Jak czytać księgę wieczystą?
Księgi wieczyste zakłada się i prowadzi głównie po to, aby zabezpieczyć obrót nieruchomościami. Stanowią one jawny i ogólnodostępny rejestr publiczny, zawierający bardzo istotne zapisy dotyczące stanu prawnego mieszkania, domu, działki budowlanej czy gruntu. Z tego względu należy zapoznać się z ich treścią przed transakcją przeniesienia własności, by dowiedzieć się, kto ma prawa do danej nieruchomości i jakiego rodzaju są to prawa, a także poznać wysokość ewentualnych obciążeń finansowych nieruchomości. Poniżej prezentujemy wskazówki pomagające rozszyfrować zapisy w księdze wieczystej.
Czytaj dalej
Dostęp do ksiąg wieczystych
Jeśli posiadasz numer księgi prowadzonej dla nieruchomości, możesz wyszukać ją w systemie informatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie została zdigitalizowana zawartość starszych, papierowych dokumentów, oraz w którym systematycznie od kilkunastu lat tworzone są elektroniczne księgi wieczyste.
Na jakie części podzielona jest księga wieczysta?
Księga wieczysta składa się z czterech działów. Pierwszy z nich dzieli się na dwie części i zawiera podstawowe informacje dotyczące nieruchomości oraz spis praw związanych z jej własnością. Drugi dział przedstawia dane właściciela. W trzecim zostały opisane ograniczone prawa rzeczowe z wyłączeniem hipotek, którym poświęcono odrębny, czwarty dział.
Działy księgi wieczystej – szczegółowe omówienie
Dział I-O: „Oznaczenie nieruchomości” zawiera dane pochodzące z ewidencji gruntów, pozwalające na geolokalizację nieruchomości (np. numer nieruchomości, numer działki, położenie – adres administracyjny), a także sposób użytkowania oraz opis budynku. Jeśli w budynku znajdują się wyodrębnione lokale, w tym miejscu zostaną zapisane numery ich własnych ksiąg wieczystych, a także numery adresowe.
Dział I-Sp: „Spis praw związanych z własnością” opisuje szczegółowo prawa przysługujące właścicielom bądź użytkownikom wieczystym danej nieruchomości. W przypadku mieszkania może to być wysokość udziałów w nieruchomości wspólnej (grunt i budynek).
Dział II: Tutaj zawarte zostały dane właścicieli nieruchomości oraz wielkość ich udziałów. Jeśli natomiast nieruchomość oddano w wieczyste użytkowanie, w tym dziale podaje się informacje dotyczące wieczystego użytkownika.
Dział III: Wymienia głównie różnego rodzaju obciążenia nieruchomości, w tym ograniczone prawa rzeczowe (z wyłączeniem hipotek) oraz wszelkie ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniu wieczystym. W dziale tym znajdują się również zapisy, których nie można było zawrzeć w innych miejscach.
Dział IV: Jest poświęcony w całości hipotekom i określa, na czyją rzecz zostały ustanowione, ich rodzaj, zakres, wysokość i walutę, w której zostały wyrażone. Czytając ten dział, można również dowiedzieć się, czy nastąpiła zmiana pierwszeństwa hipoteki bądź zmiana wierzyciela. Dzięki dokładnemu opisaniu hipoteki w księdze wieczystej nie ma ryzyka, że nieruchomość będzie sprzedana bez tego zabezpieczenia.
Czytaj również: Warto sprawdzić: księgi wieczyste.
Czy jakiś zapis wydaje się niejasny?
Jeśli potrzebujesz konkretniejszych wskazówek, zajrzyj na Ksiegiwieczyste.edu.pl, gdzie na przykładach ksiąg wieczystych omówiono interpretację poszczególnych zapisów. Serwis przeznaczony jest dla osób, które nie są biegłe w analizie zapisów ujętych w treści ksiąg wieczystych i chcą pogłębiać wiedzę w tej dziedzinie.
Czytaj również: Przejrzyste księgi wieczyste online.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku Liczba postów: 474 Grupa: Prawo
- Porady Prawne Liczba postów: 159 Grupa: Przepisy pr... Kwestie prawne potrafią sprawiać sporo trudności. Dlatego uważam, że w razie kłopotów lepiej jest od razu skorzystać z pomocy specjalisty. Sam jestem w sytuacji...
- Co zrobić, żeby się nie dac oszukać w czasie brani... Liczba postów: 33 Grupa: Przepisy pr... Na pewno warto umowę skonsultować z jakąś sprawdzoną kancelarią, która oceni stan umowy, a w razie "w" pomoże. Wiem że moim znajomym pomogli oni https://www.nor...
- Nielegalny zapis w umowie z developerem Liczba postów: 4 Grupa: Przepisy pr... Jeżeli ktoś z was szuka zaufanej firmy do takich działań jak : odwodnienie wykopów, zabezpieczenie i roboty budowlane to polecam z całą pewnością firmę http:/...
- Zasady nabywania nieruchomości przez cudzoziemców Liczba postów: 3 Grupa: Prawo Całkiem realna praktyka. Jeśli nieruchomości są naprawdę drogie, to takie inwestycje są w ogóle akceptowalne w polskiej gospodarce. Więc niech to kupią. Mogą na...