesięciu kilometrów od aglomeracji. Do tej pory charakteryzowały się one relatywnie niskim popytem i cenami, jednak coraz lepsze skomunikowanie ich z aglomeracjami przyczynia się do wzrostu cen gruntów na tych terenach.
Do oferty, wracają powoli także grunty nabyte w latach 2007-2008 w okresie znaczącego boomu cenowego. Ich właściciele, jak dotąd zwykle czekali na powrót wysokich cen, ale widać, że powoli decydują się na korekty, niektóre nawet o kilkadziesiąt procent. Coraz częściej na rynek trafiają też grunty gminne, które stanowią dodatkowe źródło finansowania dla samorządów lokalnych.
Czytaj również: W Poznaniu powstało nowe centrum kongresowe w Polsce
Pomimo dużej podaży, popyt na grunty inwestycyjne nie jest w pełni zaspokojony. Potwierdzają to doświadczenia Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. W bieżącym roku rozpoczęliśmy sprzedaż aktywów, które po przeprowadzonej w 2011 r. analizie, uznane zostały za nieruchomości niepasujące do naszego profilu biznesowego. Zgodnie ze strategią biznesową Grupa PHN ma docelowo działać w trzech segmentach rynku nieruchomości komercyjnych, tj. biurowym, handlowym i logistycznym. Większość z oferowanych w przez nas gruntów charakteryzuje się dobrą lokalizacją. Obserwujemy, że takie aktywa cieszą się w tej chwili (wyjątkowym) dużym zainteresowaniem. Klienci szukają terenów wysokiej jakości, o kształcie pozwalającym na optymalne ich zagospodarowanie. Przeanalizowaliśmy złożone oferty i (jesteśmy po) odbyliśmy spotkania negocjacyjne z potencjalnymi kupującymi. Obecnie czekamy na złożenie ofert ostatecznych. Ewentualne transakcje powinny zostać sfinalizowane do końca 2012 r.
Sławomir Frąckowiak – Członek Zarządu PHN S.A.
Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu dużą firmą produkcyjną w okresie transformacji z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę z udziałem Skarbu Państwa, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2011 r. został powołany na stanowisko członka zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości SA i członka zarządu Grupy PHN SA. Wcześniej był wiceprezesem zarządu Dipservice oraz współpracował m.in. z firmą PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Przez wiele lat związany był z firmą Opoczno S.A., gdzie w latach 1999-2005 pełnił m.in. funkcję prezesa zarządu. W swojej karierze zawodowej sprawował też funkcję członka rad nadzorczych takich spółek, jak Zelmer S.A, Polfa Kutno S.A., Dvarcionu Keramika oraz Elektrowni Wiatrowej Turów.
Sławomir Frąckowiak jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Podyplomowych Studiów w Wyższej Szkole Biznesu National Louis University w Nowym Sączu oraz Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie. Ponadto ukończył wiele specjalistycznych szkoleń dla kadry menadżerskiej. Dwukrotnie był także finalistą konkursu „Manager Roku” (2003, 2004).
Czytaj również: Niebawem rozpocznie się realizacja inwestycji wielorodzinnej na poznańskim Piątkowie
Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości
Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości jest jednym z największych pod względem wartości portfela podmiotów w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce. Spółka posiada obecnie ponad 150 nieruchomości i ponad 1100 ha gruntów na terenie całej Polski (m.in. w Warszawie, we Wrocławiu, w Gdańsku i Gdyni). PHN ma wieloletnie doświadczenie zarówno w zarządzaniu nieruchomościami, jak i w realizacji projektów deweloperskich
Grupa PHN powstała w 2011 r. w wyniku konsolidacji spółek należących do Skarbu Państwa i prowadzących działalność w sektorze nieruchomości w Polsce lub posiadających w swoim portfelu dobrze zlokalizowane obiekty mające potencjał do realizacji projektów inwestycyjnych lub przebudowy już istniejących.
Do kluczowych obiektów należących do grupy Polskiego Holdingu Nieruchomości należą w szczególności: Świętokrzyska 36 (vis a vis najbardziej prestiżowego obecnie biurowca w Warszawie – przy Rondzie ONZ), centrum handlowo-usługowe przy Bartyckiej 26 (blisko centrum Warszawy), wieżowiec „Intraco” przy Stawki 2, biurowiec „Kaskada” przy Jana Pawła II 12 oraz „Dalmor Port Rybacki” w Gdyni. Ponadto grupa PHN realizuje obecnie między innymi budowę nowoczesnego biurowca przy Foksal 10A w Warszawie, a we Wrocławiu SEGRO Industrial Park Wrocław, powstający w joint venture z międzynarodowym deweloperem SEGRO.
Źródło: On Board Public Relations / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Nowoczesne hale magazynowe - jedna już wynajęta! Liczba postów: 217 Grupa: Inwestycje Szukasz odpowiedniego miejsca dla swojego biznesu? Sprawdź ofertę Horyzont Nieruchomości https://horyzontnieruchomosci.pl/ Pomagają w znalezieniu nowoczesnego b...
- Osiedle Royal Residence na warszawskim Wilanowie Liczba postów: 17 Grupa: Inwestycje
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 252 Grupa: Inwestycje Korzystanie z narzędzia dostępnego na https://cenametra.pl/wycena-mieszkania to oszczędność czasu i pieniędzy. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod wyceny, n...
- Jakiemu deweloperowi zaufać? Liczba postów: 163 Grupa: Inwestycje Jeśli deweloper jest uczciwy, dotrzymuje warunki umowy, nie stosuje ukrytych opłat, to oczywiście można mu wtedy zaufać. Najelepiej po prostu poczytać wcześniej...
- Czy kupno mieszkania z rynku wtórnego jest korzyst... Liczba postów: 32 Grupa: Inwestycje Jeśli myślisz o zakupie mieszkania, koniecznie zerknij na ofertę dewelopera https://www.osiedlealeksandria.pl/ jeśli interesuje Cię miejscowość Aleksandrów Łódz...