Jak często czyścić komin i dlaczego trzeba to robić?

Jak często czyścić komin i dlaczego trzeba to robić?

Kominiarza wzywasz dopiero, gdy zauważysz pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu przewodu kominowego? Za chwilę dowiesz się, jak ważna jest profilaktyka, oraz jakie czynniki wpływają na prawidłowe i bezpieczne użytkowanie instalacji kominowej. Czytaj dalej


Może myślisz sobie, że jestem wyłącznie od przynoszenia szczęścia. Nie mam nic przeciwko temu, jeśli na mój widok łapiesz się za guzik i szukasz przechodnia w okularach. Jednak bardziej niż w przesądy, wierzę w dokładne sprawdzenie instalacji kominowej w Twoim domu. Niestety często jestem wzywany dopiero w sytuacjach, w które są bardzo krytyczne.

Zamiast czekać na ostatnią chwilę lub niebezpieczny rozwój sytuacji, zapoznaj się z moimi poradami. Dzięki nim będziesz bardziej czujnym i świadomym użytkownikiem instalacji kominowej. Dbasz przecież o bezpieczeństwo swoje i swojej najbliższej rodziny.


 W jakich okolicznościach należy mnie wezwać?

Najważniejszą zasadą, jaką kieruję się w mojej pracy, jest postawienie na profilaktykę. Powinienem pojawiać się zawsze, jeśli tylko dochodzi do jakichkolwiek prac lub modernizacji budynku. Warto poprosić mnie o pomoc jeszcze przed rozpoczęciem budowy lub przed podjęciem decyzji o wyborze systemu grzewczego. Jestem w stanie podpowiedzieć i sprawdzić, czy wdrażany system na pewno zda egzamin podczas jego użytkowania.

Pamiętaj, abym pojawił się w Twoim domu, w momencie kiedy podłączysz kominek lub kocioł grzewczy. Przynajmniej raz w roku powinienem skontrolować stan przewodów kominowych, a także je wyczyścić wraz z przewodami wentylacyjnymi.

Gdy tylko coś wzbudzi Twój niepokój, natychmiast się ze mną skontaktuj. Lepiej, bym po sprawdzeniu instalacji kominowej powiedział, że wszystko jest w porządku, niż miałoby dojść do pożaru. Pamiętaj, nie tracisz mojego czasu, ale dbasz o swoje bezpieczeństwo!

 

Czytaj również: Innowacyjna domowa instalacja pomoże w walce ze smogiem


dlaczego i kiedy trzeba czyścić komin

 Kiedy czyścić komin?

Błędną zasadą jest czyszczenie komina dopiero przed sezonem grzewczym lub po jego zakończeniu. Wiele osób właśnie dopiero wtedy decyduje się na wezwanie kominiarza. Jestem mocno zdumiony, że nie obawiają się, czy ich instalacja kominowa funkcjonuje prawidłowo w pozostałych porach roku. Przecież komin nie pozostaje bezczynny. Na pewno przepalasz w kotle, gdy zrobi się chłodniejszy wieczór, lub masz ochotę zażyć gorącej kąpieli.

Według przepisów kominiarskich, powinieneś czyścić komin nawet 4 razy w roku. Nie musi to być czynność wykonana koniecznie przeze mnie. Jeśli dysponujesz odpowiednią szczotką kominiarską dostosowaną do posiadanego typu komina, a także masz w tym doświadczenie, możesz dokonać tego na własną rękę. Jednak jestem od tego, byś nie miał żadnych wątpliwości, że czyszczenie zostało wykonane w pełni prawidłowo. Dlatego to wyłącznie kominiarz jest uprawniony do przeprowadzania kontroli stanu instalacji kominowej.

Moim zadaniem jest wybranie całej sadzy z przewodu kominowego oraz sprawdzenie jego szczelności. Podczas czyszczenia oraz kontroli wskażę Ci ewentualne nieprawidłowości lub potwierdzę, że teraz wszystko funkcjonuje prawidłowo.

 

Konsekwencje wynikające z braku czyszczenia komina

Brak wyobraźni jest najczęstszym powodem ignorowania przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Nadal nie wiesz co Ci grozi, jeśli nie zatroszczysz się o drożność przewodu kominowego w Twoim domu? Konsekwencje mogą być bardzo poważne. Utrata całego życiowego majątku lub nawet życia, należą do najpoważniejszych z nich.

Niewiele potrzeba do pojawienia się warstwy sadzy i smoły, które mogą się zapalić. Ale również wystarczy odłamanie lub odkruszenie się kawałka warstwy sadzy, by zatkać przewód kominowy. Wtedy ulatniające spaliny, a dokładniej tlenek węgla wydostaje się do wewnątrz mieszkania. Domownicy mają bardzo nikłe szanse na zorientowanie się, w jakim znajdują się niebezpieczeństwie. Szczególnie, jeśli do takiej sytuacji dojdzie w środku nocy.

 

Zapalenie sadzy

Kolejnym niebezpieczeństwem, jakie grozi w przypadku nieprawdzie działającego przewodu kominowego, jest pożar sadzy. Niewiele potrzeba, by doszło do zapłonu sadzy. Wystarczy, że spaliny będą miały temperaturę 400 stopni Celsjusza. Wtedy ogień błyskawicznie rozprzestrzeni się wewnątrz komina. Wszystko będzie zależeć od wytrzymałości konstrukcji przewodu kominowego. Najczęściej w starym budownictwie ogień rozprzestrzenia się do drewnianego stropu. W ciągu kilku minut można stracić cały dorobek życia.

Jeśli posiadasz szczelny, dobrze wymurowany komin, istnieje prawdopodobieństwo, że skończy się jedynie na strachu. Ale czy w ogóle jest sens ryzykować?

 

Bez domu, bez niczego

Pamiętaj, jeśli dojdzie do pożaru domu z powodu źle działającej instalacji kominowej, nawet przy wykupionym najdroższym ubezpieczeniu, nie otrzymasz odszkodowania. Jaki jest tego powód? W OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajduje się zapis, o obowiązkowym posiadaniu rachunku za przegląd kominiarski. Dlatego, jeśli nie chcesz ubezpieczać swojego domu na marne, przewody kominowe muszą zostać koniecznie skontrolowane, a sam przegląd musi zakończyć się odpowiednim potwierdzeniem.

Chcąc uchronić siebie, swoich bliskich, a także swój dom rodzinny przed niebezpieczeństwem zadbaj o to, by komin zawsze był dokładnie wyczyszczony, a przewody sprawdzone, czy na pewno są całkowicie szczelne. Tylko taki stan może zapewnić całkowite bezpieczeństwo, nie tylko w trakcie sezonu grzewczego.

Stosując się do powyższych porad możesz uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Stworzysz dla siebie i swoich rodziny w pełni bezpieczny dom, nie mając wyrzutów sumienia, iż z powodu Twoich zaniedbań, mogłoby się stać coś złego.

 

Czytaj również: Prostokątne i owalne kanały wentylacyjne – kiedy warto zastosować?

 

Artykuł przygotował kominiarz Konrad Małmyga z http://kominiarz.warszawa.pl

 


Źródło: kominiarz.warszawa / budnet.pl
Autor: Konrad Małmyga

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 362

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >