Jak dbać o ogród zimą?

Jak dbać o ogród zimą?

Niskie temperatury, krótkie dni, opady śniegu- wszystko wskazuje na to, że zima zagościła u nas na dobre. Ogrody odpowiednio przygotowane do niej jesienią, powinny spokojnie przeczekać do wiosny zapadając w zimowy sen. Czytaj dalej

 

 Przydomowych ogrodników nie zwalnia to jednak z drobnych prac, które pozwolą cieszyć się pięknym ogrodem w kolejnym sezonie.  Nie można dać się zwieźć złudzeniu, iż zimą nie ma żadnych ogrodowych obowiązków! Doglądając zieleniec w zimowe dni, pracujemy nad ich dobrym wyglądem na wiosnę. W mroźne dni nie musimy oczywiście spędzać wielu godzin w ogrodzie. Wystarczy kilka chwil, aby wykonać większość obowiązków.

 

Czytaj również: Akcesoria ogrodowe

 

- Główne prace w środku zimy polegają głównie na działaniach kontrolnych oraz zapobiegawczych. Należy regularnie otrząsać śnieg z gałęzi, aby nie pękały pod jego nadmiarem. Ważne jest sprawdzenie stanu otulin wokół drzewek. W sytuacji gdy maty ochronne zsunęły się, trzeba je poprawić, a rozwiane stroisze ponownie ułożyć i przykryć niedużą ilością śniegu. Do regularnych czynności zaliczamy także doglądanie drzew w poszukiwaniu szkodników lub grzybów. W przypadku ich obecności należy wykonać opryski ekologicznymi środkami. Chore i porażone rośliny, zasychające pędy oraz liście trzeba usunąć, np. sekatorem uniwersalnym – powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

 

Pada śnieg…

Nikt z nas nie ma ochoty na poranny wysiłek przy minusowej temperaturze, nie mówiąc już o stracie czasu. Jest na to jednak sposób! Dzień może zostać uratowany dzięki zaopatrzeniu się w odśnieżarkę – najodpowiedniejszy sprzęt w walce z nieproszonym śniegiem.

 

 

Chodniki, ścieżki, czy drogi dojazdowe muszą być odśnieżone, aby zapewnić bezpieczeństwo przechodniom i domownikom. Najszybciej i najłatwiej z białym puchem poradzą sobie odśnieżarki spalinowe. Na mniejszych powierzchniach sprawdzi się sprzęt jednostopniowy, np. Husqvarna ST 121E. Z kolei większe tereny wymagają mocniejszych pługów wirnikowych. Dzięki nim śnieg jest najpierw zbierany przez podajnik ślimakowy, a następnie wyrzucany przez wysokoobrotową dmuchawę.

 

Czytaj również: Praktyczne prezenty

 

Trzeba pamiętać, żeby nie usuwać pokrywy śnieżnej z trawników lub rabat. Dla roślin to naturalny izolator, chroniący przed utratą ciepła. Z kolei gdy temperatura spada poniżej zera, ale nie pada świeży śnieg, możemy zadbać o skuteczniejszą izolację dla roślin, rozrzucając korę, trociny lub agro-włókninę jako otuliny.

 

Jeżeli temperatura nie spada poniżej -5˚C, dobrym pomysłem jest wykonanie delikatnego przycinania roślin. Podczas zimy, gdy korony drzew są najbardziej przejrzyste, możemy dostrzec, które gałęzie są najmocniejsze, a które słabsze. Należy usunąć wątłe oraz krzyżujące się gałęzie, aby drzewa mogły rozwijać się prawidłowo. Krzewy wymagają pielęgnacji z podobnych powodów. Ich przyrost na wiosnę będzie lepszy, gdy lekko prześwietlimy zbyt gęste gałęzie. Starsze odrośla należy przyciąć u spodu, co ułatwi rozwój młodszych pędów. Do takich zadań najlepiej użyć piły do okrzesywania lub nożyc do krzewów. Jak widać jest sporo prac do wykonania w tym okresie, jednak z pewnością nasz ogród odwdzięczy się nam za włożony w niego trud i już na wiosnę będziemy mogli podziwiać jego piękno. 

Źródło: Compress / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 410

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >