Jak i z czego zrobić piłkołap?

Jak i z czego zrobić piłkołap?

Piłkołap, nazywany też piłkochwytem, skutecznie zatrzymuje piłki i pozwala na zachowanie odpowiedniej dynamiki w grze. Nic więc dziwnego, że jest uznawany za podstawowe wyposażenie boiska sportowego. Niemniej, piłkochwyty można, a czasami wręcz trzeba zamontować też np. w przydomowym ogrodzie. Z czego i jak je zrobić?

 

Piłkołapy – co jest potrzebne do ich zrobienia?

Choć dla niektórych może to być zaskakujące, zrobienie piłkołapu nie wymaga użycia wielu materiałów i narzędzi. Najważniejszym elementem jest w tym przypadku siatka do piłkochwytów, która musi być solidna i dopasowana pod kątem rozmiaru. Potrzebne są też:

 

  • tyczki, słupki lub rurki,
  • karabińczyki lub plastikowe zawieszki,
  • stalowa linka do naciągania.

 

Jak i z czego zrobić piłkołap?

 

Lista nie jest przesadnie długa. Przy odrobinie cierpliwości każdy z powodzeniem stworzy piłkołap w ogrodzie czy też na działce.

 

Dobór siatki na piłkołapy

Siatkę na piłkochwyt warto zamówić prosto od producenta. Najlepszym wyborem będzie taka wykonana na konkretny wymiar, dzięki czemu można uniknąć jej docinania. Konieczne jest także zweryfikowanie materiału, z jakiego powstanie.

 

Szczególnie dobrze sprawdza się polietylen. Materiał ten jest zabezpieczony przed działaniem promieni UV, dlatego ekspozycja na słońce nie wpłynie na niego negatywnie. Poza tym jest wodoodporny, lekki i odporny na rozciąganie.

 

Jak samodzielnie zrobić piłkołap?

Stworzenie przydomowego piłkołapu to kilka prostych kroków. Oto instrukcja, która pomoże jego samodzielną budowę.

 

Pierwszy krok: rozmieszczenie i zamocowanie słupków

Słupki (ewentualnie drewniane tyczki lub stalowe rurki) są niezbędne, bo to na nich zostanie zamocowana siatka do piłkochwytów. Trzeba je rozmieścić w odległości ok. 3 do 4,5 m od siebie, a następnie starannie ustabilizować. Należy wbić je w ziemię na tyle głęboko, aby się nie chwiały.

 

Drugi krok: mocowanie siatki na piłkołap

Po postawieniu słupków można przejść do montażu siatki. Najpierw trzeba dobrze ją naciągnąć – tu przyda się stalowa linka. Umieszcza się ją wzdłuż dolnej i górnej krawędzi.

Z kolei do przymocowania siatki do słupków potrzebne będą haczyki bądź karabińczyki. Należy je rozmieścić mniej więcej co 30 cm. Jeśli mimo to konstrukcja nie wydaje się dostatecznie mocna, można dodatkowo sięgnąć np. po opaski zaciskowe.

 

Czytaj również: Ogrodzenia w 100% dopasowane do indywidualnych gustów i marzeń inwestora

 

Jak i z czego zrobić piłkołap?

 

Trzeci krok: sprawdzenie piłkołapu

Sprawdzenie piłkołapu to nic innego jak uderzenie w niego piłką. Jeśli siatka ją zatrzyma, a słupki nie będą się chwiały, wszystko jest w porządku. W sytuacji, gdy piłka z dużą siłą się odbije, należy zmniejszyć naprężenie piłkochwytu. Jeżeli natomiast konstrukcja wydaje się za słaba, problem rozwiąże nieco mocniejsze naciągnięcie siatki.

 

Dlaczego właściwie warto zdecydować się na piłkołap? Najważniejsze zalety

Piłkołapy zapobiegają przedostawaniu się piłek (i innych akcesoriów – np. krążków) poza teren rozgrywki. Dzięki temu nic się nie zgubi. Jest to również sprawdzony sposób na to, aby zachować dynamikę gry na właściwym poziomie.

 

Nie bez znaczenia jest fakt, że piłkołap zmniejsza do minimum ryzyko wybicia szyb i zniszczenia budynków czy pojazdów znajdujących się w pobliżu. W przypadku przydomowego ogrodu jest to bardzo istotne – można uniknąć konfliktów z sąsiadami.

 

Najwyższej jakości siatka do piłkochwytów. Zamów ją u producenta Symar z szybką dostawą i przygotuj własny piłkołap!

 

Czytaj również: Ogrodzenie aluminiowe czy stalowe – które wybrać?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19406 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 185

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >