Jak nie stracić dopłaty do mieszkania?
Pomyślne przejście procedury ubiegania się o wsparcie finansowe w ramach Mieszkania dla młodych nie oznacza, że dopłaty nie można stracić. Warto w związku z tym wiedzieć, na co uważać już po zakupie mieszkania z dopłatą z tego programu.
Czytaj dalej
Kiedy można stracić dopłatę w ramach Mieszkania dla młodych?
Nabywcy mieszkań z dopłatą w ramach Mieszkania dla młodych nie mogą w ciągu 5 lat od podpisania umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania:
-zbyć prawa własności lub współwłasności tego mieszkania,
-wynająć lub użyczyć mieszkanie,
-dokonać zmiany sposobu użytkowania tego mieszkania w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,
-uzyskać prawo własności lub współwłasność innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem uzyskania tych praw w drodze spadku.
Czytaj również: Dwujęzyczne przedszkole w Warszawie
Jeżeli zatem zajdzie jeden ze wskazanych wyżej przypadków w ciągu 5 lat od podpisania umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania, wówczas kupujący musi zwrócić część finansowego wsparcia do Funduszu Dopłat. Zwrot następuje w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60 – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.
Wysokość zwrotu określa się na dzień wystąpienia zdarzenia, opisanego wyżej, czyli na dzień np. sprzedaży mieszkania. Zwrot środków dokonywany jest za pośrednictwem banku.
Czytaj również: Zaprojektuj Multi EKO Dom
Obowiązki kupującego
Kupujący ma obowiązek pisemnie poinformować bank o wystąpieniu zdarzenia, wskazanego wyżej, czyli np. o wynajęciu mieszkania, w terminie 30 dni od dnia jego wystąpienia. Następnie w terminie 60 dni od dnia wystąpienia zdarzenia ma obowiązek wpłacić środki z tytułu zwrotu części finansowego wsparcia na rachunek banku wskazany w umowie kredytu.
Kupujący, który nie poinformuje banku o zdarzeniu, np. o nabyciu prawa własności do innego mieszkania ma obowiązek niezwłocznie zwrócić na rachunek banku kwotę zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi począwszy od dnia wystąpienia zdarzenia, z którym przepisy wiązały obowiązek złożenia informacji do banku – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.
Warto pamiętać, że tylko uzyskanie prawa własności do innego mieszkania w drodze spadku w ciągu 5 lat od podpisania umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania nie oznacza konieczności zwrotu uzyskanej dopłaty uzyskanej w ramach Mieszkania dla młodych.
2014-05-16
Źródło: rynek pierwotny / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Dobry psychiatra w Warszawie Liczba postów: 36 Grupa: Trudne tema... Ja myślę, że przy szukaniu lekarza nie ma sensu ograniczać się do danego miasta. Oczywiście wszystko zależy od lekarza, jakiego szukamy, ale w przypadku psychot...
- Kobiece firmy budowlane coraz powszechniejsze Liczba postów: 10 Grupa: Aktualności
- Szkolenie Liczba postów: 177 Grupa: Trudne tema... Wiecie , szkolenia bardzo się przydają, dlatego warto coś w tym kierunku robić... Jak chodzi o mnie, to planuję przykładowo zapisać się na szkoleni...
- materace sklep Liczba postów: 11 Grupa: Trudne tema... A czy podpowiecie mi gdzie znajdę też solidny materac 90x200 dla dzieci ? Wiecie chodzi o dobro dziecka, komfort i bezpieczeństwo. Ja zastanawiam się n...
- Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Liczba postów: 8 Grupa: Trudne tema... Pracujesz z sieciami światłowodowymi? Warto postawić na najwyższej jakości sprzęt, jak spawarka światłowodowa Fujikura 90R dedykowana do łączenia włókien wstęgo...