Jak funkcjonalnie i ergonomicznie urządzić wnętrze pojazdu kempingowego?
Domy na kółkach cieszą się popularnością za sprawą wolności podróżowania, którą oferują. Obojętnie, czy kupujemy nowy, czy odnawiamy używamy pojazd kempingowy, kluczem w aranżacji jest funkcjonalność. Na niewielkiej przestrzeni musimy zmieścić jak najwięcej sprytnych i komfortowych rozwiązań. Podpowiadamy, jak urządzić kamper lub przyczepę kempingową.
Czasy, gdy caravaning oznaczał podróżowanie w ciasnocie i niewygodzie odeszły w niepamięć. Dziś inspiracją dla nowoczesnych pojazdów kempingowych stał się styl życia w wielkich miastach, gdzie maksymalnie wykorzystuje się i stara jak najlepiej zagospodarować przestrzeń do życia.
Funkcjonalność i ergonomia
Najważniejsza jest funkcjonalność i ergonomia, by uzyskać więcej przestrzeni i komfortu na tym samym metrażu. Na rynku meblarskim znajdziemy wiele rozwiązań odpowiadających mobilnemu stylowi życia i podróżowania. – Liczą̨ się̨ przede wszystkim inteligentne koncepcje zaaranżowania wnętrza oraz wielofunkcyjne elementy wyposażenia o optymalnej trwałości przy jak najmniejszej wadze – mówi Maciej Gumiński, manager ds. marketingu produktu Häfele, producenta systemów okuć meblowych. Należy pamiętać, że masa całkowita kampera lub kampervana nie może przekroczyć 3,5 tony (powyżej tej wagi są potrzebne dodatkowe uprawnienia dla kierowcy).
Przestrzeń, mimo że niewielka, powinna mieć wydzielone strefy: część sypialną, mieszkalną, kuchnię i łazienkę lub toaletę. Projekt należy zacząć od rozmieszczenia największych obiektów: łóżka, lodówki, kuchenki (dobrze sprawdzają się modele z pokrywą pozwalającą uzyskać dodatkową przestrzeń roboczą w kuchni), toalety (najczęściej zintegrowanej z kabiną prysznicową) oraz zbiorników na wodę. Duże pojazdy można doposażyć nawet o piekarnik, mikrofalówkę i zmywarkę do naczyń.
Wolną przestrzeń warto uzupełnić szafkami i sprytnymi rozwiązaniami do przechowywania. Upewnijmy się, że wszystkie mają odpowiednie zamknięcia, co zapewni bezpieczeństwo w trakcie jazdy. – Dostępny jest szeroki wybór zatrzasków, rygli zasuwanych i zamków baskwilowych, gałek obrotowych i naciskowych, zapewniających zamkniecie frontu podczas poruszania się̨ pojazdu – wymienia ekspert. – Jeśli stosujemy szuflady, użyjmy prowadnic z hamulcem i wygodną regulacją oraz blokadą pozycji zamkniętej i otwartej – dodaje.
Wybierając dodatkowe sprzęty, takie jak np. czajnik czy ekspres do kawy, sięgnijmy po te zaprojektowane z myślą o użytkowaniu w kamperze – mają możliwość przymocowania do ściany lub blatu.
Niewidoczne ma znaczenie
Warto też poświęcić większą uwagę temu, czego na pierwszy rzut oka nie widać, czyli okuciom meblowym, jak zawiasy do klap szafek – tradycyjnie otwierane szafki zajmują zdecydowanie za dużo miejsca. Drzwiczki nie mogą kolidować z innymi obiektami. – Zawiasy w kamperze muszą być lekkie, a przy tym wytrzymałe. Wybierzmy takie, których można użyć do otwierania i delikatnego zamykania wszystkich klap w przyczepie kempingowej niezależnie od ich wysokości, szerokości i ciężaru – proponuje Maciej Gumiński. Zastosowane okucia muszą być stosunkowo lekkie, niezawodne i odporne na korozję.
Czytaj również: Nowe Domy na Sprzedaż pod Wrocławiem – Nowoczesne Osiedle Domy Golfowe
Kamper można wyposażyć nawet w telewizor. Dobrze, by zamocować go na uchwycie z możliwością obrotu, dostosowanym do różnych wielkości ekranów. – Zwróćmy uwagę na łatwy montaż, stabilne zamocowanie i regulację pozycji płaskiego telewizora w przyczepie. Przydatne i istotne są funkcje obrotu ekranu o 180° oraz zablokowania go w pozycji pionowej w trakcie jazdy – wymienia ekspert Häfele.
Światło i wentylacja
Nie zapominajmy o dobrze dobranym oświetleniu. Najlepiej sprawdzą się energooszczędne, inteligentne i kompleksowe rozwiązania, umożliwiające łatwe sterowanie, zmianę barw i natężenia oraz jednoczesne ładowanie telefonów komórkowych. – Takim systemem oświetlenia jest Loox5, który za jednym razem pozwala na zrealizowanie zarówno oświetlenia akcentującego, jak i funkcjonalnego wspierającego nasze codzienne czynności, co bywa nieosiągalne w przypadku zastosowania wyłącznie konwencjonalnych źródeł światła – mówi Maciej Gumiński.
Czytaj również: Wakacyjny remont w łazience i w kuchni - praktyczne porady
W takim pojeździe, zwłaszcza gdy podróżuje nim kilka osób, czasami też zwierzęta, może pojawić się problem z wilgocią. Trzeba zadbać o prawidłową wentylację – wietrzenie pomoże pozbyć się gorącego powietrza, pary wodnej po prysznicu czy zapachów gotowania. – Z pomocą przyjdzie duży wybór kratek wentylacyjnych o różnych kształtach i rozmiarach, wykonanych z tworzywa sztucznego lub aluminium – podpowiada ekspert.
Dobrze urządzony i wyposażony pojazd pozwoli cieszyć się caravaningiem i czerpać radość z podróżowania. – Przy urządzaniu kampera można też zwrócić się do firm, które są otwarte na niestandardowe pomysły i pomogą stworzyć nieszablonowe rozwiązania dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb i wymagań – radzi ekspert Häfele.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jaki dobry materac wybrać? Liczba postów: 102 Grupa: Porady i op... A czy zapoznałeś się już może z ofertą New Hever? Jeśli jeszcze nie, to polecam zajrzeć tutaj https://new-hever.pl/ w poszukiwaniu interesujących opcji, poniewa...
- Nowoczesna kuchnia. Liczba postów: 487 Grupa: Najnowsze t... W dzisiejszych czasach wiele osób szuka produktów spożywczych, które są jednocześnie smaczne, zdrowe i nie wymagają dużo czasu na przygotowanie. Firma Abel speł...
- Jakie kabiny prysznicowe idealnie wkomponują się w... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- Praca za granicą - jak ją znaleźć Liczba postów: 82 Grupa: Ciekawe pom... Pracuje w Mondi i musze przyznac ze to była dobra decyzja. Zakwaterowanie było zorganizowane i prace zaczalem od razu a wyplaty na czas na konto.
- Jak otworzyć zepsuty zamek w drzwiach? Liczba postów: 6 Grupa: Wnętrza