Izolacja dachu - podstawowe wiadomości

Izolacja dachu - podstawowe wiadomości

Izolacje poddaszy to coraz częściej stosowany zabieg. Używa się jej nie tylko w przypadku zagospodarowanych poddaszy, ale również zwykłych strychów. Dlaczego tak jest? Czytaj dalej

 

Cel izolacji poddasza

Izolacja poddaszy stosowana jest przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Oczywiście sam koszt jej wykonania jest wysoki jednak jest to wydatek jednorazowy, a taka inwestycja procentuje przez wiele lat. Przez dach uciekają nam znaczne ilości ciepła - według niektórych źródeł nawet ponad 30%. Izolując poddasze zatrzymujemy ciepło wewnątrz i tym samym oszczędzamy na ogrzewaniu.


 

Czytaj również: Jak wzmocnić konstrukcję dachu?

 

Zalety izolacji poddasza

Oprócz zalet ekonomicznych związanych z obniżeniem kosztów ogrzewania nasz dom staje się także bardziej ekologiczny ponieważ wytwarzamy mniej szkodliwych dla środowiska substancji powstających w wyniku spalania.
Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest poprawa komfortu - zwłaszcza na poddaszu. Jeśli ta część domu jest nieizolowana przebywanie w jej obszarze w upalne dni staje się niemożliwe ze względu na bardzo wysoką temperaturę, natomiast zimą temperatura jest za niska. Izolacja poddasza eliminuje obie te przeszkody. Jest ona potocznie nazywana ociepleniem, lecz ta nazwa okazuje się myląca, ponieważ warstwa izolacyjna chroni nas także przed nadmiernym gorącem, które przenika przez rozgrzane pokrycia dachowe - zwłaszcza blaszane.

 

 

Jak się to robi?

W dużym skrócie izolacja poddasza polega na zamontowaniu materiału przy konstrukcji dachu. Materiałem tym jest najczęściej wełna mineralna, styropian lub pianka. Następnie jest on osłaniany poprzez płyty kartonowo-gipsowe lub OSB przykręcone do metalowego stelaża zamocowanego do elementów więźby.

 

Budownictwo ekologiczne

W nowoczesnym budownictwie energooszczędnym izolacja poddasza jest wymogiem. Jest to jednocześnie utrudnienie i udogodnienie. Po pierwsze podnosi ona koszty budowy, jednak na dłuższą metę jest to rozwiązanie opłacalne, które coraz częściej stosowane jest w budynkach już stojących, które nie mają obowiązku wprowadzenia tego rozwiązania, jednak jego zalety przekonują coraz szersze grono odbiorców.

 

Wykonanie izolacji

Izolację poddasza można oczywiście przeprowadzić samodzielnie jednak nie jest to zalecane głownie ze względu na nieznany najczęściej stan konstrukcji dachu. Zdarza się, że już kilkuletnia więźba nadaje się do remontu lub wymiany, mimo że na pozór wygląda całkiem dobrze. Jeśli jednak mamy pewność co do jej solidności możemy sami kupić odpowiednie materiały w postaci np. membrany, wełny, profili, wieszaków, wkrętów, płyt itp. i przystąpić do samodzielnego montażu ocieplenia. Warto przy tym pamiętać o zasadach bhp - na przykład o odzieży ochronnej szczególnie podczas pracy z wełną mineralną. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach by samodzielnie ocieplić dach należy zlecić to fachowej i sprawdzonej firmie. Nie jest to proces aż tak prosty jak mogloby się wydawać, a błędne wykoanie zemści sie w postaci uszkodzenia konstrukcji lub pokrycia dachowego, dlatego zalecane jest zlecenie tych prac fachowcom.

 

Czytaj również: Dekarz potrzebny od zaraz


Źródło: budnet.pl
Autor: Mateusz Burzyński

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 155

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >