Jak dobrać panele ogrodzeniowe? 5 wskazówek

Jak dobrać panele ogrodzeniowe? 5 wskazówek

Wybór odpowiednich paneli ogrodzeniowych może być wyzwaniem. Inwestycja jest spora, w założeniu podejmowana raz na dziesiątki lat, więc dobrze się do niej przyłóż! Jak dobrać panele ogrodzeniowe, by skutecznie zabezpieczyć posesję przed intruzami, a przy okazji zadbać o estetykę aranżacji? Poznaj 5 wskazówek - to trzeba wiedzieć, by dokonać trafnej decyzji. Czytaj dalej

1 - Zdecyduj o rodzaju paneli

Zanim zaczniesz szukać paneli, zastanów się, jaki jest cel Twojego ogrodzenia. Czy ma ono służyć przede wszystkim do zapewnienia bezpieczeństwa, czy może ma być w głównej mierze elementem dekoracyjnym? Określenie celu pomoże Ci zawęzić wybór i wybrać panele ogrodzeniowe, które najlepiej spełnią Twoje oczekiwania, a równocześnie nie przepłacisz.

  •  
    • Panele 2D mają prostą, klasyczną konstrukcję. To opcja dla estetycznych minimalistów. Jest tańsza, ale i mniej wytrzymała na nacisk.
    • Panele 3D mają charakterystyczne przetłoczenia w górnej części. Przetłoczenia zwykle przybierają kształt zaokrąglonej litery V. Nadają ogrodzeniu wrażenie przestronności i poprawiają stabilizację. Wypadają drożej od dwuwymiarowych paneli.

 

Jak dobrać panele ogrodzeniowe? 5 wskazówek

 

Czytaj również: Jak ogradzając własną posesję nie wejść w spory z sąsiadami?


Obejrzyj oba warianty ogrodzeń, by stwierdzić, który bardziej podoba Ci się wizualnie. Zarówno panele 2D jak i 3D są chętnie wykorzystywane w ogrodzeniach domów i obiektów przemysłowych.


2 - Dobierz wysokość paneli do potrzeb

Wysokości paneli ogrodzeniowych są różne, w zależności od przeznaczenia. Szerokość przęseł to zawsze 2,5 metra, a co do wysokości:

  •  
    • 100-120 cm będą dobrym wyborem do ogrodzeń dekoracyjnych wyznaczających części ogrodu. Można za nimi zrobić przestrzeń dla małych zwierząt;
    • 150-170 cm są w sam raz dla większości posesji prywatnych. Zapewniają bezpieczeństwo, a jednocześnie nie przytłaczają optycznie ogrodu;
    • powyżej 170 cm to panele, które powinni wybierać właściciele dużych psów oraz mieszkańcy rejonów kuszących dla włamywaczy.

 

Do wysokości paneli należy doliczyć również wysokość podmurówki. Zwykle wynosi 20-30 cm.


3 - Sprawdź grubość drutu

Grubość prętów w panelach ogrodzeniowych ma wpływ na ich sztywność i wytrzymałość na nacisk.

4 mm to minimalna grubość prętów, jaka jest stosowana w panelach ogrodzeniowych. Panele o tej grubości są najtańsze, ale również najmniej sztywne i wytrzymałe. Na większość posesji prywatnych najlepiej pasują panele z prętami przynajmniej 5 mm. Grubość drutu przekłada się na cenę, ale też na bezpieczeństwo, a na tym nigdy nie warto oszczędzać.


4 - Wybierz wytrzymałe pokrycie

Ocynk to najpopularniejsze pokrycie paneli ogrodzeniowych. Chroni metal przed korozją. Z wierzchu takie panele dodatkowo pokrywa lakier ochronny, można je także samodzielnie malować.

Alternatywa to panele ogrodzeniowe powlekane tworzywem PVC. Są jeszcze trwalsze, ale i droższe od warstw z samym ocynkiem. Raz w roku warto przejść się wzdłuż ogrodzenia i sprawdzić, czy powłoka nie uległa uszkodzeniu.


5 - Dopasuj kolor 

Dobór koloru paneli zależy od stylistyki domu i barwy elementów architektonicznych.

  • Do nowoczesnych domów i ogrodów dobrze sprawdzą się panele w kolorze grafitowym, antracytowym lub czarnym. Będą się wyraziście odznaczać zwłaszcza w zestawieniu z białą elewacją. 
  • Na tle rustykalnych domów i ogrodów z drewnianymi elementami, odpowiednim wyborem będą panele w brązowej barwie. Wizualnie zastąpią drewniany płot.
  • Jeśli na posesji dominuje zieleń i nie chcesz, by ogrodzenie przysłaniało Twoją ogrodniczą dumę, postaw na zielone panele ogrodzeniowe. Wtopią się w tło. Będą także uniwersalną podstawą dla wiszących roślin.

 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zobaczyć kilka różnych kolorów paneli w swoim ogrodzie, korzystając z możliwości wykonania wizualizacji komputerowej.


Podsumowanie 

Wybór paneli ogrodzeniowych to ważna decyzja, która powinna być podjęta z rozwagą. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników: cel ogrodzenia, rodzaj zagrożeń zewnętrznych, zwierzęta domowe, estetyka, trwałość pokrycia i całkowity budżet. Zainwestuj w grube pręty oraz wysokość, której nie będzie w stanie sforsować żaden włamywacz. Dobierz kolorystykę paneli do stylu domu - jeśli to możliwe, posłuż się wizualizacją komputerową.

 

Czytaj również: Ogrodzenie aluminiowe czy stalowe – które wybrać?


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19439 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 186

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >