Izolacje cieplne – lista artykułów

Ocieplenie od zewnątrz na dachy płaskie. Zadbaj o komfort z pianką poliuretanową

Gdy zastanawiamy się nad termicznym komfortem naszego domu, często skupiamy się na tradycyjnych metodach ocieplania od wewnątrz. Jednak, szczególnie w przypadku dachów płaskich, warto spojrzeć na alternatywne podejście – ocieplenie od zewnątrz. W tym artykule skoncentrujemy się na zaletach tej metody, zwłaszcza korzystając z pianki poliuretanowej zamknięto-komórkowej.

Zima to dobry czas na prowadzenie prac termoizolacyjnych wewnątrz domu

Zima to czas, gdy z robotami budowlanymi przenosimy się do wewnątrz domów. Niektórzy mogą już wykańczać wyczekane lokum, inni zaś nadal prowadzą prace kluczowe dla trwałości domu, komfortu mieszkania w nim przez długie lata i wreszcie - wobec ciągle rosnących kosztów energii - dla wysokości przyszłych rachunków.

Natrysk ogniochronny – co to jest, rodzaje, kiedy stosować?

Konstrukcje można zabezpieczać przed działaniem ognia obudowami z płyt ogniochronnych czy też farbami pęczniejącymi. Alternatywą dla tych rozwiązań jest natrysk ogniochronny. To powłoka przeciwpożarowa stosowana dla ochrony konstrukcji z różnych materiałów (m.in. stal, żelbet, drewno), zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. O wysokiej skuteczności powłoki ogniochronnej w formie natrysku ppoż. świadczy stosowanie tej formy zabezpieczenia nawet w tak wymagających warunkach, jak platformy wiertnicze czy zakłady petrochemiczne.

Prawidłowa izolacja systemu grzewczego obniża koszty ogrzewania

Inwestycja w prawidłową izolację systemu grzewczego to gwarancja ochrony instalacji, środowiska i… portfela. Odpowiednio dobrane rozwiązania izolacyjne skutecznie redukują straty ciepła, a energia wygenerowana przez system grzewczy zatrzymuje się we wnętrzu budynku, nie uciekając na zewnątrz. Jak zatem zaizolować instalację grzewczą i tym samym znacznie odciążyć domowy budżet?

Jak ocieplenie domu wpływa na rzeczywiste koszty jego ogrzewania?

Żyjemy w czasach, w których koszty ogrzewania budynków stale rosną. Jednym z czynników za to odpowiedzialnych jest panująca obecnie na świecie sytuacja geopolityczna, przekładająca się na konieczność szukania alternatyw w źródłach dostarczania energii. Właściciele domów i mieszkań muszą więc zacząć odpowiednio się zabezpieczać, ażeby kiedyś w okresie zimowym koszty ogrzewania nie zrównały się bądź nie przerosły generowanych dochodów. Na ten moment sprawa nie wydaje się aż do takiego stopnia poważna – ostatnie lata zdołały nas już jednak przyzwyczaić do nieprzewidzianych wydarzeń, niekoniecznie korzystnych dla zwykłego mieszkańca.

Ocieplenie domu - jakie dofinansowania do termoizolacji są dostępne w 2023 r.

Optymalna dla zdrowia i komfortu życia temperatura we wnętrzu w ekstremalne upalne dni jest osiągalna nawet bez konieczności instalowania klimatyzacji. Fundamentalną rolę odgrywa tu odpowiednia termoizolacja budynku. Co więcej, korzystając z szeroko dostępnych programów rządowych i ulg, można liczyć na zwrot zainwestowanych środków własnych w termomodernizację w relatywnie krótkim okresie.

Termomodernizacja popularnych domów z czasów PRL typu kostka i stodoła - jak duże oszczędności przyniesie?

Odpowiednie ocieplenie PRL-owskiego domu „kostka” może zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię nawet o ponad 70%, generując w skali roku oszczędności na poziomie niemal 13 tys. złotych – wynika z analizy przykładowego obiektu tego typu. Takich budynków wybudowano w Polsce dziesiątki tysięcy, podobnie jak dwukondygnacyjnych domów z dachami dwuspadowymi, które również wzięli pod lupę autorzy opracowania. Jak twierdzą eksperci, ich termomodernizacja – szczególnie w czasach, kiedy ograniczenie zużycia energii ma zasadnicze znaczenie – to korzyść nie tylko dla pojedynczych gospodarstw domowych, ale również całej gospodarki.

Jak ochronić rury przed skraplaniem się wody, utratą ciepła i ogniem?

Głównym zadaniem izolacji HVAC jest ograniczenie i kontrolowanie strat ciepła w rurociągach tak, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemów. Ale to nie wszystko. W określonych warunkach konieczne jest też zapewnienie odpowiedniej ochrony przeciwogniowej i przeciwkondensacyjnej, a niekiedy również akustycznej. Jak tego dokonać, nie mnożąc ponad miarę stosowanych rozwiązań izolacyjnych?

Jaka jest przewaga styropianu nad innymi materiałami stosowanymi do termoizolacji?

Nie bez przyczyny zdecydowaną większość termoizolacji wykonuje się w Polsce z płyt styropianowych. To materiał trwały, lekki i łatwy w montażu. Trudno dziś sobie wyobrazić budowę domu bez styropianu i to nie tylko z powodu wymagań, jakie wynikają z przepisów budowlanych.

Czy ocieplanie budynków w okresie zimowym ma sens?

Czy można ocieplać zewnętrzne ściany budynku jesienią, zimą lub wczesną wiosną, gdy termometry wskazują niskie temperatury, a wilgotność powietrza jest wysoka? To zależy. Od czego? Kiedy jest to możliwe, a kiedy lepiej poczekać na bardziej sprzyjające warunki pogodowe? Odpowiedź na te pytania już za chwilę.


Stron: 52 ▾ Skocz do strony
◂  1 2 3 4  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19452 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 333

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >