Izolacje budowlane – lista artykułów
Ocieplenie budynku - styropian czy wełna mineralna?
Zima często jest testem dla naszych domów. Właśnie wtedy ujemne temperatury poddają próbie mury, a jej wyniki nie zawsze są sprzyjające. Co trzeba wiedzieć o ocieplaniu, jeżeli chcemy wykonać je samodzielnie?
Przemarzanie ścian i stropów w okresie zimowym - jak temu zaradzić?
Miejscowe zawilgocenia pomieszczeń często wynikają z błędów w konstrukcji przegród. Pomyłka w projekcie, oszczędne omijanie rozwiązań budowlanych lub stosowanie chemii nieodpornej na warunki atmosferyczne mogą zmusić nas do wykonania generalnego remontu.
Prawidłowa akustyka ścianek działowych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej
Jednym z wymagań odnośnie prawidłowego projektowania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej jest ograniczenie poziomu hałasu w taki sposób, aby umożliwiał pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach. Istotna staje się wówczas izolacja akustyczna przegród na poziomie dostosowanym do przeznaczenia danej powierzchni. Tym razem przyglądamy się ścianom działowym – konstrukcjom istotnym, lecz niekiedy marginalizowanym w kontekście poprawnej akustyki budynku.
Skuteczna izolacja akustyczna rur wewnątrz budynku sposobem na wyeliminowanie hałasu
Jednym z największych problemów środowiskowych naszych czasów jest hałas. W pracy, w budynkach użyteczności publicznej czy w domu – prawie nic nie przeszkadza nam tak bardzo jak nieprzyjemne odgłosy. Chociaż izolacja akustyczna zewnętrznych elementów konstrukcyjnych często okazuje się skuteczna, denerwujące dźwięki wewnątrz budynku mogą znacznie pogorszyć jakość życia. Sposobem na wyeliminowanie hałasu w pomieszczeniach jest izolacja akustyczna - rozwiązanie dedykowane ochronie przed odgłosami dochodzącymi z rur deszczowych oraz kanalizacyjnych.
Wymiana starych kotłów grzewczych i termomodernizacja budynku - remedium na smog
Jak pokazują statystyki, głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce są gospodarstwa domowe, w których używa się starych, nieefektywnych kotłów grzewczych. Wiele miast wprowadza obecnie przepisy, które zobowiązują właścicieli takich urządzeń do ich wymiany, jednak czy jest to optymalne rozwiązanie?
Jak radzić sobie z wilgocią w mieszkaniu, wrogiem naszego zdrowia?
Wilgoć w mieszkaniach jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Od jej nadmiaru pojawia się pleśń, która oprócz negatywnego aspektu estetycznego, niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Podrażnia górne drogi oddechowe, zwiększa podatność na alergie, a także ma działanie stymulujące powstawanie nowotworów. Funkcjonuje nawet dolegliwość nazywana syndromem “chorego budynku”. Osoby przebywające w pomieszczeniach o złej jakości powietrza skarżą się na przemęczenie, zawroty głowy, podrażnienie błonu śluzowej nosa i gardła.
Jak izolować fundamenty i piwnice, aby skutecznie zabezpieczyć je przed wilgocią?
Prawidłowo wykonana hydroizolacja to gwarancja skutecznej i długotrwałej ochrony budynku przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci. Nie można pomijać tego kroku, szczególnie że skuteczną izolację można położyć nawet jesienią i zimą.
Czy późną jesienią można jeszcze ocieplać budynki?
Niekorzystne warunki atmosferyczne często wymuszają na wykonawcach wstrzymanie prac elewacyjnych, odwlekając termin ukończenia inwestycji. Jednak niskie temperatury i duża wilgotność powietrza nie zawsze muszą oznaczać przerwy w procesie budowlanym. Postęp technologiczny dostarcza nam bowiem nowych rozwiązań, które pozwalają wydłużyć sezon wykonawczy. Dzięki temu słupki rtęci zbliżające się do zera nie stanowią już przeszkody w realizacji projektów związanych z ocieplaniem budynków.
Zabezpieczenie rur przed stratami energii z profesjonalnym systemem izolacyjnym
W instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych za każdym razem, gdy niezbędne jest zainstalowanie uchwytu, istnieje ryzyko powstania mostka termicznego. Oznacza to możliwość bezpośredniego przepływu ciepła pomiędzy rurą a zamontowaną na niej obejmą. Szczególnego znaczenia nabiera więc zapewnienie doskonałego izolowania pomiędzy izolacją a metalowymi elementami uchwytu. Sposobem na idealne zabezpieczenie instalacji w miejscach podwieszenia jest profesjonalny system mocowań.
Nowinki technologiczne w dziedzinie ociepleń budynków
Połowa XX w. to początek ery ocieplania domów białym styropianem. Dziś jednak jego dominacja nie jest już tak wyraźna jak w tamtym okresie - rosnące wymagania w odniesieniu do efektywności energetycznej budynków napędzają rozwój technologii. Na rynku pojawiają się alternatywne rozwiązania o lepszych parametrach termoizolacyjnych. Wiele wskazuje na to, że dziś żyjemy u zarania nowej epoki!