Izolacje budowlane – lista artykułów
Ocieplenie elewacji a bezpieczeństwo pożarowe - Wytyczne Projektowania SITP WP-03:2018
Pojawiła się ważna publikacja, wydana w grudniu 2018 roku przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP), organizację grupującą ekspertów bezpieczeństwa pożarowego. Są to „Wytyczne projektowania ocieplenia elewacji budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe” dotyczące w szczególności elewacji z powszechnie wykonywanymi w Polsce ociepleniami ETICS. Są przeznaczone dla projektantów, wykonawców, rzeczoznawców budowlanych, zarządców budynków, a także dla Straży Pożarnej.
Jak ocieplać dom, aby straty ciepła były jak najmniejsze?
Niekiedy nawet 20–25% ciepła wytwarzanego w domu ucieka przez ściany, a w skrajnych przypadkach może to być aż 40%! Sporo energii ulatnia się również przez dach, okna oraz drzwi. Jak się przed tym ochronić?
Jak zadbać o dobrą akustykę mieszkań w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej
Coraz większą popularnością w Polsce cieszy się zabudowa szeregowa. To dobre rozwiązanie dla osób marzących o większej powierzchni z ogrodem dla których wybudowanie własnego wolnostojącego domu nie jest najlepszym wyborem.
Jeśli budujemy dom w miejscu niezbyt cichym, to jak zadbać o jego dobrą akustykę
Przy wyborze miejsca na wymarzony dom warto wziąć pod uwagę również to, czy jest ono wolne od hałasu. Niechciane dźwięki docierające do pomieszczeń z zewnątrz mogą zakłócać nasz sen, pracę i wypoczynek, powodując tym samym rozdrażnienie oraz spadek samopoczucia. Jeśli hałaśliwe sąsiedztwo np. w postaci ruchliwej ulicy jest nie do uniknięcia, możemy poprawić komfort akustyczny domu na kilka sposobów. Jak to zrobić?
Ociepl swój dom z dotacją rządową - jak skorzystać z programu „Czyste powietrze”
Na początku 2019 roku pojawiły się nowe możliwości dla branży budowlanej – dotacje do dociepleń budynków oraz ulgi podatkowe na działania związane z termomodernizacjami. W życie wchodzi właśnie rozporządzenie do programu „Czyste powietrze”. Co to oznacza w praktyce? Osoby, które zdecydują się na termomodernizację domów mogą liczyć na zwrot części środków wydanych na materiały budowlane. Na czym dokładnie polega ustawa i ile możemy oszczędzić?
Izolacja akustyczna i dźwiękochłonna maszyn oraz przewodów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
Dzisiejsze standardy budownictwa nakładają na architektów coraz większą odpowiedzialność za komfort osób przebywających w obiektach, co przejawia się na różnych płaszczyznach użytkowych. Jedną z tych płaszczyzn jest komfort akustyczny, na który wpływać może nie tylko zachowanie się konstrukcji, ale też praca maszyn i przewodów instalacyjnych. Zwłaszcza, jeśli mowa o budownictwie wielorodzinnym czy wielkopowierzchniowym. Kiedy zachodzi potrzeba ograniczenia hałasu generowanego przez sieci HVAC, zaleca się stosowanie produktów izolacyjnych z wełny kamiennej.
Prawidłowa wentylacja pomieszczeń - jak uzyskać satysfakcjonujący efekt
Sprawna wentylacja w pomieszczeniach jest niezbędna dla pełnego zadowolenia
z ich użytkowania. Zarówno w domu, jak i w miejscu pracy, potrzebny jest stały dostęp do świeżego powietrza. Jednak w sezonie jesienno-zimowym nie powinno się to wiązać ze stratami ciepła, bo przecież nikt nie chce przepłacać za ogrzewanie. Jeśli system wentylacyjny funkcjonuje prawidłowo, spada ryzyko rozwoju pleśni, grzybów, a także irytujące zjawisko zaparowanych szyb. Na co warto zwrócić uwagę, aby osiągnąć pełną satysfakcję z wentylacji w swoim domu?
Jakie korzyści poza obniżeniem rachunków za ogrzewanie daje ocieplenie domu?
Remontujesz swój dom? Odpowiednia izolacja budynku to same długoterminowe korzyści dla portfela, zdrowia i bezpieczeństwa całej rodziny. Zobacz, jak ocieplenie domu wełną skalną wpływa na komfort codziennego życia.
Wykwity na ścianach - grzyby i pleśnie, jak skutecznie z nimi walczyć
Czarne lub szare wykwity pojawiające się na ścianach to znak, że do naszego domu zawitali nieproszeni goście – grzyby i pleśnie. Natomiast ich pojawienie się to nie tylko kwestia estetyki wnętrz, lecz przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia mieszkańców. O najczęstszych przyczynach występowania i sposobach ich unikania opowiada ekspert.
Izolacja pomieszczeń nieogrzewanych, takich jak piwnice i garaże płytą z wełny kamiennej
Pozbawione ocieplenia stropy nad pomieszczeniami nieogrzewanymi zwłaszcza zimą potrafią napsuć wiele krwi właścicielom domów jednorodzinnych. Sufity piwnic czy garaży wpisanych w bryłę budynku należy bowiem traktować jak przegrody zewnętrzne, a te wymagają właściwej izolacji termicznej i akustycznej, aby zapewnić komfort korzystania z położonych wyżej wnętrz. W obie te potrzeby doskonale wpisuje się płyta sufitowa z wełny kamiennej.