Izolacje budowlane – lista artykułów
Najprostsze sposoby na poprawę izolacji cieplnej domu
40% energii w Europie jest zużywane w budynkach, zwłaszcza mieszkalnych. Jednak aż 78% tego zużycia można zminimalizować za sprawą właściwej izolacji cieplnej. Dzięki odpowiednim zabiegom wiatr nie przedostaje się do pomieszczeń i łatwiej uniknąć promieniowania nadmiaru ciepła od podłogi. Jak to zrobić? Sprawdzamy!
Prawidłowa termoizolacja domu - czyli ciepło zimą. chłodno latem
W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych bardzo modnym zagadnieniem staje się izolacja termiczna. Podejmując jej temat na pierwszy plan wysuwa się najczęściej aspekt potencjalnych korzyści ekonomicznych i ochrony środowiska. Jednak coraz częściej mówi się o termoizolacji również w kontekście jej wpływu na mikroklimat wnętrz. Wątek pod lupę wzięli specjaliści z największego w Europie parku badawczego materiałów budowlanych – Baumit Viva. Pierwsze wyniki pomiarów mogą zaskakiwać…
Silikon niezastąpiony w uszczelnianiu - jak zrobić to samodzielnie i prawidłowo?
Uszczelnianie przy pomocy silikonowych preparatów stanowi stosunkowo proste zadanie, dlatego bardzo często decydujemy się na wykonywanie tych czynności samodzielnie, bez konieczności wzywania fachowców. Specjalista podpowiada, w jaki sposób pracować z silikonem, aby uszczelnienie było trwałe, estetyczne i wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.
Izolacyjność cieplna ścian - nowe przepisy budowlane.
Już niedługo nastąpi kolejny etap zmian mających na celu polepszenie izolacyjności cieplnej ścian. Od stycznia 2017r. będzie obowiązywać zaostrzona wartość współczynnika przenikania ciepła U na poziomie 0,23 W/(m2 K). Co to oznacza dla budujących? Jakie rozwiązania do wznoszenia ścian wybierać? Odpowiada ekspert Stowarzyszenia „Białe murowanie”.
Prawidłowa izolacja posadzek
Budowa wymarzonego domu lub gruntowny remont to okazja do zastosowania odpowiednich, energooszczędnych materiałów, które wpłyną nie tylko na komfort mieszkania, ale także na koszty utrzymania. Jednym z najważniejszych etapów prac budowlanych jest zadbanie o właściwą izolację. Gdy o niej myślimy, nasze myśli najczęściej skupiają się na ścianach. Równie ważna jest jednak izolacja posadzki, do wykonania której należy wybrać tylko najlepsze materiały.
Czy w domu jednorodzinnym warto zwracać uwagę na izolację akustyczną?
Dlaczego warto zwrócić uwagę na akustykę w budownictwie jednorodzinnym? Ekspert Stowarzyszenia „Białe murowanie” radzi, jak osiągnąć komfort akustyczny we własnym domu.
Dwukomponentowa hydroizolacja odporna na starzenie się i warunki atmosferyczne.
Nowy produkt do hydroizolacji – dwukomponentowa polimerowo-bitumiczna masa uszczelniającą. Wyrób charakteryzuje bardzo dobra elastyczność i wysoka pozostałość masy suchej po związaniu (80 proc.). Właściwości masy pozwalają na odpowiednie zabezpieczenie hydroizolacyjne zagłębionych w gruncie części budynków - wysoce elastyczna powłoka wykonana z produktu mostkuje rysy powyżej 2 mm, a dzięki wiązaniu w wyniku reakcji chemicznej, po krótkim czasie staje się odporna na deszcz.
Rodzaje tkanin wysokotemperaturowych i ich zastosowanie w przemyśle
Tkaniny wysokotemperaturowe są powszechnie stosowane w przemyśle. Niepalne, odporne na chemikalia i rozpuszczalniki, dlatego stosowane są do produkcji wyrobów, które mają styczność z ogniem. Są również doskonałymi tworzywami izolacyjnymi.
Ocieplenie budynku - płyta elewacyjna
Kryteria, które decydują o komforcie mieszkalnym to temperatura wewnątrz pomieszczenia i względna wilgotność powietrza. Przy temperaturze wynoszącej od 19 – 22°C optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić około 40 – 60%. Ogromne znaczenie mają również „ciepłe” ściany w mieszkaniu; im wyższa temperatura ściany, tym bardziej klimat mieszkania jest odczuwany jako przytulny. Różnica temperatur pomiędzy ścianą, a temperaturą powietrza nie powinna być większa niż 3°C (w przedziale 19-20°C)
Niezbędne informacje na temat izolacji przeciwwilgociowej budynku
Dlaczego izolacja przeciwwilgociowa to czasem za mało? Jakie powierzchnie, obok fundamentów, należy zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci? Jak poradzić sobie z powstawaniem nieszczelności i dlaczego tak ważny jest czas schnięcia wybranego materiału izolacyjnego? Sprawdź odpowiedzi na te i inne kluczowe pytania związane z izolacją przeciwwodną i przeciwwilgociową.