Jak działa wypożyczalnia maszyn budowlanych?

Jak działa wypożyczalnia maszyn budowlanych?

Każda firma budowlana musi posiadać podstawowe wyposażenie. Niektóre zlecenia wymagają jednak użycia dodatkowego sprzętu i maszyn, których na co dzień nie wykorzystuje się w pracy. Dla firmy nie jest opłacalne kupowanie drogiej maszyny, jeśli będzie używana sporadycznie. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą wypożyczalnie maszyn budowlanych. To też dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą długoterminowych zobowiązań finansowych, a nie mogą pozwolić sobie na jednorazową inwestycję dużej liczby pieniędzy. Jak działa wynajem maszyn budowlanych i czy warto się na to zdecydować? Czytaj dalej

 

Jak w praktyce działa wypożyczalnia maszyn budowlanych?

Wypożyczalnia maszyn budowlanych to rozwiązanie stworzone dla przedsiębiorców budowlanych, którzy chcą wykonywać pracę, posługując się profesjonalnym sprzętem, a jednocześnie ograniczyć koszty inwestycji. Posiadanie własnego sprzętu wiąże się z dużym obciążeniem finansowym – chodzi tutaj nie tylko o sam zakup, ale również koszty eksploatacji. Dzięki wypożyczalniom maszyn przedsiębiorcy mają dostęp do najlepszej jakości sprzętu, a jednocześnie nie muszą przejmować się ewentualnymi pracami serwisowymi czy naprawczymi. Obecnie tego typu wypożyczalnie można znaleźć w każdym większym mieście Polski.

 

Jak działa wypożyczalnia maszyn budowlanych?

 

Czytaj również: Osprzęt do wózków widłowych - TOP 5 najbardziej popularnych elementów


Wynająć można praktycznie każdy sprzęt, który może być potrzebny podczas budowy. Pierwsza grupa to sprzęt ciężki, czyli między innymi koparki, używane podczas wykonywania wykopów pod fundamenty. Na mniejszych budowach lepiej sprawdzą się minikoparki, którymi łatwo jest manewrować, są wygodniejsze i jednocześnie bardziej ekonomiczne. Przydatne mogą być również miksokrety, służące do mieszania i podawania zaprawy na podkład podłogowy. Co ciekawe, większość wypożyczalni oferuje możliwość wynajęcia maszyny razem z operatorem. Druga grupa dostępnego sprzętu to duże narzędzia ręczne. Są to między innymi stoły do montażu zbrojenia, gilotyny do płytek ceramicznych, wózki przydatne podczas przeprowadzek czy maszyny do cięcia i gięcia blachy. Oprócz tego wypożyczyć można wszelkie narzędzia spalinowe.

 

Zalety i wady wypożyczalni sprzętu budowlanego

Wynajem maszyn budowlanych ma swoje mocne i słabe strony. Pierwszą zaletą jest ograniczenie kosztów, ponieważ przedsiębiorca nie musi inwestować dużej kwoty ani podejmować długofalowych zobowiązań finansowych, takich jak kredyty czy leasing. Dodatkowo, nawet jeśli maszyny stoją nieużywane i nie przynoszą zysków, wymagają regularnej konserwacji i prac, które również generują koszty.


Kolejna kwestia, przemawiająca za korzystaniem z wypożyczalni maszyn budowlanych, to czas realizacji – sprzęt i maszyny zazwyczaj dostępne są „od ręki”. Maszyny z wypożyczalni gwarantują również mniejsze ryzyko awarii, ponieważ w takich firmach flota jest wymieniana systematycznie, każda maszyna jest poddawana także regularnym pracom konserwacyjnym. Wypożyczalnie zapewniają też pełne ubezpieczenie sprzętu. Korzystanie z usług wypożyczalni ma również tę zaletę, że ogranicza koszty transportu, ponieważ przewóz dużych maszyn wymaga zazwyczaj dużego nakładu pieniędzy. Jeśli budowa odbywa się daleko od siedziby danej firmy, sprzęt może zostać wypożyczony w okolicy lub dostarczony we wskazane miejsce. Niewątpliwym plusem jest także to, że skorzystanie z wypożyczalni daje możliwość przetestowania modeli sprzętu, który przedsiębiorca ma zamiar kupić. Wynajem sprzętu budowlanego rozwiązuje również problem z wygospodarowaniem miejsca do przechowywania maszyn.

 

Jak działa wypożyczalnia maszyn budowlanych?

 

Czytaj również: Diamentowe tarcze niemieckiej marki Samedia. Precyzja i trwałość


Współpraca z wypożyczalnią maszyn budowlanych może mieć również wady. Wynajem maszyn będzie zupełnie nieopłacalny, jeśli przedsiębiorca potrzebuje na długi czas sprzętu o stosunkowo niskiej cenie. W takim wypadku może okazać się, że koszt wynajmu przewyższy ceną samej maszyny. Zależy to jednak od konkretnej sytuacji.

 

Na co zwrócić uwagę przy wypożyczaniu sprzętu budowlanego?

Po pierwsze należy dokładnie sprawdzić stan techniczny sprzętu – czy wszystkie mechanizmy i elementy są sprawne oraz czy sprzęt nie ma żadnych defektów zewnętrznych. W przypadku zauważenia zarysowań, wgnieceń czy innych wad, trzeba zgłosić to obsłudze wypożyczalni, by nie zostać później posądzonym o uszkodzenia maszyny w trakcie eksploatacji. Drugą rzeczą, którą należy skontrolować, jest wyposażenie dodatkowe. Najlepiej sprawdzić kompletność, wspomagając się instrukcją. Dotyczy to przede wszystkim sprzętu, z którym wcześniej nie mieliśmy styczności. Ostatnią, lecz nie mniej ważną kwestią jest umowa. Należy ją dokładnie przeczytać, a ewentualne wątpliwości uzgodnić z wypożyczalnią. To wykluczy możliwość jakiegokolwiek zaskoczenia w sprawie warunków wynajmu lub ukrytych kosztów.

 

Wypożyczalnia maszyn budowlanych to doskonałe rozwiązanie dla firm, które nie mogą pozwolić sobie na zakup specjalistycznych maszyn, używanych sporadycznie. Pozwala to ograniczyć również koszty związane z eksploatacją i transportem sprzętu. Z wypożyczalni mogą korzystać również klienci indywidualni, którzy samodzielnie chcą przeprowadzić prace remontowe. Podczas wynajmu należy jednak pamiętać, by dokładnie sprawdzić warunki umowy i stan wypożyczanych urządzeń. Sprzedaż, wynajem oraz profesjonalny i szybki serwis maszyn i sprzętu budowlanego świadczy firma BAU-PL. Szczegóły znajdziecie na ich stronie internetowej baupl.com.

 

 


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 304

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >