Jak do sypialni w bloku wprowadzić styl loftowy?
Sypialnia dla większości z nas jest synonimem oazy spokoju, schronienia i miejsca błogiego odpoczynku. Są to skojarzenia, które prawdopodobnie przywołują na myśl obraz ciepłego, przytulnego wnętrza. A jednak oszczędny i nieco „surowy” styl industrialny również pozwoli nam stworzyć ładne, funkcjonalne wnętrze z przyjemnym klimatem. Na co zwrócić uwagę, wprowadzając „industrial” do wnętrza sypialni?
Czytaj dalej
Styl industrialny narodził się w Stanach Zjednoczonych w czasach wielkiego kryzysu w latach 50. ubiegłego wieku. Chociaż dzisiaj urządzanie wnętrz w lofotowym stylu to nasz wybór estetyczny, wówczas było pewnego rodzaju koniecznością. Ze względu na postępującą recesję coraz więcej hal produkcyjnych i fabryk pustoszała, a wewnątrz opuszczonych budynków (nie do końca legalnie) osiedlali się artyści. W ten sposób na nowo zaadaptowane przestrzenie stawały się nie tylko mieszkaniami, ale również kreatywnymi pracowniami.
Dzisiaj styl industrialny definiujemy na nowo – wprowadzając go do przestrzeni, z którymi pierwotnie nie był związany. Mowa oczywiście o mieszkaniach w nowym budownictwie oraz nowo powstałych domach.
W „industrialnych” kolorach
Najbardziej charakterystyczne dla stylu industrialnego są stonowane i chłodne kolory: odcienie bieli oraz szarości. Są to odcienie, które optycznie powiększą wnętrze sypialni, a także wzmogą w nas poczucie spokoju i harmonii. Dobrym rozwiązaniem będzie także zwrócenie się w stronę delikatnych, pastelowych odcieni, jak bardzo jasny błękit czy róż. W przestronnych pomieszczeniach można pokusić się o zastosowanie czarnego koloru, który również wpisuje się w ideę nowoczesnego stylu loftowego. Jednak jest to dość ryzykowne i ekstrawaganckie rozwiązanie. Zdecydowanie lepiej nie wprowadzać go do wnętrza niewielkiej sypialni w mieszkaniu.
Fot. Baltic Wood
„Loftowe” umeblowanie
Meble, które w bardzo dobry sposób wpisują się w „surową” koncepcję aranżacji, charakteryzują się prostą formą i funkcjonalnością. Świetnie sprawdzą się tutaj materiały, takie jak: metal, szkło, miedź. Meble i sprzęty nawiązujące do pofabrycznej estetyki są kluczowe dla loftowej aranżacji. Pamiętajmy jednak, że najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko. Na jakie jego elementy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, wprowadzając je do aranżacji w industrialnym stylu?
Czytaj również: Stylowa sypialnia vintage - jak ją zaaranżować?
– Ze względu na dość „surowy” charakter całej aranżacji warto, by w „loftowej” sypialni pojawiło się łóżko tapicerowane, które nieco „ociepli” wnętrze. Ważne jednak, by jego wezgłowie nie było bogato zdobione – zrezygnujmy z gęstego pikowania i niekonwencjonalnych kształtów zagłówka. Pamiętajmy także o kolorze tapicerki, która powinna być stonowana, utrzymana w zgodzie z charakterystyczną dla tej stylistyki paletą chłodnych odcieni – podpowiada Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.
Rola światła
Oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów, które wpływają na „klimat” w pomieszczeniu. W przypadku loftowej, czy też industrialnej sypialni bardzo dobrze sprawdzą się metalowe kinkiety zawieszone w pobliżu łóżka. Zapewnią nam źródło nastrojowego światła, a jednocześnie w ciekawy sposób dopełnią wnętrze. Co więcej, pozwolą nam zaoszczędzić miejsce na stolikach znajdujących się w pobliżu łóżka. Jeżeli jednak jesteśmy fanami lamp stołowych, nie rezygnujmy z nich. Warto jednak pamiętać, że tym razem najlepszym wyborem będą lampy z metalowymi podstawami (niekiedy przypominającymi połączone ze sobą rurki), a źródłem samego światła będą żarówki dekoracyjne.
Dekoracje w loftowej sypialni
Stworzenie kreatywnej atmosfery w lofotwym wnętrzu, w nowym budownictwie to wyzwanie. W końcu jest to styl, który u swoich początków związany był z kreatorami mody i sztuki. Warto również pamiętać, że mamy do dyspozycji znacznie mniejszą przestrzeń niż opuszczone hale produkcyjne. Dlatego naszym najlepszym doradcą będzie umiar.
Czytaj również: Jak polubić poranne pobudki i wyrobić w sobie nawyk regularnego wstawiania?
Warto zdecydować się na jeden lub dwa mocne „artystyczne” akcenty w postaci nowoczesnej, abstrakcyjnej rzeźby lub plakatów, grafik, które oprawimy w subtelne, cienkie ramy. Dzięki temu we wnętrzu sypialni zagości kreatywna atmosfera, a samo wnętrze nie straci na „surowości”, która jest kluczowa dla industrialnej aranżacji mieszkania.
Zobacz galerie zdjęć
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble tapicerowane Liczba postów: 192 Grupa: Najnowsze t... Meble na wymiar doskonale sprawdzają się w niestandardowych przestrzeniach, takich jak małe mieszkania i poddasza ze skosami. Jeżeli szukacie sprawdzonego produ...
- Praca za granicą - jak ją znaleźć Liczba postów: 80 Grupa: Ciekawe pom... jak nie wiesz jak sie za to zabrac samodzielnie i wolisz uniknac zbednych problemow to jednak lepiej sie skontatowac od razu z agencja Mondi https://mondi.pl/.....
- Komfortowa jadalnia w małym mieszkaniu Liczba postów: 16 Grupa: Wnętrza Szanowni Państwo, Dobrą alternatywą dla tynków dekoracyjnych, betonu architektonicznego, tapet czy kamieni są płytki klinkierowe. King Klinker https://kingklink...
- Biuro księgowe w Warszawie Liczba postów: 11 Grupa: Porady i op... Samodzielne prowadzenie księgowości w e-commerce może być korzystne finansowo, ale wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów. Wymaga to znajomości zasad podatkowy...
- Wieszaki na ręczniki Liczba postów: 14 Grupa: Najnowsze t... Ja tam specjalnie nie kombinuję. Wziąłem najzwyklejsze wieszaki z przyssawkami, bodaj 5 na jednym kiju. Jakiejś marki no-name, kompletnie nie pamiętam. To wszys...