Jak budują Polacy?
W tym roku w Polsce już 25 038 osób rozpoczęło budowę domu. Budujemy, aby mieć swój dom, dla rodziny, z powodu bliskości przyrody i większego komfortu. Wyzwaniem dla budujących są formalności i kwestie finansowe.
Czas przygotowania do budowy1 upragnionego domu trwa średnio 14 miesięcy, a same prace budowlane 22 miesiące. Najważniejszymi czynnikami przy wyborze technologii budowlanych są energooszczędność i koszty eksploatacji oraz łatwości montażu i trwałość. Tak wynika z badania „SILKA YTONG: Polskie Budowanie”, przeprowadzonego na zlecenie Xella Polska dotyczącego charakterystyki i motywacji polskich inwestorów indywidualnych.
Motywacja
Głównym powodem podejmowania decyzji o budowie jest chęć niezależności – posiadania własnego domu. Ważnym argumentem jest założenie lub powiększenie rodziny. Dla wielu osób znaczenie ma mieszkanie poza miastem. Mieszkańcy bloków wymieniają takie czynniki motywujące do budowy domu, jak brak komfortu, mała powierzchnia mieszkania, zachowanie sąsiadów etc. Chwalą także zalety posiadania większej przestrzeni tj. miejsce na ogród, swobodę, ciszę.
Czytaj również: Jaki rodzaj garażu wybrać?
Kto buduje – charakterystyka inwestorów indywidualnych
Z badania „SILKA YTONG: Polskie Budowanie” wynika, że inwestor indywidualny ma zazwyczaj 31-40 lat i jest dobrze wykształcony. Zdecydowana większość respondentów, aż 85 proc., jest w związku małżeńskim i ma dzieci, które są na ich utrzymaniu – najczęściej jedno lub dwoje.
Jak wygląda dom polskiego inwestora?
Przeważająca większość inwestorów indywidualnych buduje domy wolnostojące w technologii murowanej. Niemal dwie trzecie badanych, wznosi swoje domy według projektu gotowego – pozostali wybierają projekt indywidualny.
– Na popularność projektów gotowych wpływa przede wszystkim ich dostępność (dokumentację można otrzymać już na drugi dzień), szeroki wachlarz propozycji (szacuje się, że na rynku jest ich ok. 20 000) oraz przystępne ceny (średnio ok. 2 000 zł). Największą zaletą często przytaczaną przez inwestorów jest możliwość zobaczenia wizualizacji projektu, a nie rzadko również gotowej realizacji budynku – mówi Hanna Krzyżosiak, Wiceprezes Zarządu i ekspert Domowy.pl.
W Polsce najczęściej można spotkać budynki parterowe z użytkowym poddaszem (71 proc.), dużo rzadziej domy piętrowe (18 proc.), czy też domy parterowe bez użytkowego poddasza (11 proc.). Inwestorzy nie decydują się raczej na posiadanie piwnicy, tylko 16 proc. badanych mieszka w domu podpiwniczonym.
Czytaj również: Co można powiedzieć o deweloperach?
– Piwnica wymaga dużych nakładów – pracy i pieniędzy. Przed laty umieszczano w niej kotłownię, spiżarnię, pralnię, czy garaż. Jednak wysoki koszt robót ziemnych oraz potrzeba wygodnego użytkowania domu (bez dodatkowej kondygnacji i pokonywania kolejnych schodów) sprawiły, że wybierane są domy z dobrze rozplanowanym programem funkcjonalnym, szczególnie z praktycznymi pomieszczeniami gospodarczymi – wyjaśnia Hanna Krzyżosiak, Wiceprezes Zarządu i ekspert Domowy.pl.
Wyzwania na budowie
Według badania „SILKA YTONG: Polskie Budowanie” największym wyzwaniem, trudnością do pokonania przez inwestorów podczas budowy domu są formalności i finanse. Uzyskanie pozwolenia na budowę i dopełnienie wszystkich kwestii formalnych wskazuje niemal połowa badanych (45 proc.), a pozyskanie funduszy na budowę domu – 42 proc. Zdecydowanie mniejszym problemem jest wybór właściwego projektu (22 proc.), czy współpraca z firmami wykonawczymi (18 proc.).
Podejmowanie decyzji
Decyzje związane z budową domu zazwyczaj podejmowane są wspólnie, całą rodziną. Badani potwierdzają coraz większy poziom zaangażowania kobiet w budowę domu – aż 76 proc. dostrzega aktywność pań na tym polu. Co więcej, aż 41 proc mężczyzn uważa, że kobiety zdecydowanie angażują się w kwestie związane z budową.
– Dużą aktywność kobiet widać na każdym z etapów budowy domu, szczególnie na etapie wyboru projektu. Panie zwracają większą uwagę na estetykę budynku i rozwiązania funkcjonalne, panowie baczniej przyglądają się kosztom związanym z realizacją. Z naszych obserwacji wynika, że kobiety coraz częściej angażują się również w nadzorowanie budowy – twierdzi Hanna Krzyżosiak, Wiceprezes Zarządu i ekspert Domowy.pl.
Czytaj również: Barierki zabezpieczające schody i balustrady
Wybór materiałów budowlanych
Internet (portale i fora budowlane) to najczęściej wymieniane źródło informacji o materiałach budowlanych (59 proc.), respondenci odwiedzają także strony internetowe producenta (53 proc.) oraz czytają fachową prasę (46 proc.)2. Ponad 3/4 badanych twierdzi, że na decyzje o wyborze technologii budowlanych wpływa przede wszystkim energooszczędność i koszty eksploatacji (77%). Ponad połowa wspominała o łatwości montażu (52%) i trwałości (50%), a dopiero w dalszej kolejności o cenie (43%)3. Co piąty ankietowany bierze pod uwagę ekologię i bycie przyjaznym dla środowiska.
– Coraz wyraźniej widać, że inwestorzy indywidualni patrzą na budowę perspektywicznie. Chcieliby zużywać mniej energii i płacić mniejsze rachunki, więc interesują się energooszczędnymi technologiami budowlanymi. Odpowiednia, całościowa kalkulacja kosztów budowy staje się coraz bardziej istotna. To pozwala stawiać tezę o nowych tendencjach w budownictwie jednorodzinnym – twierdzi Cezary Szeszuła, Prezes Zarządu Xella Polska.
Materiały budowlane wybrane na etapie projektu przyjmują się finalnie w 2/3 przypadków. Pozostała grupa dokonuje zmiany w stosunku do zapisów projektowych. Powodem zmian jest najczęściej chęć posiadania na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych materiałów od jednego producenta (25 proc.) oraz łatwość montażu i możliwość samodzielnego wykonania (16 proc.). Co ciekawe, w przypadku domów o ścianach zewnętrznych jednowarstwowych udział betonu komórkowego wyniósł aż 82 proc.
Czytaj również: Barierki zabezpieczające schody i balustrady
Terminy i efekty
Przygotowanie do budowy domu kończy się zwykle (dla 70 proc. badanych) w okresie od 6 do 24 miesięcy. Budowa domu jednorodzinnego od momentu złożenia wniosku o pozwolenie na budowę do chwili wprowadzenia się do domu trwa średnio 22 miesiące. U blisko połowy respondentów deklarowany czas budowy wynosi od 13 do 24 miesięcy (43 proc.), ponad jedna czwarta buduje krócej niż rok (28 proc) albo dłużej niż 2 lata (27 proc.). W większości przypadków (73 proc.) prace budowlane zostały ukończone w terminie. Jeśli przytrafiają się opóźnienia, trwają zwykle kilka miesięcy – przeciętnie 4 miesiące. Najczęściej inwestorzy indywidualni (62 proc.) wprowadzają się do domu już wykończonego pod klucz, chociaż ponad jedna piąta zaczyna mieszkać na etapie białego montażu.
Podsumowanie
Wyniki badania „SILKA YTONG: Polskie Budowanie” prezentują ogólną charakterystykę polskich inwestorów indywidualnych i pozwalają mówić o nadchodzących trendach. Dążenie do ograniczania kosztów energii oraz sprawność w procesie budowy będą w najbliższym czasie największym wyzwaniem dla inwestorów.
Metodologia:
Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wywiadów w formie kwestionariuszy internetowych samodzielnie wypełnianych on-line przez respondentów. Ankieta była skierowana do inwestorów indywidualnych, którzy ukończyli budowę domu w ciągu ostatnich 2 lat oraz tych, którzy są w trakcie budowy domu i dokonali już zakupu wszystkich lub części materiałów do wznoszenia ścian. W badaniu wzięły udział osoby, które dzięki swojemu doświadczeniu mogą zobrazować obecne tendencje w budownictwie jednorodzinnym. Wyniki zostały zebrane w dniach 3 kwietnia – 7 maja 2012. Łącznie uzyskano 165 odpowiedzi.
Badanie zostało zrealizowane we współpracy z firmą badawczą AT Research.
1) Jest to czas liczony od momentu podjęcia decyzji o budowie (będziemy budowali dom) do momentu faktycznego rozpoczęcia budowy (wbicia pierwszej łopaty).
2) Badani mieli wskazać wszystkie źródła, z których korzystali.
3) Badani mieli wskazać trzy najważniejsze czynniki.
Źródło: Xella Polska / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 149 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, klinkier to doskonały materiał do dekoracji ścian, który zachwyca swoją trwałością i elegancją. Możliwości aranżacyjne tego materiału są nieog...
- Co to są sufity napinane i gdzie można je stosować... Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... Zastanawiam się nad montażem sufitu napinanego w łazience. Jak to wygląda z wilgocią? Możecie coś powiedzieć na ten temat? Znalazłem firmę z Poznania Sufity Nap...
- Transport ponad gabarytowy Liczba postów: 393 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnego rozwiązania na transport towarów z Chin? Sprawdź ofertę https://kolejchinypolska.pl/. To firma, która zajmuje się kompleksowym transportem kol...
- Elektronarzędzia sprawdzone w akcji przez strażakó... Liczba postów: 21 Grupa: Budowa i re... Szukając wysokiej jakości w zakresie elektronarzędzi oraz narzędzi ogrodowych, w tym również sprzętów jak myjki ciśnieniowe, agrotkaniny, piły do drewna, czy te...
- Elektronarzędzia litowo- jonowe ułatwiające wkręca... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Szukając naprawdę dobrej jakości w zakresie narzędzi, elektronarzędzi oraz osprzętu do wykonywania prac remontowych oraz wykończeniowych to warto zapoznać się z...
Ostatnio na forum
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
Polacy zazwyczaj budują duże domy bo najbardziej się rozwijają te inwestycję polecam market chemko bo mają na miejscu mieszalnię farb i tynków mają duży wybór artykułów budowlanych chemii budowlanej lakierobejcy klei farb pap pianek gipsów betonów silikonów lakierów dodatków do aranżacji wnętrz sufitów podwieszanych listew mat taśm foli profili i wiele innych artykułów mają miłą i fachową obsługę miejscowy transport i stronę www.chemko.com.pl www.chemko.pl