Izolacje budowlane – lista artykułów
Ociepl swój dom, tak aby w zimie był ciepły a w lecie chłodził
Szukając skutecznego sposobu na ochłodzenie wnętrz podczas letnich upałów coraz więcej osób decyduje się na montaż systemu klimatyzacji w swoim domu. Warto jednak wiedzieć, że istnieje inne – prostsze, bardziej ekonomiczne, przyjazne mieszkańcom oraz środowisku – rozwiązanie pozwalające utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniach – i to nie tylko w gorące dni. Mowa o właściwym ociepleniu ścian zewnętrznych budynku, leżącym u podstaw filozofii zdrowego mieszkania.
Ocieplenie fasady wentylowanej - lekkiej drewnianej i masywnej betonowej
Burzowe lato w Polsce nie jest zjawiskiem nowym. Podczas gdy z każdej kropli deszczu cieszą się rolnicy, nieco mniej powodów do zadowolenia mają inwestorzy indywidualni i wykonawcy, którzy na etapie realizacji, a także późniejszej eksploatacji domu, muszą uwzględnić problem wilgoci wnikającej w głąb konstrukcji budynku. Pomóc w tym może zastosowanie fasad wentylowanych z poprawnie wykonaną izolacją – podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę!
Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania czy pięknych kamienic?
Wilgoć obecna w budynku wpływa nie tylko na jego stan techniczny, ale również na zdrowie i warunki mieszkalne użytkowników. Uszkodzona elewacja może okazać się najmniejszym problemem, ponieważ grzyby czy pleśń mogą prowadzić do przewlekłych chorób. Jak pozbyć się wilgoci i jednocześnie jej skutków?
Jak wykonać termoizolację dachu, który ma nietypowy, wyszukany kształt?
Im bardziej skomplikowany jest dach, tym trudniejszym zadaniem może okazać się jego skuteczne ocieplenie. W takim przypadku izolacja natryskowa pianką poliuretanową będzie najlepszym rozwiązaniem, które gwarantuje precyzyjne wypełnienie wszelkich szczelin i zakamarków, minimalizując straty ciepła w domu.
Jak izolować systemy grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne?
Aby instalacja grzewcza lub wentylacyjna spełniała swoje zadanie, niezbędnym jest zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej lub przeciwkondensacyjnej. Ochrona przed stratami cieplnymi i korozją stalowych elementów to dzisiaj absolutny standard, o którym myśli się już w pierwszych etapach układania instalacji. Projektanci i wykonawcy coraz częściej stawiają na otuliny z wełny kamiennej. O czym warto pamiętać przy wyborze i montażu produktów tego typu?
Jak poprawnie ocieplić poddasze domu?
Bardzo ważnym kryterium przy wyborze projektu domu jest jego koszt eksploatacji. Nowoczesne trendy w budownictwie zakładają budowę domów energooszczędnych, wyposażonych w technologie wykorzystujące siłę natury np. panele fotowoltaiczne czy przydomowe oczyszczalnie ścieków pozwalające ograniczyć późniejsze wydatki na utrzymanie domu. Niewątpliwie jednym z głównych wydatków eksploatacyjnych domu jest ogrzewanie. Dlatego ważna jest izolacja termiczna ścian. Obecnie większość nowobudowanych domów jest parterowa z użytkowym poddaszem. Należy pamiętać, że przez źle ocieplony dach może uciekać od 10 do nawet 30% ciepła. Dlatego niemniej ważna od izolacji termicznej ścian jest izolacja poddasza. Poniżej podpowiadamy w jaki sposób prawidłowo ocieplić poddasze.
Kiedy zawilgocone mury potrzebują osuszania metodą iniekcji - jak wykonać izolację metodą iniekcji?
Problem z zawilgoconymi ścianami może pojawić się zarówno w starym budownictwie, jak i nowo wybudowanych domach - na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń. By osuszyć mury, bez konieczności naruszania konstrukcji budynku (podcinania fundamentu), warto wykorzystać metodę iniekcji – szczególnie teraz, wiosną, kiedy zawilgocenia stają się widoczne, szpecąc i osłabiając ściany.
Łazienka to wnętrze, gdzie panują warunki podwyższonej wilgotności - jak ją skutecznie izolować?
Zalany sufit u sąsiada oraz wykwity grzybów i pleśni na ścianach to scenariusz, jakiego chce uniknąć każdy właściciel mieszkania. Rozwiązaniem, które pomoże ograniczyć ryzyko wystąpienia tego typu problemów jest wykonanie hydroizolacji łazienki. Skuteczną barierę dla wody oraz wilgoci stanowią taśmy na bazie butylu.
Ochrona akustyczna z wełny mineralnej - materiału izolacyjnego, który jest prosty i szybki w montażu
Różnorodny zakres zastosowania wyrobów z wełny mineralnej w ochronie akustycznej wynika z jej właściwości: dużej chłonności akustycznej (współczynnik pochłaniania dźwięku), małej sztywności dynamicznej oraz dużego tłumienia wewnętrznego energii akustycznej. Szczególnie polecana do montażu izolacji ścian działowych, a także izolacji sufitów pomieszczeń technicznych i garaży podziemnych w technologii „suchego” montażu.
Hałaśliwa wentylacja - jak poradzić sobie z tym problemem?
Przyznajmy, że choć w ciągu dnia raczej nikt nie przejmuje się szumem z wentylacji, tak już nocą zaczyna on przeszkadzać i powoduje problemy ze snem. Głośna wentylacja to coraz częstszy problem źle zaprojektowanych budynków mieszkalnych. Jeśli izolacja ciągów wentylacyjnych została wykonana niepoprawnie lub użyto do tego celu słabej jakości materiałów, szybko usłyszymy efekt w postaci dźwięków dochodzących z kratek wentylacyjnych. Hałas z wentylatora to niekiedy wina samej wydajności sprzętu, ciśnienia, prędkości powietrza, wielkości lub kształtu obudowy. O to, czy użyto odpowiedniej izolacji akustycznej kanałów wentylacyjnych trzeba koniecznie zapytać dewelopera lub architekta budynku jeszcze przed zakupem mieszkania.