Izolacje budowlane – lista artykułów
Dlaczego ważne jest, aby dokładnie osuszyć mieszkanie lub dom po zalaniu
Woda – życiodajny żywioł, ale także potencjalne zagrożenie, gdy wydostaje się spod kontroli. Choć może nas orzeźwić i odżywić, jeśli nie jest odpowiednio zarządzana, może doprowadzić do poważnych zniszczeń w naszych domach, mieszkaniach, a nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia. W takich sytuacjach, dokładne osuszanie po zalaniu staje się kluczowym elementem procesu naprawy i odbudowy.
Ocieplenie i zabezpieczenie elewacji murowanej przed wilgocią i mostkami termicznymi
W obrębie różnych technologii wykonania fasad wentylowanych, ciekawym i popularnym rozwiązaniem jest tzw. ściana warstwowa, w której część zewnętrzną tworzy efektowny mur ceglany. Specyfika konstrukcji oraz samego materiału elewacyjnego wymaga jednak dokładnego dobrania warstw wewnętrznych, zwłaszcza pod kątem izolacji termicznej i ochrony przed wilgocią. O czym należy pamiętać, planując tego typu konstrukcję?
Ocieplenie od zewnątrz na dachy płaskie. Zadbaj o komfort z pianką poliuretanową
Gdy zastanawiamy się nad termicznym komfortem naszego domu, często skupiamy się na tradycyjnych metodach ocieplania od wewnątrz. Jednak, szczególnie w przypadku dachów płaskich, warto spojrzeć na alternatywne podejście – ocieplenie od zewnątrz. W tym artykule skoncentrujemy się na zaletach tej metody, zwłaszcza korzystając z pianki poliuretanowej zamknięto-komórkowej.
Zima to dobry czas na prowadzenie prac termoizolacyjnych wewnątrz domu
Zima to czas, gdy z robotami budowlanymi przenosimy się do wewnątrz domów. Niektórzy mogą już wykańczać wyczekane lokum, inni zaś nadal prowadzą prace kluczowe dla trwałości domu, komfortu mieszkania w nim przez długie lata i wreszcie - wobec ciągle rosnących kosztów energii - dla wysokości przyszłych rachunków.
Jak i czym prawidłowo wykonać hydroizolację?
Niezależnie od tego, czy pod uwagę bierzemy duży projekt budowlany czy niewielki budynek lub mieszkanie, wykonanie izolacji wodoochronnej to jeden z najważniejszych etapów prac budowlanych, zabezpieczających budynek przed zawilgoceniem oraz pojawieniem się grzybów i pleśni.
Natrysk ogniochronny – co to jest, rodzaje, kiedy stosować?
Konstrukcje można zabezpieczać przed działaniem ognia obudowami z płyt ogniochronnych czy też farbami pęczniejącymi. Alternatywą dla tych rozwiązań jest natrysk ogniochronny. To powłoka przeciwpożarowa stosowana dla ochrony konstrukcji z różnych materiałów (m.in. stal, żelbet, drewno), zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. O wysokiej skuteczności powłoki ogniochronnej w formie natrysku ppoż. świadczy stosowanie tej formy zabezpieczenia nawet w tak wymagających warunkach, jak platformy wiertnicze czy zakłady petrochemiczne.
Usuwanie nieszczelności na dachach zabytkowych i historycznych budynków
Zabytkowe budynki zasługują na szczególną ochronę ze względu na swoją wartość kulturową i historyczną. Bardzo często z powodu stosowania przy ich konstrukcji przestarzałych materiałów są znacznie bardziej narażone na złe warunki atmosferyczne i pożary niż budynki współczesne. Mając to na uwadze, wykonawcy starają się zabezpieczyć cenne obiekty przy jednoczesnym zachowaniu ich wyjątkowego charakteru.
Prawidłowa izolacja systemu grzewczego obniża koszty ogrzewania
Inwestycja w prawidłową izolację systemu grzewczego to gwarancja ochrony instalacji, środowiska i… portfela. Odpowiednio dobrane rozwiązania izolacyjne skutecznie redukują straty ciepła, a energia wygenerowana przez system grzewczy zatrzymuje się we wnętrzu budynku, nie uciekając na zewnątrz. Jak zatem zaizolować instalację grzewczą i tym samym znacznie odciążyć domowy budżet?
Jak ocieplenie domu wpływa na rzeczywiste koszty jego ogrzewania?
Żyjemy w czasach, w których koszty ogrzewania budynków stale rosną. Jednym z czynników za to odpowiedzialnych jest panująca obecnie na świecie sytuacja geopolityczna, przekładająca się na konieczność szukania alternatyw w źródłach dostarczania energii. Właściciele domów i mieszkań muszą więc zacząć odpowiednio się zabezpieczać, ażeby kiedyś w okresie zimowym koszty ogrzewania nie zrównały się bądź nie przerosły generowanych dochodów. Na ten moment sprawa nie wydaje się aż do takiego stopnia poważna – ostatnie lata zdołały nas już jednak przyzwyczaić do nieprzewidzianych wydarzeń, niekoniecznie korzystnych dla zwykłego mieszkańca.
Ocieplenie domu - jakie dofinansowania do termoizolacji są dostępne w 2023 r.
Optymalna dla zdrowia i komfortu życia temperatura we wnętrzu w ekstremalne upalne dni jest osiągalna nawet bez konieczności instalowania klimatyzacji. Fundamentalną rolę odgrywa tu odpowiednia termoizolacja budynku. Co więcej, korzystając z szeroko dostępnych programów rządowych i ulg, można liczyć na zwrot zainwestowanych środków własnych w termomodernizację w relatywnie krótkim okresie.