Jak naprawić stare, betonowe ogrodzenie i betonowe elementy w ogrodzie?

Jak naprawić stare, betonowe ogrodzenie i betonowe elementy w ogrodzie?

Zbliżający się koniec lata to czas, kiedy powoli zaczynamy przygotowywać działkę do sezonu jesienno-zimowego. To dobry moment na dokonanie przeglądu i podjęcie koniecznych prac naprawczych, również tych, które dotyczą betonowych konstrukcji i elementów. Spękania betonowego ogrodzenia czy uszkodzenia elementów małej architektury nie muszą wiązać się z koniecznością wymiany ich na nowe.

 

Beton, jak każdy inny materiał, ulega procesowi starzenia, a efektem tego są m.in. różnego rodzaju ubytki, spękania i wykruszenia. Można je podzielić na dwa typy. Pierwszy z nich spowodowany jest oddziaływaniem czynników chemicznych, np. dwutlenku węgla oraz wody. Doprowadzają one do zmiany odczynu betonu i zanikania warstw chroniącej zbrojenie, które następnie ulega korozjii powoduje uszkodzenia elementu. To zjawisko nazywamy karbonatyzacją, czyli wietrzeniem. Do pojawienia się defektów dochodzi również na skutek czynników fizycznych. Zaliczają się do nich m.in. oddziaływania mechaniczne, np. uderzenia, ale również cykliczne zamarzanie i rozmarzanie wody, która dostała się w głąb struktury betonu.

 

Jak naprawić stare, betonowe ogrodzenie i betonowe elementy w ogrodzie?

 

Etapy naprawy i potrzebne produkty

Prace renowacyjne należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni. Prawidłowe przygotowanie podłoża ma decydujący wpływ na trwałość wykonywanej naprawy. W przypadku, gdy mamy do czynienia z odsłoniętym zbrojeniem prace naprawcze rozpoczynamy od naniesienia na oczyszczone pręty 2 warstw zabezpieczenia antykorozyjnego. Po ich wyschnięciu nanosimy na całą naprawianą powierzchnię mostek sczepny i - stosując zasadę „mokre na mokre” - zaprawę naprawczą. Tylko przy nakładaniu zaprawy naprawczej na mokry mostek sczepny uzyskamy optymalną przyczepność do podłoża. Po związaniu zaprawy naprawczej powierzchnię wyrównujemy zaprawą szpachlową.

 

Jak naprawić stare, betonowe ogrodzenie i betonowe elementy w ogrodzie?

 

Rynek oferuje wiele produktów do przeprowadzenia tego typu prac. Warto jednak zwrócić uwagę na rozwiązanie marki WEBER, która proponuje wykonanie wszystkich etapów przy użyciu zaledwie dwóch produktów – weberep KB duo do wykonania ochrony antykorozyjnej zbrojenia i mostka szczepnego oraz weberep R4 duo – do stosowania zarówno jako zaprawa naprawcza oraz jako zaprawa szpachlowa.

 

Jak naprawić stare, betonowe ogrodzenie?

 

Czytaj również: Poznaj zalety i wady pomp ciepła

 

Weberep KB duo znacznie ułatwia pierwsze etapy renowacji ze względu na doskonałą przyczepność oraz bardzo dobre właściwości aplikacyjne. Nie tylko skutecznie zabezpiecza pręty przed korozją, ale dzięki optymalnej konsystencji nie spływa z miejsca, na które jest nakładana. Ponadto cechuje się krótkim czasem całkowitego schnięcia. Z kolei weberep R4 duo charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną, wpływającą na trwałość wypełnienia oraz bardzo drobnym uziarnieniem, dzięki czemu ułatwia etap wyrównywania i wygładzania. Co ważne, zaprawę można stosować do elementów betonowych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

 

Jak naprawić stare, betonowe ogrodzenie i betonowe elementy w ogrodzie?

 

Jak naprawić?

Renowację należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia naprawianego miejsca i skucia wszystkich uszkodzonych lub luźnych fragmentów betonu. W przypadku elementu zbrojonego powinniśmy zadbać, by uzyskać swobodny dostęp do całego obwodu pręta, z którego trzeba zetrzeć rdzę. Kolejnym etapem jest wykonanie zabezpieczenia korozyjnego. Przygotowane wcześniej zbrojenie w pierwszej kolejności pokrywa się jedną warstwą zaprawy weberep KB duo, a po jej wyschnięciu kolejną. Do aplikacji warto wykorzystać pędzel.

 

Jak naprawić stare, betonowe ogrodzenie i betonowe elementy w ogrodzie?

 

Po związaniu powłoki antykorozyjnej przystępujemy do właściwych prac naprawczych. Na przygotowane podłoże (zwilżone do stanu matowo-wilgotnego) oraz zabezpieczone zbrojenie nakłada się mostek sczepny z zaprawy weberep KB duo, a następnie - stosując zasadę „mokre na mokre” - nakłada się na tę powierzchnię zaprawę naprawczą weberep R4 duo. Masa powinna zostać „wciśnięta” w ubytek, by dokładnie wypełnić przestrzeń, a następnie uformowana, by osiągnąć pożądany kształt. W przypadku konieczności wyrównania i wygładzenia na nawilżone podłoże, warto nanieść warstwę zaprawy szpachlowej (ponownie weberep R4 duo), którą wyrównuje się przy pomocy pacy lub rakli, a po wstępnym związaniu, zaciera używając pacy gąbkowej.

 

Jak naprawić stare, betonowe ogrodzenie i betonowe elementy w ogrodzie?

 

Ekologia i ekonomia

Rozwiązanie firmy WEBER w postaci systemu weberep duo umożliwia przywrócenie pełnej funkcjonalności elementów betonowych i żelbetowych w prosty i szybki sposób. Daje to możliwość przeprowadzenia takiej naprawy samodzielnie. Wykonanie renowacji uszkodzonych elementów zamiast wymiany na nowe przyczynia się z kolei do zmniejszenia ilości odpadów – a to ma korzystny wpływ na środowisko naturalne, jak i domowy budżet.

 

Czytaj również: Powinien być w każdym domu - uniwersalny klej, który złączy w kilka sekund każdy materiał

 

Jak naprawić stare, betonowe ogrodzenie i betonowe elementy w ogrodzie?

Jak naprawić stare, betonowe ogrodzenie i betonowe elementy w ogrodzie?

Źródło: Wills / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 442

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >