Izolacje akustyczne – lista artykułów

Jak konstrukcja domu wpływa na komfort akustyczny mieszkańców?

Izolacja akustyczna i akustyka pomieszczeń to istotne cechy jakościowe budynków, bardzo ważne w kontekście dobrego samopoczucia oraz zdrowia ich użytkowników. Jaki wpływ na nie mają materiały, z jakich są one zbudowane? Która technologia wznoszenia ścian zapewnia najlepszą ochronę przed hałasem zewnętrznym?

Jakie płyty do zabudowy kasetonowej sufitów wybrać, aby lepiej wygłuszyć dźwięki - gipsowe czy wełniane?

Sufity kasetonowe pełnią nie tylko rolę dekoracyjno-maskującą, ale także pozwalają uzyskać optymalną akustykę wnętrz. Ze względu na ich właściwości z powodzeniem stosuje się je w obiektach biurowych, szpitalach, szkołach czy hotelach. Do zabudowy najczęściej wykorzystuje się płyty gipsowe lub te wykonane z wełny mineralnej. Czym się one charakteryzują i na co zwracać uwagę, wybierając konkretny rodzaj materiału do zabudowy sufitowej?

Sposoby na wyciszenie podłogi

Dźwięki mają dla nas ogromne znaczenie. Ulubiona muzyka potrafi skutecznie poprawić samopoczucie, z kolei nieprzyjemne i głośne dźwięki mogą być powodem niepokoju czy stresu, utrudniając wypoczynek. Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z nimi w domu, czyli miejscu, które powinno kojarzyć się z komfortem oraz bezpieczeństwem.

Akustyka budowlana - w jakim celu wykonuje się pomiary akustyczne

Akustyka budowlana ściśle wiąże się z działem akustyki mającej za zadanie propagację i oddziaływanie fal akustycznych, jest to nauka o kontrolowaniu hałasu w budynkach. Akustyka budowlana jest jednakowo działem akustyki stosowanej, jak i działem fizyki strukturalnej. Określana jest jako optymalizator konstrukcji budowlanych oraz działania związane z transmisją dźwięku w przegrodach budowlanych. Do jej zadań należy zapewnienie komfortu przez izolowanie niechcianych dźwięków, minimalizowanie negatywnego wpływu hałasu na dane jednostki, utworzenie zabezpieczeń przeciwdrganiowych oraz przeciwdźwiękowych poprzez odpowiednie ułożenie pomieszczeń

Jak akustyka w szkołach wpływa na koncentrację i samopoczucie uczniów?

Ukształtowanie budynku szkoły, jego otoczenia i pomieszczeń, decyduje nie tylko o jego funkcjonalności, ale także o tym, czy będzie ułatwiał, czy też może utrudniał proces nauczania. Zarówno na funkcjonalność pomieszczeń szkolnych, jak i na samopoczucie ich użytkowników ogromny wręcz wpływ ma akustyka wnętrz. Mniejszy hałas to lepsza atmosfera pracy, zredukowany stres i … lepsze stopnie. Badania przeprowadzone w warszawskiej szkole podstawowej nr 340, są tego najlepszym dowodem.

Jak się wykonuje izolacje akustyczne w nowoczesnych budynkach?

Ciszy zobaczyć się nie da. Ale wszystkie okładziny czy warstwy izolacji akustycznej, które mają zapewnić ochronę przed hałasem już tak i jak pokazuje praktyka w tradycyjnym wykonaniu nie zawsze są to widoki, którymi warto się chwalić. Przedstawiamy szereg nowoczesnych rozwiązań odpornych na skrajne przemysłowe warunki, ale także atrakcyjne wizualnie systemy przeznaczone do reprezentacyjnych wnętrz mieszkalnych czy biurowych.

Jak izolować ścianki działowe od hałasu i ognia?

Podczas projektowania i budowy obiektów, ściankom działowym z reguły nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Choć nie są to elementy kluczowe w kontekście przenoszenia obciążeń z konstrukcji budynku, z punktu widzenia użytkownika na pewno warto zadbać o ich odpowiednią izolację akustyczną i solidną ochronę przeciwpożarową. Przyjrzyjmy się wymaganiom i rozwiązaniom!

Ochrona akustyczna z wełny mineralnej - materiału izolacyjnego, który jest prosty i szybki w montażu

Różnorodny zakres zastosowania wyrobów z wełny mineralnej w ochronie akustycznej wynika z jej właściwości: dużej chłonności akustycznej (współczynnik pochłaniania dźwięku), małej sztywności dynamicznej oraz dużego tłumienia wewnętrznego energii akustycznej. Szczególnie polecana do montażu izolacji ścian działowych, a także izolacji sufitów pomieszczeń technicznych i garaży podziemnych w technologii „suchego” montażu.

Hałaśliwa wentylacja - jak poradzić sobie z tym problemem?

Przyznajmy, że choć w ciągu dnia raczej nikt nie przejmuje się szumem z wentylacji, tak już nocą zaczyna on przeszkadzać i powoduje problemy ze snem. Głośna wentylacja to coraz częstszy problem źle zaprojektowanych budynków mieszkalnych. Jeśli izolacja ciągów wentylacyjnych została wykonana niepoprawnie lub użyto do tego celu słabej jakości materiałów, szybko usłyszymy efekt w postaci dźwięków dochodzących z kratek wentylacyjnych. Hałas z wentylatora to niekiedy wina samej wydajności sprzętu, ciśnienia, prędkości powietrza, wielkości lub kształtu obudowy. O to, czy użyto odpowiedniej izolacji akustycznej kanałów wentylacyjnych trzeba koniecznie zapytać dewelopera lub architekta budynku jeszcze przed zakupem mieszkania.

Czy można skutecznie stłumić dźwięki instalacji wentylacyjnych w budynkach?

Buczenie, warczenie, szumienie. Dźwięki wydawane przez wentylację lub szachty instalacyjne można opisać na kilka sposobów, lecz można się także od nich na kilka sposobów... odizolować. Produkty akustyczne pozwalają stworzyć rozwiązanie dopasowane do charakterystyki generowanego hałasu, a także pożądanego poziomu izolacyjności akustycznej.


Stron: 10 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 487

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >