Jak kłaść panele? Krok po kroku!

Jak kłaść panele? Krok po kroku!

Olbrzymia popularność paneli podłogowych nie wzięła się z niczego. Wynika ona z wysokiej użyteczności, estetyki i rozsądnej ceny podłóg tego typu. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest też względnie łatwy montaż, choć i w tym przypadku nietrudno o błędy. Jak do nich nie dopuścić? Podpowiadamy! Czytaj dalej

Panele podłogowe – jak przygotować się do ich ułożenia?

Większość osób w czasie wybierania paneli do kuchni, salonu, sypialni czy korytarza koncentruje się tylko na ich wzorze lub ewentualnie parametrach. Podejście takie nie powinno oczywiście dziwić, gdyż to w końcu one będą decydować o ostatecznym wyglądzie i użyteczności podłogi. Mimo to koniecznie trzeba pamiętać, że aby prawidłowo ją ułożyć, konieczne jest też zakupienie szeregu dodatkowych artykułów. Najważniejsze z nich to:

 

  • Folia paroizolacyjna – służy ona do zabezpieczania przed wilgocią i rozwojem grzybów czy pleśni. Dodatkowo też zmniejsza straty ciepła.
  • Podkłady – najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak poliuretan (LDPE) polistyren ekstrudowany (XPS) czy polietylenu (PEHD) lub też naturalnych materiałów – jak tektura czy korek. Stanowią one niezbędną podstawę pod panele, dzięki czemu cała podłoga jest stabilna. Dodatkowo też pomagają one tłumić dźwięki, zapewniają izolację czy też pozwalają na ukrycie niewielkich nierówności podłogi.
  • Kliny montażowe – pozwalają one na utrzymanie niezbędnej odległości między krawędzią podłogi a ścianą czy płytkami.
  • Dobijaki – są one niezbędne do prawidłowego połączenia poszczególnych paneli bez ryzyka ich uszkodzenia.
  • Dobra piła – w przypadku większych powierzchni zalecane są urządzenia mechaniczne, które zdecydowanie ułatwią pracę. Co jednak jasne, panele można też ciąć klasyczną piłą do drewna, choć wymaga to dużo więcej wysiłku.

 

Jak kłaść panele? Krok po kroku!

Fot. stock.adobe.com autor: Milan

Czytaj również: Dobrze dopasowana listwa przypodłogowa do rodzaju podłoża da estetyczny i spójny efekt końcowy wnętrza

 

W tym miejscu warto też dodać, że po ułożeniu paneli należy ich krawędzie ukryć pod odpowiednimi listwami, które także trzeba kupić osobno. Co ważne, muszą być one tak założone, by podłoga mogła pod nimi swobodnie pracować.

 

Układanie paneli podłogowych – o czym koniecznie pamiętać?

Panele, podkłady, folie i inne narzędzia kupione? Można więc zacząć myśleć o samym ułożeniu podłogi. Pierwszym krokiem w takiej sytuacji będzie przygotowanie posadzki. Jeśli kładziemy panele bezpośrednio na beton w nowym mieszkaniu czy domu, to koniecznie musimy usunąć wszelkie nierówności czy reszki luźnego betonu, gipsu czy innych materiałów. Z kolei w przypadku remontów czasem wystarczy po prostu dokładnie zamieść posadzkę, choć oczywiście wszystko zależy od stanu pomieszczenia. Niestety jednak szczególnie w przypadku starego budownictwa zdarza się, że stare drewniane podłogi są bardzo pofalowane. Wtedy przed przystąpieniem do prac, koniecznie trzeba wyrównać powierzchnię za pomocą wylewki lub założenia nowych desek. Kolejne czynności to rozłożenie folii i podkładów, na które układamy kolejne panele. Z reguły jest to bardzo proste, gdyż wszystkie panele posiadają odpowiednie systemy zamków, które pozwalają na idealne spasowanie poszczególnych elementów. W tym miejscu warto jednak dodać, że z punktu widzenia efektu estetycznego duże znaczenie ma kierunek ułożenia. Na co zwrócić uwagę?

 

Jak układać panele względem okna?

Ogólnie przyjętą zasadą związaną z montażem paneli jest układanie ich prostopadle do okna. Sprawia to, że mniej widoczne są łączenia między poszczególnymi deskami. Jest to bardzo ważne w sytuacji, gdy wybierzemy panele standard bez v-fugi i o gładkiej powierzchni. Dodatkowo pozwoli to na lepsze wyeksponowanie wzoru i struktury paneli synchronicznych lub imitujących drewno. W sytuacji, gdy w danym pomieszczeniu okna są na większej liczbie ścian, zaleca się, by panele ułożyć prostopadle do tego okna, które jest naprzeciw wejścia.

