Izolacje cieplne – lista artykułów
Termomodernizacja popularnych domów z czasów PRL typu kostka i stodoła - jak duże oszczędności przyniesie?
Odpowiednie ocieplenie PRL-owskiego domu „kostka” może zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię nawet o ponad 70%, generując w skali roku oszczędności na poziomie niemal 13 tys. złotych – wynika z analizy przykładowego obiektu tego typu. Takich budynków wybudowano w Polsce dziesiątki tysięcy, podobnie jak dwukondygnacyjnych domów z dachami dwuspadowymi, które również wzięli pod lupę autorzy opracowania. Jak twierdzą eksperci, ich termomodernizacja – szczególnie w czasach, kiedy ograniczenie zużycia energii ma zasadnicze znaczenie – to korzyść nie tylko dla pojedynczych gospodarstw domowych, ale również całej gospodarki.
Jak ochronić rury przed skraplaniem się wody, utratą ciepła i ogniem?
Głównym zadaniem izolacji HVAC jest ograniczenie i kontrolowanie strat ciepła w rurociągach tak, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemów. Ale to nie wszystko. W określonych warunkach konieczne jest też zapewnienie odpowiedniej ochrony przeciwogniowej i przeciwkondensacyjnej, a niekiedy również akustycznej. Jak tego dokonać, nie mnożąc ponad miarę stosowanych rozwiązań izolacyjnych?
Jaka jest przewaga styropianu nad innymi materiałami stosowanymi do termoizolacji?
Nie bez przyczyny zdecydowaną większość termoizolacji wykonuje się w Polsce z płyt styropianowych. To materiał trwały, lekki i łatwy w montażu. Trudno dziś sobie wyobrazić budowę domu bez styropianu i to nie tylko z powodu wymagań, jakie wynikają z przepisów budowlanych.
Czy ocieplanie budynków w okresie zimowym ma sens?
Czy można ocieplać zewnętrzne ściany budynku jesienią, zimą lub wczesną wiosną, gdy termometry wskazują niskie temperatury, a wilgotność powietrza jest wysoka? To zależy. Od czego? Kiedy jest to możliwe, a kiedy lepiej poczekać na bardziej sprzyjające warunki pogodowe? Odpowiedź na te pytania już za chwilę.
Jak najlepiej wykorzystać dotacje z programu „Czyste Powietrze”, który w 2023 roku będzie obowiązywał na nowych zasadach
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło zmiany w programie „Czyste Powietrze”, które wejdą w życie od 2023 roku. Zostaną m.in. zwiększone poziomy dotacji, które pokryją nawet 100 proc. inwestycji związanych z termomodernizacją domów jednorodzinnych. Jak powiedziała minister Anna Moskwa, od stycznia 2023 roku beneficjenci będą mogli liczyć na dofinansowania w kwocie nawet 135 tysięcy złotych. To o ponad 50 tysięcy złotych więcej niż obecnie. – Sięgnijmy po te środki i wykorzystajmy je mądrze – apelują eksperci firmy ISOVER, która realizuje właśnie zakrojoną na szeroką skalę kampanię informacyjną dotyczącą finansowych i ekologicznych korzyści wynikających z ocieplenia budynków jednorodzinnych.
Problem rozszerzalności cieplnej izolacji technicznych i sposoby na powstające mostki termiczne
Jednym z problemów przy projektowaniu i wykonywaniu izolacji termicznych rurociągów jest rozszerzalność cieplna materiału izolacyjnego, która może generować znaczące straty ciepła, zwłaszcza w instalacjach przemysłowych operujących w wysokich temperaturach. Jak poradzić sobie z tym zjawiskiem?
Prawidłowa kolejność - ocieplenie domu później wymiana pieca
Termomodernizacja to najbardziej opłacalna inwestycja budowlana. Zapewnia komfort cieplny w domu oraz ogranicza zużycie energii na ogrzewanie i klimatyzację, a to skutkuje znacznymi oszczędnościami pieniędzy. Najlepiej by była wykonana kompleksowo, czyli z wymianą pieca oraz termoizolacją. Na efekty, w tym opłacalność termomodernizacji olbrzymi wpływ ma kolejność wykonywanych prac. Eksperci zalecają w pierwszej kolejności ocieplenie, a następnie wymianę źródła ciepła.
Ocieplenie historycznego budynku z równoczesną ochroną przeciwpożarową
Rewitalizacja czy inaczej nadawanie nowego życia starszym obiektom, choć ma wielu zagorzałych zwolenników, nastręcza sporo trudności projektantom i inwestorom. Poza typowymi problemami z wilgocią czy dostosowaną do współczesnych wymagań izolacją termiczną, jednym z podstawowych kłopotów jest zapewnienie właściwej odporności ogniowej. Rozwiązaniem na wszystkie te dolegliwości architektonicznych „nestorów” jest spienione szkło komórkowe.
Wełna do ocieplenia na poddaszu i w ścianach - izolacja domu i bezpieczeństwo
Efektywna wełna zapewnia izolację akustyczną, termiczną i pożarową, a dodatkowo chroni przed szkodliwymi pleśniami. Przewyższa styropian pod każdym z tych względów. Planując prace budowlane, trzeba jednak odpowiednio dobrać pozostałe materiały budowlane użyte w towarzystwie wełny do ocieplenia (np. tynków ściennych i folii). Tylko w ten sposób da się maksymalnie wykorzystać jej właściwości. Sprawdź, jakie są zalety izolowania budynków wełną szklaną oraz skalną i które materiały wybrać.
Ociepl dom styropianem – spore oszczędności i komfort
Praktycznie wszystkie nowe budynki są już ocieplone. Izolacja termiczna jest wykonywana wraz ze wszystkimi innymi pracami na fasadach i elewacjach budynków.