Jak czytać nowe etykiety energetyczne na sprzęcie elektrycznym?

Jak czytać nowe etykiety energetyczne na sprzęcie elektrycznym?

Nowe etykiety energetyczne na pralkach, pralkosuszarkach, chłodziarkach, zamrażarkach czy zmywarkach są widoczne w sklepach już od 1 marca br. Od 1 września br. zobaczymy je także na lampach i nowoczesnych źródłach światła, które zostały przebadane zgodnie z zasadami nowej klasyfikacji. Teraz będą one miały oznaczenia klas energetycznych od A do G, już bez charakterystycznych „plusów”. Czytaj dalej

 

Unia Europejska zdecydowała się na przeskalowanie klas energetycznych produktów i powrót do skali od A do G, a co za tym idzie wymianę etykiet energetycznych na nowe, aby zapewnić ich lepszą czytelność dla konsumentów oraz zostawić miejsce na jeszcze bardziej wydajne wyroby, które pojawią się w przyszłości. W myśl nowych założeń najwyższe klasy pozostają teraz zazwyczaj puste, zaś sprzęty oznaczane wcześniej jako A+++, trafiają obecnie do klasy C lub D. Nie zmienia się jednak ich wydajność. Są one nadal tak samo przyjazne dla środowiska, ale oznaczone nowymi kolorami i klasami energetycznymi.

 

Jak czytać nowe etykiety energetyczne na sprzęcie elektrycznym?

 

Czytaj również: Bezpieczny powrót do biur dzięki bezdotykowej technologii suszarek do rąk

 

Wymiana etykiet energetycznych dla poszczególnych grup produktowych jest rozłożona w czasie. Najpierw, w marcu br., pojawiły się one na pralkach, pralkosuszarkach, chłodziarkach, zamrażarkach, chłodziarkach do wina, zmywarkach, telewizorach i wyświetlaczach elektronicznych, a już za chwilę, 1 września br. zobaczymy je także na lampach i nowoczesnych źródłach światła. Wówczas, podobnie jak było na początku roku z dużym AGD, w sklepach będzie mogła być eksponowana już tylko jedna, nowa naklejka energetyczna.

 

Na nowych etykietach energetycznych źródeł światła znajdują się informacje o klasie efektywności energetycznej w skali od A do G (w najnowszej klasyfikacji znikają bowiem charakterystyczne plusy przy najwyższej klasie energetycznej A), zużyciu energii elektrycznej wyrażonej w kWh na 1 000 godzin w trybie włączenia oraz kod QR, który po zeskanowaniu prowadzi do internetowej, bardzo szczegółowej bazy wiedzy o produkcie.

 

Jak czytać nowe etykiety energetyczne na sprzęcie elektrycznym?

 

Czytaj również: Czy nowe etykiety enegetyczne na sprzęcie AGD zwiększą świadomość energetyczną Polaków?

 

Kolejna ważna data to 1 grudnia br. – od tego momentu w punktach handlowych, stacjonarnych i online, nie będzie mógł być już sprzedawany sprzęt posiadający wyłącznie starą etykietę (w sytuacjach, w których umożliwiało to jeszcze prawo), w kategoriach produktowych, gdzie od 1 marca br. obowiązują nowe naklejki (nie dotyczy oświetlenia, tu obowiązuje termin do 28 lutego 2023 roku).

Źródło: AVEEX / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19445 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 260

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >