Jak będzie przebiegał proces powrotów z pracy zdalnej do stacjonarnej?

Jak będzie przebiegał proces powrotów z pracy zdalnej do stacjonarnej?

Kończąc kolejną wideokonferencję spędzoną w kapciach i spodniach od dresu, ciężko nie zastanawiać się, jak będzie wyglądał świat po powrocie z home office’ów. Czy przyszłość rynku powierzchni w Polsce należeć będzie do przestrzeni oferujących elastyczne warunki najmu? Czy „tradycyjne” biurowce pójdą w odstawkę? Spróbujmy poszukać odpowiedzi na te pytania! Czytaj dalej

 

Do niedawna coworking kojarzył się raczej z biznesowymi „nomadami” – przedstawicielami wolnych zawodów, freelancerami znajdującymi się w pięciu różnych miejscach dziennie czy startupami poszukującymi własnej, nierzadko wyboistej drogi do sukcesu. Do kogo coworkingi powinny zacząć mocniej kierować swoją ofertę?

 

Jak będzie przebiegał proces powrotów z pracy zdalnej do stacjonarnej?

 

Przekonanych przekonywać nie trzeba – firmy z branży IT czy szeroko pojętego sektora kreatywnego, które zawsze ceniły elastyczność, dalej będą stanowić ważną grupę użytkowników coworkingów. Eksperci podkreślają jednak, że w kolejnych miesiącach przestrzenie współdzielone staną się bezpieczną przystanią dla firm, które do tej pory nie miały jeszcze z nimi większego doświadczenia.

 

– Możliwości elastycznego kształtowania zapotrzebowania na biura poprzez relokacje do przestrzeni coworingowych eksplorować będą nowi najemcy, w tym również korporacje z sektora usług wspólnych dla biznesu. Pracownicy tych firm już od blisko dwóch miesięcy częściowo lub w całości działają z domów. Choć narzędzia komunikacyjne umożliwiają im wspólną pracę nad projektami, na dłuższą metę nie da się całkowicie zrezygnować ze wspólnej przestrzeni do wymiany pomysłów – wyjaśnia Michał Styś, szef OPG Property Professionals.

 

Jak będzie przebiegał proces powrotów z pracy zdalnej do stacjonarnej?

 

Czytaj również: Jak obniżyć koszty czynszu za wynajem biura - negocjacje i renegocjacje umów

 

W świecie po koronawirusie elastyczna umowa najmu kusić będzie wielu – zwłaszcza, jeśli weźmiemy sobie do serca słowa lekarzy ostrzegających przed możliwymi powrotami zakażeń. A jak na przyszłość przygotować się mogą operatorzy coworkingów?

 

– Co\Walk HUB, jako jedyny coworking w Łodzi, zaproponował swoim memberom przeniesienie biurek i foteli do ich domów, pod same drzwi. A ci chętnie z propozycji skorzystali. Kreatywność i elastyczne podejście – to cechy, które niewątpliwie przydają się zarówno w czasach spokoju, jak i w chwili kryzysu – podkreśla Paulina Ostrowska, Operations Manager przestrzeni.

 

Tradycyjne biura pójdą w odstawkę?

Choć wiele wskazuje na to, że silniej zinformatyzowane i szybciej reagujące firmy mogą preferować pracę w elastycznych przestrzeniach coworkingowych kosztem „konwencjonalnych” biur, te ostatnie bynajmniej nie stoją na straconej pozycji. Zdaniem ekspertów, właściciele nowoczesnych obiektów biurowych w najwyższej klasie A i B+ nie powinni się spodziewać gwałtownego odpływu najemców.

 

– Coworking nie stanie się z dnia na dzień panaceum, które spełni potrzeby i rozwiąże bolączki wszystkich najemców. Ryzyko zerwania umowy w każdym momencie oraz wyższe koszty jednostkowe mogą dla niektórych stanowić barierę nie do przejścia. Dla wielu firm o określonej kulturze organizacji wadą takiego rozwiązania będzie również ograniczona prywatność przestrzeni, a co za tym idzie komfort pracy – wymienia Monika Hryniewicz, Head of Leasing w OPG Property Professionals.

 

Oprócz rozwiązań czysto formalnych i funkcjonalnych, eksperci rynku nieruchomości zwracają także uwagę na istotne różnice w charakterze przestrzeni biurowych i coworkingowych.


Jak będzie przebiegał proces powrotów z pracy zdalnej do stacjonarnej?

 

Czytaj również: Zakładanie spółki typu LLC (Limited Liability Company) - dlaczego warto zrobić to w Nevadzie

 

– Wiele przestrzeni współdzielonych powstaje wedle narzuconego, ustandaryzowanego schematu, który sprowadza wnętrza do wspólnego mianownika. A każda firma ma swój unikatowy charakter, buduje wśród swoich pracowników własne „community”, dlatego w nowym biurze zależy jej na zachowaniu pewnej spójności. Dzieląc przestrzeń z innymi najemcami, bywa o to trudno. Dlatego jako profesjonalni doradcy, pomagamy najemcom podkreślić tożsamość i identyfikację ich firm, tworząc przestrzeń maksymalnie dopasowaną do kultury firmy oraz potrzeb i sposobu pracy ich zespołów i pracowników – dodaje szefowa działu najmu w łódzkiej firmie.

 

Coworking czy „tradycyjne” biuro?

Choć nie wiadomo, kiedy nastąpi szczyt pandemii w Polsce, właściciele obiektów biurowych i operatorzy przestrzeni coworkingowych już dziś intensywnie zastanawiają się, jak będzie wyglądać rywalizacja o najemcę po powrocie do „normalności”. Do kogo zatem należeć będzie przyszłość rynku biurowego?

 

Odpowiedź wcale nie jest taka jednoznaczna. Eksperci sugerują, że na znaczeniu zyskają tzw. hybrid workstyle spaces, czyli projekty uwzględniające zarówno „tradycyjne” części biurowe, jak i elastyczne powierzchnie współdzielone.

 

– Tak funkcjonuje zarządzana przez nas przestrzeń OFF Piotrkowska Center w Łodzi, gdzie tuż obok siebie pracują niezależni przedsiębiorcy, freelancerzy, startupy oraz większe firmy. Najemcy budynków Teal i Sepia, a w przyszłości Fern, przechodzą do sąsiedniego budynku i już znajdują się w pełni wyposażonej i serwisowanej przestrzeni Co\Walk HUB, z której mogą korzystać na elastycznych warunkach – podkreśla Michał Styś.

 

Co więcej, na terenie kompleksu dostępne są też przestrzenie dodatkowe, które można wynajmować w ramach bieżących potrzeb – na przykład na imprezy firmowe, warsztaty szkoleniowe czy do pracy nad projektami krótkoterminowymi. A wszystko to na terenie jednego z najważniejszych zagłębi usługowo-gastronomicznych, skupiających najlepsze restauracje oraz unikalne sklepy w Łodzi.

 

– Dostęp do profesjonalnej, komfortowej przestrzeni do pracy jako usługa, w dowolnym momencie i ze wszystkimi udogodnieniami – oto przyszłość rynku biurowego – podsumowuje szef OPG Property Professionals.

 

Jak będzie przebiegał proces powrotów z pracy zdalnej do stacjonarnej?


2020-05-26
Źródło: Tower Communications / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Telewizja internetowa Liczba postów: 163 Grupa: Trudne tema... Jakie jeszcze znacie strony z filmami podobne do https://vider.net.pl/ ?
  • Akcesoria drogowe Liczba postów: 13 Grupa: Trudne tema... Niebezpieczny zakręt wymaga nie tylko odpowiednich znaków drogowych, ale również dodatkowych zabezpieczeń, takich jak bariery ochronne. Znaki ostrzegawcze powin...
  • Montaż konstrukcji stalowych Liczba postów: 9 Grupa: Trudne tema... Konstrukcje stalowe to inwestycja, która zapewnia nie tylko dużą wytrzymałość, ale także elastyczność w projektowaniu i możliwość szybkiego montażu. Dzięki nowo...
  • Kontenery Liczba postów: 3 Grupa: Trudne tema... Ja niedawno korzystałem z oferty firmy https://mobilnekontenery.pl/ i mogę szczerze polecić ich usługi. Mają szeroki wybór kontenerów w atrakcyjnych cenach, a....
  • Rower i małe dziecko Liczba postów: 268 Grupa: Trudne tema... Wiecie, możecie też sprawdzić sobie propozycje na rowery używane warszawa w sklepie Wygodny Rower. Tam macie szeroki wybór także według mnie k...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19445 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 78

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >