Jak chronić pracowników w branży budowlanej?

Jak chronić pracowników w branży budowlanej?

Wiele prac wykonywanych na budowach może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, zdrowia, a nawet życia pracowników. Wśród niespodziewanych zdarzeń wymienia się upadki z wysokości, uderzenia przez spadające przedmioty, utrata kontroli nad maszynami budowlanymi, czy poślizgnięcia. Czytaj dalej

 

 Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia zagrożeń podczas prac w budownictwie należy przede wszystkim zwracać uwagę na kwestie zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy. Co jednak kiedy wypadek się już wydarzy? Jak chronić siebie i bliskich przed jego niespodziewanymi następstwami? 

 

Wypadki na budowach 

Budownictwo nadal pozostaje branżą, w której zdarza się bardzo dużo wypadków przy pracy. Według danych GUS za I półrocze 2014, liczba wypadków zwiększyła się w porównaniu do analogicznego okresu w 2013. W pierwszych 6 miesiącach 2014 roku w budownictwie odnotowano 2676 takich zdarzeń, czyli o 50 wypadków więcej, niż w I półroczu 2013. Z czego 27 było śmiertelnych. Wśród przyczyny wypadków na budowach dotychczas najwięcej było upadków z wysokości. W 2014 roku wg danych GUS należały do nich też: uderzenie przez obiekt – 556, kontakt z ostrym przedmiotem – 261, uwięzienie lub zmiażdżenie – 179, kontakt z płomieniem lub gorącym obiektem – 23, kontakt z niebezpiecznymi substancjami – 20 i elektrycznością – 61. 

 

Czytaj również: Sprzedaż mieszkania a ubezpieczenie

 

Metody ochrony zdrowia i życia pracowników

Do obowiązków inwestora należy m.in. zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności opracowanie projektu budowlanego oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Powinien on zawierać informacje istotne dla bezpieczeństwa pracy podczas realizacji budowy oraz wytyczne i zasady postępowania określone dla osób pracujących na budowie. W tym elementów, które mogą stwarzać zagrożenia, np. sieci gazowe czy linie energetyczne. Ponadto musi uwzględnić zasady magazynowania i transportowania materiałów oraz substancji niebezpiecznych oraz sposoby zapobiegania różnym zagrożeniom na budowie. Musi również obejmować procedury zachowania na wypadek wystąpienia awarii lub ryzyka dla zdrowia i życia. Plan powinien także zawierać rozmieszczenie urządzeń przeciwpożarowych i dróg ewakuacyjnych oraz lokalizacji pomieszczeń sanitarnych i punktu pierwszej pomocy itp.2 Coraz więcej firm w ramach ochrony swoich pracowników zapewnia też ubezpieczenia, które w razie nieszczęśliwego wypadku gwarantują wsparcie finansowe dla zatrudnionych osób oraz ich rodzin. Decydując się na nie, warto wybrać ofertę, która daje możliwość dopasowania zakresu ubezpieczenia do firmy oraz prostotę wypłaty świadczeń. Należy zwracać uwagę na produkty, w których łącząc różne pakiety, można dostosować ubezpieczenie do specyfiki działalności przedsiębiorstwa, tworząc odpowiedni zakres ochrony pracowników.

 

Benefity dla pracownika 

Z punktu widzenia zatrudnionych osób zaletą tego rodzaju świadczenia jest ochrona oraz zapewnienie bezpieczeństwa najbliższym. Ubezpieczenie grupowe zapewnia bowiem dodatkowe wsparcie finansowe w różnych trudnych sytuacjach życiowych, takich jak wypadek, ciężka choroba, pobyt w szpitalu lub operacja. Szczególnie istotne dla osoby  pracującej na budowie są świadczenia związane z nieszczęśliwymi wypadkami oraz wypłata pieniędzy w związku z niezdolnością do pracy. Dodatkowo dla pracownika dobra polisa musi charakteryzować się prostotą w wypłacie świadczeń. Ważne jest, aby procedury trwały jak najkrócej, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obsługi. Dlatego pracodawca powinien przyjrzeć się ubezpieczycielom czy istnieje u nich możliwość zgłoszenia wniosku o uzyskanie świadczenia wraz z wymaganymi dokumentami przez Internet. Ponadto należy zwrócić uwagę ile wynosi czas wypłaty świadczeń.

 

Czytaj również: Jak mieć więcej na emeryturze?

 

Korzyści dla firmy 

W kwestii benefitów dla przedsiębiorstwa, polisy grupowe umożliwiają wliczenie składek za ubezpieczenie w koszty uzyskania dochodu. Ponadto przedsiębiorca może być zwolniony z wypłacenia odprawy pośmiertnej, ponieważ zobowiązanie to przejmuje ubezpieczyciel. Polisa pozwala także budować długotrwałe relacje z zatrudnionymi osobami, co równocześnie ma wpływ na wzrost poziomu ich lojalności wobec firmy. Co więcej, każdy przedsiębiorca wie, że poważnie chory pracownik lub nieobecny w pracy ze względu na opiekę nad członkiem rodziny generuje koszty dla firmy. Dlatego w kwestii ochrony zdrowia i życia pracowników oraz ich rodzin powinno się zwrócić uwagę na ubezpieczenia oferujące pakiety z szerokim zakresem zdrowotnym. Warto mieć także na uwadze, aby polisa gwarantowała pokrycie wydatków za hospitalizację w prywatnych placówkach. Dzięki temu absencja pracownicza może trwać znacznie krócej, przez co firma szybciej wraca do 100% wydajności.

 

Ekspert: Przemysław Pakulski, kierownik ds. produktów w ING Życie

Źródło: Multi PR / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19405 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 370

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >