Izolacyjność cieplna ścian - nowe przepisy budowlane.
Już niedługo nastąpi kolejny etap zmian mających na celu polepszenie izolacyjności cieplnej ścian. Od stycznia 2017r. będzie obowiązywać zaostrzona wartość współczynnika przenikania ciepła U na poziomie 0,23 W/(m2 K). Co to oznacza dla budujących? Jakie rozwiązania do wznoszenia ścian wybierać? Odpowiada ekspert Stowarzyszenia „Białe murowanie”.
Czytaj dalej
Współczesny styl życia i zmiany cywilizacyjne powodują, że ludzie większość czasu spędzają w budynkach. Dotyczy to przeważającej części wykonywanych zawodów, a po pracy wszyscy udają się do mieszkań lub innych miejsc odpoczynku. Oczywiste jest więc, że zależy nam, aby w pomieszczeniach czuć się i funkcjonować jak najlepiej. Jednym z elementów dobrego wypoczynku jest komfort cieplny.
Energooszczędność ścian a podstawa prawna
Aktualną podstawą prawną, określającą dla nowopowstających budynków minimalne wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
„Przepisy rozporządzenia dotyczące minimalnych wartości izolacyjności ścian zewnętrznych rozkładają w czasie zmiany mające na celu polepszenie izolacyjności cieplnej ścian poprzez zmniejszanie wartości współczynnika przenikania ciepła UC(max). Pierwszy etap miał miejsce 1 stycznia 2014 r. i dotyczył obniżenia z 0,30 do 0,25 W/m2K, dla najbardziej narażonych na wyziębianie ścian zewnętrznych. Kolejny krok nastąpi już niedługo 1 stycznia 2017 r., gdy wartość współczynnika ciepła U zostanie obniżona do 0,23 W/(m2K) – mówi Józef Macech, ekspert Stowarzyszenia Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe murowanie”.
Kolejny etap i ważna data dla inwestorów indywidualnych to 1 stycznia 2021 r. , kiedy wejdzie w życie wymóg obniżenia wartości współczynnika przenikania ciepła UC(max) do 0,20 W/(m2 K).
Czytaj również: Ocieplenie domu to podstawa
Zmiany prawne i odpowiedzialność fachowców
Zmiany prawne, których celem jest polepszenie izolacyjności ścian zewnętrznych, przy poszczególnych etapach powstawania i użytkowania budynku przypisują obowiązki osobom odpowiedzialnym.
„Na etapie tworzenia projektu osoby odpowiedzialne projektują lub udostępniają gotowe rozwiązania po sprawdzeniu, że spełniony jest wymóg współczynnika przenikania ciepła UC(max) poniżej podanych wartości dla poszczególnych dat” – wyjaśnia Józef Macech, ekspert Stowarzyszenia Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe murowanie”. – „W przypadku wykorzystania projektu i wykonawstwa osoby odpowiedzialne mogą zastosować wyłącznie projekt spełniający wymagania w wymienionym czasie. Ekipa wykonawcza musi zapewnić założone wymagania projektowe. Za to przy użytkowaniu nowego budynku zamiast obowiązków, są tylko pozytywne efekty” – dodaje ekspert.
Warto pamiętać, że w przypadku przebudowy wcześniej wykonanego budynku obowiązują wymagania projektowe jak dla budynku nowopowstającego.
Wskazówki dla inwestora indywidualnego
Co powinien zrobić przykładowy inwestor indywidualny, który chce zachować wymogi prawne, a nie ma przygotowania budowlanego?
„Inwestorzy indywidualni, aby dostosować się do przepisów, a zarazem wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie mogą skorzystać z rzetelnych biur projektowych. Najmniej doświadczonym technicznie budującym doradziłbym poproszenie o pisemne potwierdzenie, że ich projekt spełnia nowe wymagania. Pomaga również zatrudnienie sprawdzonego i odpowiedzialnego wykonawcy – podpowiada Józef Macech, ekspert Stowarzyszenia Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe murowanie”.
Dobrze jest sprawdzić, jakie rozwiązania ścienne będą spełniać wymagane założenia. Można to zrobić np. podczas rozmowy z producentem lub w biurze projektowym. Jako dobrą wskazówkę dla osób planujących lub w trakcie budowy przyjmuje się grubość zastosowanych materiałów izolujących cieplnie. Te najpopularniejsze, jak wełna mineralna lub styropian, dają dzisiaj spełnienie wymogów przy grubości izolacji od 15 cm. Jako ścianę konstrukcyjną uwzględniono bloczek silikatowy drążony, grubość 18 cm. Dla spełnienia nowych wymogów od 1 stycznia 2017 r. należałoby zwiększyć grubość izolacji do 15,8 cm (przyjmujemy 16 cm), a od 1 stycznia 2021 r. należałoby zwiększyć grubość izolacji do 18,4 cm (przyjmujemy 20 cm).
Czytaj również: Ocieplamy dom energooszczędnym, szarym styropianem
Rys. 1 Rys. 2 Rys. 3
Rys. 1, 2, 3 - przykładowe rozwiązania ściany dwuwarstwowej z silikatu i warstwy izolującej cieplnie
Co zyskuje budujący?
Prawny wymóg przynosi wiele korzyści: ekonomicznych i funkcjonalnych. W perspektywie użytkowania domu lub mieszkania zmniejszenie kosztów ogrzewania – które szybko niwelują nieznaczny w odniesieniu do całości budowy wydatek na dodatkowe kilka centymetrów warstwy izolującej cieplnie. Inne koszty budowlane, jak robocizna, warstwa konstrukcyjna, tynki itp. pozostają takie same.
„Mimo że określenie uniwersalnego poziomu oszczędności ze względu na zależność od wielu czynników, jak np. wentylacja, liczba okien, usytuowanie budynku, czy indywidualne oczekiwania użytkowników – jest trudne, to z pewnością można powiedzieć, że zmniejszenie wydatków na ogrzewanie zawsze wystąpi” – przekonuje Józef Macech, ekspert Stowarzyszenia Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe murowanie”. – „Lepsza izolacyjność ścian zewnętrznych to także poprawa komfortu przebywania poprzez podniesienie temperatury ścian wewnątrz. Poprawiając izolacyjność zmniejszamy wyziębianie i unikamy dyskomfortu chłodnego nawiewu od ściany. To również działanie o pozytywnym wpływie na środowisko, ponieważ zmniejszenie ilości każdego opału redukuje emisję dwutlenku węgla” – dodaje Józef Macech.
Zwiększenie wymogów izolacyjności ścian zewnętrznych nie oznacza konieczności stosowania ścian o grubości 24-30 cm – wystarczą ściany z bardziej wytrzymałych materiałów o grubości 18 cm. Takie wymagania bez problemu spełniają np. wyroby silikatowe. Przy okazji oszczędzając na grubości ściany konstrukcyjnej, można zaoszczędzić na kosztach całkowitych budynku.
Uwzględniając wymogi prawne i świadomie wybierając materiały budowlane, możemy pooprawiać komfort przebywania w budynkach, w których spędzamy większość naszego życia, jednocześnie na w wielu dziedzinach np. poprzez niższe rachunki za ogrzewanie, komfort cieplny, lepsze samopoczucie mieszkańców.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 370 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...
Ostatnio na forum
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
- Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Szukając dobrej jakości wyposażenia do ogrodu, w tym myjek ciśnieniowych, kosiarek, podkaszarek, sekatorów, pił, czy również artykułów malarskich i narzędzi do....
- Gdzie kupić projekt domu w okolicach Lublina ??? Liczba postów: 53 Grupa: Zanim wybud... W Lublinie odnotowano wzrost liczby turystów, co przekłada się na lepsze wyniki dla lokalnego sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Ten pozytywny trend ma k...
uważam że w nowoczesnych przepisach budowlanych powinna znajdować się dobra izolacyjność cieplna polecam market chemko bo mają na miejscu mieszalnię farb i tynków mają duży wybór artykułów budowlanych chemii budowlanej dodatków do aranżacji wnętrz płyt kartonowo gipsowych lakierobejcy silikatów silikatów klei silikonowych gniazdek rur dzbanków i wiele innych artykułów mają miłą i fachową obsługę miejscowy transport i stronę www.chemko.com.pl www.chemko.pl
Potwierdzam - pianokleje są bardzo uniwersalne i nadają się także do klejenia styropianu przy ocieplaniu. Ja używałem także np. do montowania kasetonów i listw styropianowych na suficie. Polecam ze względu na trwałość.
Niedawno kleiłem styropian pianoklejem i wszystko sie elegancko trzyma. Co tu dużo mówić: roboty znacznie mniej, bo nie trzeba dźwigać worów z klejem i ich rozrabiać. Bierzesz tubę w ręce, kleisz po obwodzie i zygzakiem po środku. Pianoklej wypełnia wszlekie nierówności, kołkowanie ma się z głowy.
Fajny artykuł. A tak się zapytam od razu, czy trzeba kołkować styropian?