Izolacje cieplne – lista artykułów
Jak izolować strych? - systemy ociepleń
Istotnym elementem etapu budowy budynku jest wykonanie prawidłowego systemu ocieplenia nie tylko spełniającego wymagania normy cieplnej, lecz również trwale zabezpieczającego właściwy poziom izolacyjności cieplnej oraz pozwalającego na uzyskanie oszczędności w ogrzewaniu pomieszczeń. Największe straty ciepła mogą wystąpić poprzez źle zaizolowane warstwy dachu. Stąd wiele uwagi należy poświęcić dokładnej realizacji poszczególnych etapów wykonywania systemu ocieplenia dachu.
Ocieplamy dom energooszczędnym, szarym styropianem
Przezorni inwestorzy planujący budowę domu coraz częściej wybierają do jego ocieplenia szare płyty styropianowe. Parametry termoizolacyjne szarego styropianu są bowiem nawet o 1/3 lepsze w porównaniu z białymi płytami o tej samej grubości. Dzięki temu szary styropian jeszcze lepiej niż tradycyjny biały chroni budynki przed stratami energii potrzebnej do ich ogrzewania i chłodzenia. Pozwala też zaoszczędzić na kosztach materiałów i robocizny.
Styropian - najpopularniejszy materiał do termoizolacji
Rośnie sprzedaż styropianów grafitowych na najbardziej wymagających rynkach europejskich. Po erze styropianu białego i szarego przyszedł czas na płyty zespolone. Rewolucja technologiczna wywołała nowy boom na ten materiał do termoizolacji. Podobne tendencje można zauważyć w Polsce.
Izolacja ścian - płyty izolacyjne do samodzielnego montażu
Dużymi krokami zbliża się zima, dlatego jest to ostatni moment, aby ocieplić swój dom. Dzięki zastosowaniu oferowanej przez firmę Kronopol wełny drzewnej Kronotherm FG każdy z nas doskonale poradzi sobie z ociepleniem budynku i zmniejszeniem strat ciepła w okresie zimowym.
Docieplanie domu wiosną
Nadejście wiosny to doskonała okazja do zaplanowania poważniejszych prac remontowych i renowacyjnych w samym domu oraz wokół niego. Od lat o tej porze roku dużo mówi się m.in. o roli termoizolacji ścian. Czy, w obliczu łagodniejszych zim, temat ten pozostaje aktualny?
Jaki styropian wybrać?
Koszty ogrzewania budynków rosną, co motywuje do sięgania po coraz lepsze rozwiązania termoizolacyjne. Szukając na rynku materiału do ocieplenia domu inwestor musi się zmierzyć z szerokim wyborem płyt styropianowych. Różnicą, która najbardziej rzuca się w oczy jest ich kolor, który w tym przypadku ma znaczenie.
Izolacja poddasza - właściwa kolejność warstw, grubość wełny mineralnej, szczelne mocowanie paraizolacji
Adaptując poddasze do celów użytkowych musimy pamiętać o wykonaniu właściwej izolacji termicznej dachu. Niezależnie od rodzaju pokrycia dachowego, cała konstrukcja musi bezwzględnie składać się z kilku warstw chroniących przed utratą ciepła zimą i nadmiernym nagrzewaniem latem. Innym celem jest również izolacja akustyczna pomieszczeń na poddaszu.
Jak zmniejszyć koszty ogrzewania?
Zima pochłaniająca gigantyczne pieniądze na ogrzanie domu może zostać okiełznana za sprawą termomodernizacji, ale z tym musimy poczekać do rozpoczęcia sezonu remontowo-budowlanego z plusowymi temperaturami. Co zatem można zrobić, by ograniczyć wydatki na ogrzewanie kiedy sezon grzewczy jest w pełni?
Mostki, przez które ucieka ciepło
Dążymy do minimalnych strat energii. Tak też jest w przypadku budowy domów. Niestety, w związku z wieloma elementami składającymi się na ostateczny stan budynku, czasem ciężko uniknąć błędów mogących prowadzić do powstania niechcianych mostków termicznych.
Materiały spienione – ciepła i cicha izolacja
Ponad dwa tysiące lat temu w wielu miejscach świata zaczęto używać wyjątkowego materiału. Była to lekka, wytrzymała skała, dobrze izolująca termicznie i akustycznie. W budownictwie stosowano ją m.in. na Islandii, gdzie nazywała się vikur, a na Hawajach znana była jako ‘ana. W Polsce również wykorzystywano jako materiał budowlany tę samą spienioną skałę zwaną pemzą lub, z łaciny, pumeksem. Co takiego jest w materiałach spienionych, że niezależnie, w wielu miejscach świata, uznano, że ich stosowanie może przynieść liczne korzyści?