Jak naprawić i zabezpieczyć przeciekający dach z papy?
Papa to jeden z najczęściej wybieranych materiałów na pokrycia dachowe, głównie ze względu na niską cenę oraz ogólną dostępność. Z upływem czasu rozwiązanie to może okazać się zawodne. Co zrobić, gdy dach z papy zaczyna przeciekać? Jak naprawić powstałe nieszczelności? Wreszcie, czy można odpowiednio wcześniej zabezpieczyć pokrycie z papy, aby zniwelować ryzyko powstawania uszkodzeń oraz przedłużyć jego żywotność?
Czytaj dalej
Papa to jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych. - Materiał ma sporo zalet, z których największą jest zapewne niska cena – tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament. Nie jest jednak wolny od wad. – Oprócz tego, że pokrycie wykonane z papy jest mało estetyczne, to jego właściwości ochronne maleją pod wpływem działania czynników atmosferycznych, deszczu, zmian temperatury czy promieni UV – dodaje ekspert.
Fot. Ultrament
Uszkodzony dach z papy to problem, którym warto zająć się bez zbędnej zwłoki. Nieszczelne pokrycie ma wpływ na elementy nośne całej konstrukcji budynku. Poza tym może przyczynić się do pojawiania się zawilgoceń, zacieków, a w efekcie pleśni i grzybów wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych.
Fot. Ultrament, nakładanie lepiku do papy
Jak naprawić uszkodzony dach z papy?
Zrywanie uszkodzonego pokrycia z papy to ostateczność. Zdecydowanie powszechniejszą, szybszą i tańszą alternatywą jest bieżąca naprawa uszkodzeń i nieszczelności, szczególnie że prace te można wykonywać nawet w deszczu czy przy temperaturze 0°C. To, jak będzie przebiegać naprawa, zależy głównie od rodzaju i skali uszkodzenia.
1. Naprawa wybrzuszeń i spękań
Wybrzuszenia czy spękania to niewielkie usterki, które powstają przez działanie zmiennych warunków atmosferycznych, gdy papa jest niedokładnie doklejona. Takie uszkodzenia mogą skutkować jej dalszym odklejaniem i pękaniem. Można je szybko naprawić przy pomocy kitu dekarskiego w postaci czarnej elastycznej masy. Środek ten po wyschnięciu tworzy plastyczną powłokę, która zastępuje papę. Naprawione miejsce będzie bardzo trwałe, nie przepuści wody i będzie odporne na działanie czynników atmosferycznych.
Fot. Ultrament, nakładanie kitu dekarskiego na uszkodzoną papę
Czytaj również: Chemia budowlana - dlaczego warto stawiać na wysokiej jakości produkty?
W sytuacji gdy na zewnątrz panuje niska temperatur (od 0°C), pada deszcz lub/i podłoże jest mokre, zamiast kitu dekarskiego wykorzystuje się szybkoschnącą, wzmocnioną włóknami bitumiczną masę naprawczą. Taki środek oparty jest na rozpuszczalnikach organicznych dlatego charakteryzuje się wysoką przyczepnością do suchych i mokrych podłoży oraz natychmiastową odpornością na działanie deszczu.
Fot. Ultrament, Naprawa papy w deszczu przy pomocy masy naprawczej PROFI
2. Naprawa odparzonej i odklejonej papy
Konstrukcja papy powoduje, że to materiał, którym ciężko zabezpieczyć wszystkie problematyczne miejsca - obróbek blacharskich, połączeń papy czy te znajdujące się przy kominach i oknach. Na tych powierzchniach często dochodzi do odparzeń, które można naprawić wykorzystując uszczelniacz do dachów.
Fot. Ultrament,nNaprawa papy przy pomocy uszczelniacza do dachów
Z kolei chcąc podkleić starą papę lub zamocować nową, w przypadku gdy stara np. uległa sfałdowaniu, sięgamy po klej w postaci lepików na zimno, którymi przyklejamy nowy fragment materiału. Lepiki na zimno to środki jedno lub dwukomponentowe odpowiednio używane w zależności od stopnia nachylenia naprawianego dachu. Są stosunkowo gęste (nie spływają z dachu) przez co ułatwiają prace naprawcze.
Fot. Ultrament, nakładanie lepiku w celu wklejenia nowego fragmentu papy
3. Zabezpieczenie papy przed uszkodzeniem
Pokrycie z papy warto zabezpieczyć, aby ograniczyć ryzyko powstawania uszkodzeń oraz nieszczelności. Wykorzystuje się do tego renowator, tworzący na papie cienką powłokę bitumiczną, chroniącą pokrycie przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Na nowym dachu skutecznie zwiąże luźną posypkę, a na starym - wypełni mikropęknięcia. Nie tylko przedłuży żywotność papy, ale przy okazji przywróci jej pierwotny, ciemny kolor.
Fot. Ultrament, malowanie pokrycia z papy przy pomocy renowatora
Czytaj również: Pianoklej - jednokomponentowy klej poliuretanowy
Przyczyną pojawienia się przecieków w dachu są uszkodzenia papy, które najczęściej powstają przy kominach, świetlikach, krawędziach dachu, okapach oraz w miejscach styku dachu ze ścianą. Innym powodem nieszczelności mogą być błędy wykonawcze, np. nieprawidłowo położone pokrycie, nieodpowiednio uszczelnione okna i wyłazy dachowe lub źle zamontowane obróbki blacharskie. Na szczęście wiele z tych defektów można szybko naprawić. - Remont dachu może być sporym wydatkiem, na szczęście to ostateczność. Usterki można bowiem naprawić nawet samodzielnie, korzystając z odpowiednich środków naprawczych – podsumowuje Maciej Szymański z Ultrament.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
- „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
- budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 101 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnych rozwiązań dla wymagających terenów? Sprawdź panele Alu Deck HD od https://drogitymczasowe.com/alu-deck-hd/ . To świetna opcja na drogi dojazdow...
- Aluminium podstawowe wiadomości - proces produkcyj... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Strona wiadomości z kraju i ze świata to kompleksowe źródło informacji o wydarzeniach, które mają znaczenie zarówno lokalne, jak i globalne. Oferujemy szeroką g...