Izolacja domu. Idealna temperatura i optymalna akustyka

Izolacja domu. Idealna temperatura i optymalna akustyka

Izolacja domu to świetna inwestycja, która zwraca się szybko, zwłaszcza, iż ogrzewanie stanowi aż 70% energii zużywanej przez budynki. Najważniejsze, aby dobrze wybrać materiały izolacyjne i umiejętnie je zamontować – tym bardziej, że zwykle budujemy jeden dom na całe życie. Skuteczna izolacja zapewnia komfort na wiele lat – między innymi idealną temperaturę zimą i latem, a także optymalną akustykę. Jak go osiągnąć?

 

Skuteczna izolacja to obok wielu innych atutów przede wszystkim komfort termiczny, czyli odpowiednia temperatura wewnątrz pomieszczenia niezależnie od pory roku, ale także komfort akustyczny, zapewniający redukcję hałasu.

 

 

Ciepło...

To, jak ważna jest odpowiednia bariera izolacyjna w domu podczas zimy, nie ulega wątpliwości. Izolacja powinna odgradzać mieszkańców od mrozu, który jest na zewnątrz, a przede wszystkim dbać o to, aby ciepło długo utrzymywało się wewnątrz pomieszczenia. Efektywna izolacja jest nieprzeceniona również latem – jeśli jest zbyt cienka, wtedy ciepło nocą ucieka na zewnątrz, a podczas dnia pokoje nadmiernie się nagrzewają. Duże skoki temperatury dobowej we wnętrzu są dla mieszkańców niekomfortowe. Skuteczna i dobrze zamontowana izolacja to taka, która „oddycha- współpracuje” wespół z odpowiednią inteligentną folią paroizolacyjną. Tak zbudowana przegroda zewnętrzna budynku jest zdolna regulować przepływ wilgoci między wnętrzem domu, a otoczeniem. Wtedy może doskonale współgrać z  klimatyzacją lub wentylacją mechaniczną. Ważne jest także to, w jaki sposób izoluje się budynek – konieczne jest poprowadzenie izolacji termicznej oraz przeciwkondensacyjnej  w sposób ciągły, bez żadnych przerw  – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz poprzez mostki termiczne.

 

Czytaj również: Jak wyciszyć małe biuro?

 

Wybierając materiały izolacyjne powinnyśmy zawsze brać pod uwagę ich parametry. Najważniejsze, aby posiadały niski współczynnik przewodzenia ciepła, czyli niską lambdę. To współczynnik, który informuje ile ciepła przeniknie przez materiał niezależnie od jego grubości. Im mniejsza jest lambda, tym lepszą izolację zapewnia materiał izolacyjny. Efektywna izolacja sprawi, że bardzo szybko  zauważymy znaczną energooszczędność domu, która przekłada się bezpośrednio na opłaty za ogrzewanie.

 

 

Produkty o najniższej lambdzie to jednocześnie produkty najbardziej energooszczędne. Dzięki niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła  przyczyniają się do maksymalnej efektywności izolacji. Takie materiały posiada w swojej ofercie marka ISOVER – są to na przykład Profit-Mata o lambdzie 0,035 W/mK, Super-Mata 0,033 W/mK, czy ISOVER Multimax 30 o wyjątkowej lambdzie 0,030 W/mK. Doskonałe ocieplenie budynku i brak mostków termicznych na łączeniu kolejnych warstw izolacji, a przez to możliwość stosowania rozwiązań energooszczędnych zapewniających odpowiedni komfort termiczny oraz wilgotnościowy -  to niepodważalne zalety wełny, jaka została wykorzystana do stworzenia tych produktów izolacyjnych – mówi Marek Kolarz, Kierownik Produktu ISOVER.

 

... i cicho

Niemniej istotna dla zwiększenia komfortu w domu jest również jego odpowiednia izolacja akustyczna – to ważny parametr użytkowy wszystkich przegród budowlanych – ścian i stropów. Powinna ona skutecznie pochłaniać fale dźwiękowe z zewnątrz, jak i te, które wytwarzamy wewnątrz domu. Pochłanianie dźwięku to zdolność do ograniczania energii dźwiękowej fal docierających do danego pomieszczenia, a przez to – poprzez eliminację fal odbitych – redukcja hałasu. Fale odbite, jeśli nie będą eliminowane przez skuteczny materiał izolacyjny, stworzą hałas pogłosowy, a w efekcie również zakłócą wyrazistość mowy i przekazu dźwiękowego w pomieszczeniach.

 

 

Czytaj również: Akustyczna izolacja rur

 

Własności dźwiękochłonne materiału wyraża wskaźnik pochłaniania dźwięku – aw.  Jego wartość zawiera się w przedziale od 0 do 1 i, w przeciwieństwie do wskaźnika lambdy, lepszy materiał dźwiękoizolacyjny to ten, który ma wyższy wskaźnik. Takim materiałem może być na przykład Aku-Płyta z oferty ISOVER, którą charakteryzuje świetny współczynnik pochłaniania dźwięku aw – na poziomie 1,00 już dla grubości 75 mm.

Źródło: Royalbrand / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 539

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >