Izolacje budowlane – lista artykułów
Komfort cieplny budynku - jak zapewnić zdrowy mikroklimat ocieplając dom
Ocieplenie budynku to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, lecz także korzyści dla klimatu – zarówno w ujęciu globalnym, jak również w skali mikro. Odpowiednia termoizolacja to „klucz” do tego, byśmy mieszkali energooszczędnie, ładnie, a przede wszystkim zdrowo. Pytanie nie powinno zatem brzmieć „czy ocieplać?”, lecz „jak to robić z głową?”.
Profesjonalna termoizolacja energooszczędnego domu od fundamentu aż po dach - 2 rodzaje styropianu
Większość budynków w Polsce jest ocieplana metodą ETICS przy użyciu płyt styropianowych EPS – białych lub grafitowych. Obydwa rodzaje styropianów pozwalają uzyskać bardzo dobre efekty termoizolacji, jednak warto przyjrzeć się bliżej ich cechom, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla własnego domu.
Otuliny z wełny kamiennej do izolacji zewnętrznych instalacji przemysłowych
Fala upałów, która przetacza się przez Polskę tego lata, przypomina inżynierom instalacji, kierownikom utrzymania ruchu oraz zarządcom zakładów przemysłowych o tym, jak istotna jest odpowiednia ochrona rurociągów biegnących na zewnątrz budynków. Z myślą właśnie o tego typu zastosowaniach powstały nowoczesne systemy izolacyjne z wełny kamiennej.
Grubość ocieplenia – czy ma istotne znaczenie?
Aby zadbać o efektywność energetyczną budynku, należy zwrócić uwagę na odpowiednie parametry cieplne budowanych i remontowanych domów. Zgodnie z obowiązującym prawem współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych nie może być większy niż 0,23 W/(m2 × K), a w 2021 roku może wynieść maksymalnie 0,20 W/(m2 × K). Jak ten parametr wpływa na grubość ocieplenia? Czy grubość ocieplenia ma znaczenie dla właściwości całego systemu elewacyjnego?
System płyt spadkowych - do hydro i termoizolacji dachów płaskich
Nowoczesna architektura lubi płaskie dachy. Pasują do oszczędnej, czasem wręcz ascetycznej, formy. Dach musi być jednak funkcjonalny. Nie mogą na nim zalegać woda, śnieg czy lód, ale nie jest to już problem. Obecne technologie budowalne umożliwiają wykonanie praktycznej i skutecznej izolacji dachu, nawet płaskiego.
Nieocieplony dach to straty ciepła na poziomie od 10 do 25% - termomodernizacja stropodachu
O bilansie strat ciepła w budynku decyduje standard termoizolacyjności wszystkich jego zewnętrznych przegród – nie tylko ścian, lecz także dachu i podłogi na gruncie. Z myślą o starannym zabezpieczeniu poziomych elementów budynku powstały nowe płyty Dach/Podłoga z domieszką szlachetnego kompozytu grafitu.
Ocieplenie stropu pianką PUR – jakie korzyści niesie ze sobą ocieplenie poddasza?
Przez nieodpowiednio ocieplone poddasze i strop ucieka znaczna część ciepła z wnętrza domu. Brak izolacji termicznej wpływa negatywnie nie tylko na komfort życia mieszkańców, ale i wzrost rachunków za ogrzewanie. Jednym z najskuteczniejszych materiałów ociepleniowych jest pianka PUR. Sprawdź, jak prawidłowo ocieplić strop pianką poliuretanową i jakie niesie to ze sobą korzyści.
Elastyczne bariery akustyczne - nowy wymiar izolacji od hałasu
Hałas w coraz większym stopniu wpływa na nasze życie. Szczególnie dokuczliwy jest w miejscu pracy, gdyż utrudnia skuteczną komunikację oraz negatywnie oddziałuje na nasze samopoczucie i wydajność. We znaki potrafi nam się także dać w naszych domach i mieszkaniach, które przecież powinny być miejscami gwarantującymi prywatność, intymność i poczucie bezpieczeństwa. Jak więc radzić sobie z kontrolą hałasu?
Ociepl budynek i obniż koszty ogrzewania
Nawet 40% ciepła ucieka przez ściany budynku – nieprawidłowa izolacja cieplna lub jej brak to przyczyna zwiększonych kosztów eksploatacyjnych. Aby dogrzać wychłodzone pomieszczenia, koniecznie jest zużycie większej ilości paliwa, którego spalanie przyczynia się do powstawania smogu i zanieczyszczenia powietrza. Ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem jest dobór prawidłowego systemu ociepleń. Dzięki nowym technologiom prace ociepleniowe można prowadzić nawet w chłodniejszych porach roku.
Jakie mity krążą na temat łazienkowej hydroizolacji
Diabeł tkwi w szczegółach – a to one bardzo często decydują o finalnym efekcie prac wykonawczych. Choć mogłoby się wydawać, że o uszczelnieniu łazienkowym powiedziano już niemal wszystko, wciąż można spotkać się z pewnymi wątpliwościami, które niekiedy urastają do rangi prawdziwych mitów. Najwyższa pora się z nimi rozprawić! Wraz z ekspertem omówimy dziś kilka najciekawszych przypadków.