Inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej
Rynek inwestycyjny w Europie Środkowo-Wschodniej w dobrej formie.
Wolumen transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na rynkach nieruchomości komercyjnych w regionie CEE w ubiegłym roku wyniósł ok. 7,8 mld euro, z czego ok. 3,2 mld euro przypadło na Polskę. Aktywność inwestorów wzrosła również w innych krajach regionu.
JLL pozostaje liderem rynku z ok. 52% udziałem w wolumenie transakcji inwestycyjnych zawartych z udziałem doradców w Europie Środkowo – Wschodniej.
– Wartość transakcji inwestycyjnych zawartych z udziałem firmy doradczej JLL na rynkach nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo – Wschodniej w zeszłym roku sięgnęła 2,5 mld euro. Oznacza to, że firma utrzymała swoją pozycję lidera w obszarze strategicznego doradztwa inwestycyjnego w regionie.
Czytaj również: Jak poprawić kondycję polskich fabryk?
Troy Javaher, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo – Wschodniej, JLL, komentuje: „JLL doradzał zarówno w kompleksowych transakcjach portfelowych, jak również w umowach kupna/sprzedaży pojedynczych obiektów. Szczególną aktywność obserwowaliśmy w sektorze magazynowym, w którym zrealizowano kilka dużych transakcji portfelowych, a JLL był zdecydowanym liderem w obszarze doradztwa w tym segmencie rynku. Firma dysponuje unikalną ekspertyzą i doświadczeniem zarówno w transakcjach kupna/sprzedaży najlepszych obiektów w swoich kategoriach, jak również produktów oportunistycznych i typu value-added. Co szczególnie ważne, JLL utrzymuję wiodącą pozycję na rynku doradztwa inwestycyjnego już od ponad dziesięciu lat”.
2014 był dobrym rokiem dla rynków nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo – Wschodniej. Łączny wolumen umów kupna/sprzedaży sięgnął 7,8 mld euro, co oznacza istotny wzrost w porównaniu do 2013 r. (6,2 mld euro). Polska, z ok. 41% udziałem w łącznej wartości transakcji, utrzymała pozycję lidera regionu, wyprzedzając Czechy, Rumunię. Słowację, Węgry oraz rynki Europy Południowo-Wschodniej.
Czytaj również: Czeskie nieruchomości
Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych, informuje: “W 2014 r. wartość transakcji sfinalizowanych w Polsce sięgnęła 3,2 mld euro. W segmencie biurowym w 2014 r. sfinalizowano transakcje o wartości 1,8 mld euro, co jest najlepszym wynikiem od 2006 r. Warto również zwrócić uwagę na rekordową aktywność inwestorów na największych rynkach poza Warszawą, na których właściciela zmieniły nieruchomości biurowe o wartości ponad 440 mln euro. To wynik wyższy niż suma wolumenów transakcji biurowych poza stolicą z pięciu wcześniejszych lat. W sektorze magazynowym sfinalizowano transakcje o rekordowej wartości 744 mln euro, natomiast w handlowym – 570 mln euro. Należy pamiętać, że finalizacja niektórych transakcji przesunęła się na rok 2015, a wiele rozmów rozpoczęto pod koniec 2014. Stąd też, w roku 2015, spodziewamy się równie dobrych wyników, będących rezultatem zrealizowania ważnych transakcji we wszystkich segmentach rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce.”
To był zarówno bardzo dobry rok dla rynku inwestycyjnego w Polsce, jak i zespołu rynków kapitałowych JLL.
„Bardzo się cieszymy, że JLL miał możliwość współpracy przy tylu transakcjach w Europie Środkowo – Wschodniej. W Polsce doradzaliśmy przy 19 transakcjach o łącznej wartości ponad 1,41 mld euro przyczyniając się do tak dobrego wyniku firmy w regionie. Ten rezultat wskazuje na rosnące zainteresowanie inwestorów Polską i Europą Środkowo – Wschodnią. Potwierdzeniem tej aktywności jest też bardzo duża liczba spotkań i prezentacji dla inwestorów, w jakich będziemy uczestniczyć podczas tegorocznej edycji targów MIPIM”, dodał Tomasz Trzósło.
Przykładowe transakcje z 2014 r. przy których uczestniczyli doradcy inwestycyjni JLL w regionie Europy Środkowo – Wschodniej to umowy kupna/sprzedaży m.in.: portfela nieruchomości magazynowych VGP w Czechach (523 mln euro, doradztwo po stronie Tristan Capital Partners/VGP), nieruchomości magazynowych CA Immo (Bukareszt, Błonie, Piotrków, doradztwo po stronie P3), T-Mobile Office Park, Łopuszańska Business Park, Katowice Business Point (ok. 200 mln euro, doradztwo po stronie Ghelamco), Metropolitan w Warszawie (doradztwo po stronie Aberdeen Asset Management Deutschland AG) czy Promenada Mall w Bukareszcie (148 mln euro, doradztwo po stronie Raiffeisen Evolution).
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak obecnie wygląda rynek kredytowy? Liczba postów: 23 Grupa: Inwestycje Wiecie na rynku cały czas jest zasyp najróżniejszych produktów finansowych, ale wiecie.... Najważniejsze jest też to, aby nie stracić kontroli n...
- Jaki powinien być hotel idealny? Liczba postów: 32 Grupa: Inwestycje Jakiś czas temu byłem na weekend w Poznaniu i zatrzymałem się w polecanym mi Hotel Poznań Włoski - Liceum dla Dorosłych Poznań , który według mnie oferuje wysok...
- Jak w ostatnich latach kształtowały się zmiany w b... Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 224 Grupa: Inwestycje Czy ktoś z Was zdecydował się na opcje jaką jest zarządzanie najmem? W sieci znalazłam te firmę - https://alavoro.pl/zarzadzanie-mieszkani em/. Pojęcie zarządzan...
- Zakup mieszkania: od dewelopera czy z rynku wtórne... Liczba postów: 19 Grupa: Inwestycje Cześć! Planujesz zakup nowego mieszkania w Katowicach? Według mnie, warto zajrzeć na stronę GeoGrupa. Mają tam wiele propozycji nowych mieszkań w różnych części...