Jak działa program „Opiekun bezpieczeństwa” na budowie?
Zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i stworzenie odpowiednich warunków pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Przedsiębiorstwa w branży budowlanej, ze względu na swoją specyfikę, muszą mierzyć się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia wypadków przy pracy. Z tego względu dbałość o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w takich organizacji powinna być na szczególnie wysokim poziomie. Program opiera się na personalizacji bezpieczeństwa – jednym z jej strategicznych filarów - a tzw. „Opiekunem Bezpieczeństwa”, czyli osobą odpowiedzialną za przestrzeganie zasad bhp, może zostać każdy pracownik niezależnie od zajmowanego stanowiska czy stażu pracy.
Czytaj dalej
„Opiekun bezpieczeństwa” to program, którego celem jest wzmocnienie poczucia odpowiedzialności i zaangażowania pracowników wobec przestrzegania zasad bhp w codziennych zadaniach, niezależnie od zajmowanego stanowiska. W ubiegłym roku został on wdrożony w zakładzie w Małogoszczu należącym do firmy Lafarge w Polsce, członka Koalicji Bezpieczni w Pracy.
Odpowiedzialni za siebie i innych
Celem programu jest wykształcenie wyższej kultury bezpieczeństwa wśród pracowników, a przez to wytworzenie poczucia odpowiedzialności i zaangażowania w codziennych zadaniach. Opiekun, poza swoimi standardowymi obowiązkami, stoi na straży realizacji poszczególnych zasad Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Ochrony Zdrowia w swoim otoczeniu, informuje innych pracowników o właściwych praktykach, a sam służy wzorowym przykładem. Cykliczne spotkania Opiekunów z różnych działów sprzyjają tworzeniu kultury otwartego dialogu, szybkiemu poprawianiu niedociągnięć i wyciąganiu wniosków na przyszłość.
Czytaj również: Sprzęty niezbędne na budowie. Jakie urządzenia ułatwiają pracę budowlańcom?
- Niezależnie od tego, jak zaczynamy pracę i jakie zadania wykonujemy – ma być bezpiecznie. To często wyzwanie, bo na zmianie jest mała grupa ludzi, przed nami dużo rzeczy do zrobienia, wszystko trzeba dokładnie rozplanować i omówić potencjalne zagrożenia, tak, żeby bezpieczeństwo zostało zachowane i każdy wyszedł z sytuacji bez uszczerbku – mówi Czesław Janikowski, Pracownik Działu Ekspedycji w firmie Lafarge w Polsce, Opiekun Bezpieczeństwa w cementowni w Małogoszczu. – Jestem szeregowym pracownikiem i doceniam fakt, że jeśli widzę jakieś niedociągnięcia, to mogę się wypowiedzieć, mam głos – w końcu na co dzień mam do czynienia z wytycznymi, które zostały stworzone. Pracuje w firmie 26 lat, w tym czasie technologia poszła do przodu, ale bezpieczeństwo nigdy nie jest gwarantem i zawsze musimy się o nie zatroszczyć – dodaje.
Stosowane w organizacji zasady bezpieczeństwa nie obejmują tylko pracowników danego zakładu, ale dotyczą wszystkich osób przebywających na jego terenie, w tym także zewnętrznych dostawców i firm podwykonawczych. Jeśli osoba z zewnątrz nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, np. nie posiada odpowiedniej odzieży ochronnej, może nie zostać wpuszczona na teren zakładu.
- Personalizacja bezpieczeństwa jest jednym z filarów strategii Lafarge w Polsce. Realizując ten program, chcemy, aby pracownicy traktowali kulturę bezpieczeństwa jako swoją drugą naturę, działali w sposób właściwy nie dla innych, ale dla siebie, nawet wtedy, kiedy nikt nie patrzy. I nie ważne, czy osoba, której zdarzyło się zapomnieć np. kamizelki odblaskowej czy ochronnych gogli jest pracownikiem produkcji, czy dyrektorem. Opiekun bezpieczeństwa może, a nawet musi zwrócić takiej osobie uwagę – mówi Jarosław Wilk, Dyrektor ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia Lafarge Polska. – Wdrożenie pionierskiego programu rozpoczęliśmy od cementowni w Małogoszczu, jednak coraz więcej naszych zakładów adaptuje go na własne potrzeby, dostrzegając rosnące zaangażowanie pracowników w budowanie kultury bezpieczeństwa i realne korzyści, jakie z tego wynikają.
- Od wielu lat DHL Express - nowy członek Koalicji Bezpieczni w Pracy - zwraca szczególną uwagę na angażowanie pracowników w budowanie kultury bezpieczeństwa w miejscu pacy i przestrzeganie zasad bhp. Jako międzynarodowa firma logistyczna przestrzegamy najwyższych światowych standardów bezpieczeństwa w każdym aspekcie funkcjonowania organizacji. Przystąpienie do Koalicji daje nam możliwość współpracy nie tylko na poziomie propagowania kultury bezpieczeństwa na zewnątrz – wśród innych przedsiębiorstw, lecz także nieustannego ulepszania naszych własnych praktyk, właśnie poprzez wymianę wiedzy czy doświadczeń z innymi Koalicjantami – mówi Dorota Ruzik Koordynator ds. BHP w DHL Express.
Czytaj również: Bezpieczeństwo na budowie dzięki inteligentnym kaskom - to przełomowe rozwiązanie w zarządzaniu budową
Informacje na temat Koalicji Bezpieczni w Pracy dostępne są w serwisie: www.bezpieczniwpracy.pl.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hałas podczas prac budowlanych - jak chronić słuch... Liczba postów: 58 Grupa: Budowa i re...
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 147 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, klinkier to doskonały materiał do dekoracji ścian, który zachwyca swoją trwałością i elegancją. Możliwości aranżacyjne tego materiału są nieog...
- Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re...
- Budowa stalowej hali Liczba postów: 17 Grupa: Moja budowa A sądzicie że rozwiązanie w postaci stali zimno giętej jest lepsze od standardowych spawanych elementów. Ostatnio coraz częściej wszystkie budynki modułowe robi...
- Jakich narzędzi do pracy potrzebuje mechanik Liczba postów: 38 Grupa: Budowa i re... Jeżeli szukacie mechanika z Trójmiasta i okolic to polecam zajrzeć na https://amserwis.pl/. Nie mają sobie równych szczególnie w kwestii turbosprężarek.