Izolacje budowlane – lista artykułów
Izolacja cieplna - norma PN-EN 13162
Norma PN-EN 13162:2002 (ustanowiona przez Polski Komitet Normalizacyjny) obowiązująca od 31 grudnia 2002 roku dotyczy wyrobów do izolacji cieplnej w budownictwie, a w szczególności wyrobów z wełny mineralnej (MW) produkowanych fabrycznie. Jest polską wersją normy europejskiej EN 13162:2001.
Ocieplenia budynków - metoda lekka sucha
Metoda ociepleń budynków, zwana lekką suchą - po wielu modyfikacjach i zmianach technologicznych - przeżywa obecnie swój prawdziwy rozkwit. Podstawową zaletą tej metody jest wyeliminowanie procesów mokrych (nie używa się w niej zapraw klejących i tynkarskich), co pozwala na prowadzenie prac ociepleniowych przez cały rok, także i w temperaturach ujemnych.
Ocieplenia budynków - metoda lekka mokra
Metoda lekka mokra jest obecnie najchętniej stosowaną technologią ocieplania ścian zewnętrznych. Decydują o tym przede wszystkim - prostota wykonywanych robót, konkurencyjny w porównaniu z pozostałymi metodami koszt i duża trwałość, sprawdzona przez wiele lat stosowania.
Przenikanie ciepła - poddasze użytkowe
W przegrodach budowlanych (ścianach, stropach, połaciach dachowych) zjawiska cieplne i wilgotnościowe są ze sobą ściśle związane, stąd powinniśmy rozpatrywać je łącznie. Grubość izolacji cieplnej należy obliczyć za każdym razem dla poszczególnych przegród (sufitu, połaci dachowej, stropu i ścianki oddzielającej przestrzeń nieprzełazową).
Izolacja ścian - jak zaizolować poddasze, strych
Istotnym elementem etapu budowy budynku jest wykonanie prawidłowego systemu ocieplenia nie tylko spełniającego wymagania normy cieplnej, lecz również trwale zabezpieczającego właściwy poziom izolacyjności cieplnej oraz pozwalającego na uzyskanie oszczędności w ogrzewaniu pomieszczeń. Największe straty ciepła mogą wystąpić poprzez źle zaizolowane warstwy dachu. Stąd wiele uwagi należy poświęcić dokładnej realizacji poszczególnych etapów wykonywania systemu ocieplenia dachu.
Izolacja ścian zewnętrznych - mur warstwowy
Udział strat cieplnych przez ściany zewnętrzne budynku może sięgać nawet 32% całkowitych strat. Izolacja ściany zewnętrznej może te straty wielokrotnie zredukować. Stąd też ta metoda ocieplana – chociaż mniej popularna niż metoda lekka mokra jest również powszechnie stosowany na polskich budowach.
Izolacja akustyczna pomieszczeń
Wyroby z wełny mineralnej są stosowane zarówno do wytłumiania pomieszczeń i korekcji pogłosu, jak i do izolacji akustycznej. W ustrojach dźwiękochłonnych, takich jak sufity podwieszane płaskie i przestrzenne lub boazerie, płyty z wełny mineralnej spełniają funkcję wkładek pochłaniających.
Klasyfikacja ogniowa wyrobu budowlanego - wyroby izolacji cieplnej: mineralne w klasie A1
Bezpieczeństwo pożarowe jest traktowane w krajach Unii priorytetowo, wyroby budowlane mają wyznaczone zakresy zastosowań odpowiednio do uzyskiwanej przez nie klasyfikacji ogniowej.
Mostki termiczne – straty ciepła w budownictwie mieszkaniowym
Zawilgocone ściany w mieszkaniach i domach, a co po tym następuje – rozwój pleśni i grzybów to często efekt powstawania mostków termicznych. Powodują one także niekontrolowaną utratę ciepła – dochodzącą nawet do 30% oraz uszkodzenia mechaniczne konstrukcji. Kiedy powstaną, są bardzo trudne do zlikwidowania. Dlatego warto zapobiegać mostkom termicznym, już na etapie projektowania, choćby poprzez zastosowanie gotowych elementów nośnych izolacji termicznej.
Dachy płaskie bez mostków
Stropodach niewentylowany, zwany dachem płaskim, to przegroda, przez którą może „uciec” do 30% ciepła z ogrzewanego budynku. Zapobiegnie temu poprawnie zaprojektowana i ułożona izolacja termiczna. Ważne jednak, by w dachu takim ograniczyć do minimum ilość mostków termicznych. W przeciwnym razie, mimo dużych kosztów poniesionych na ocieplenie, wciąż będzie dochodzić do strat cennej energii.