 

Jak układać panele – wzdłuż czy w poprzek?

Jako że panele w większości mają formę mocno wydłużonych prostokątów, to zawsze będą one wpływać na postrzeganie pomieszczenia. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli ułożymy je prostopadle do krótszej ściany pokoju, to będzie on wydawał się jeszcze dłuższy. Z kolei położenie desek równolegle do krótszej ściany da efekt poszerzający.

 

Jak układać panele w wąskim korytarzu?

Dosyć częstym problemem podczas montażu paneli jest odpowiednie ułożenie ich w korytarzach czy innych bardzo wąskich pomieszczeniach. Wbrew pozorom sytuacja jest wówczas prosta – deski należy umieszczać równolegle do dłuższej ściany. Przede wszystkim zdecydowanie ułatwi to sam montaż, ograniczając konieczność docinania.

 

Jakie są najczęstsze błędy podczas układania paneli?

Ogólne zasady układania paneli nie są więc szczególnie skomplikowane. W praktyce jednak często pojawiają się też inne błędy. Najpoważniejsze z nich to:

 

  • Pomijanie instrukcji – wiele osób myśli, że skoro montaż paneli nie jest trudny, to nie trzeba jej czytać. A to z kolei bardzo często prowadzi do problemów, takich, jak chociażby zapominanie o szczelinach dylatacyjnych.
  • Zapominanie o wilgotności – panele zawsze powinny być układane na suchą posadzkę, powinny one też być magazynowane w miejscu o niewielkiej wilgotności i układane najlepiej po przynajmniej 24 godzinach leżakowania w danym pomieszczeniu. Ważna jest też wilgotność samego pomieszczenia, która nie powinna być zbyt wysoka.
  • Zapominanie o dobijaniu – nawet minimalne, niewidoczne na zewnątrz szczeliny, mogą wpłynąć na stabilność podłogi i sprawić, że kolejne deski będą niedokładnie spasowane.
  • Złe umieszczenie łączeń – z założenia kolejne panele powinny być montowane na zakładkę, która, w zależności od producenta, powinna wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Ułożenie krótkich brzegów w jednej linii bądź z bardzo niewielkim przesunięciem zmniejszy stabilność podłogi i może też nieestetycznie wyglądać.
  • Nie zwracanie uwagi na wymiary – warto pamiętać, że choć część paneli zawsze będzie trzeba dociąć. Dlatego też warto uprzednio porównać ich format z wymiarami pomieszczenia – by ograniczyć liczbę ścinek oraz unikać sytuacji, w której ostatnia deska musi być ścięta do szerokości 2-3 centymetrów.

 

Czytaj również: Wszystko, co trzeba wiedzieć o panelach laminowanych

 

Bez wątpienia panele podłogowe to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości wnętrz. Co więcej, ich układanie nie jest trudne i można je wykonać bez pomocy fachowców. Mimo to zawsze warto wcześniej dokładnie zapoznać się z instrukcją montażu i łatwo dostępnymi w sieci wskazówkami praktycznymi. Pozwoli to na uniknięcie wielu niepotrzebnych błędów!

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • nowoczesne łóżko Liczba postów: 220 Grupa: Najnowsze t... A co powiesz na te modele https://madar24.pl/meble/lozka/lozka-200 x200/? Estetyczne i funkcjonalne. Nowoczesny design pasujący do każdej aranżacji, duża powierz...
  • suszarki łazienkowe (do ręczników itp.) Liczba postów: 65 Grupa: Najnowsze t... W przypadku małych łazienek, gdzie przestrzeń na podłodze jest ograniczona, suszarka ścienna stanowi efektywny sposób na oszczędność miejsca. Montaż na ścianie....
  • płytki w salonie?? Liczba postów: 139 Grupa: Porady i op... Jeżeli robisz remont i potrzebujesz klejów oraz hydroizolacji czy uszczelniaczy to odwiedź witrynę https://diy.bostik.com/pl-PL Nie tylko znajdziesz odpowiednie...
  • Projekt i aranżacja kuchni - kuchnia zamknięta czy... Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Niezależnie co wybierzesz zainteresuj się ofertą tego producenta granitu https://igranit.pl/spieki-kwarcowe/ U niego zakupisz nie tylko płytki, schody czy parap...
  • pomoc tłumacza Liczba postów: 46 Grupa: Ciekawe pom... Możecie sobie sprawdzić stronę https://nowatkowski.pl/tlumacz-przysiegl y-wloskiego-w-warszawie/ , na której znajdziecie ofertę profesjonalnego tłumacza przysięg...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 490

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >