Jak obniżyć koszty za ogrzewanie w bloku?

Jak obniżyć koszty za ogrzewanie w bloku?

Jak obniżyć koszty ogrzewania w bloku i jednocześnie nie stracić ani odrobiny z dotychczasowego komfortu? Kiedy warto zdecydować się na remont i docieplenie bloku? Jaki wpływ na wysokość rachunków posiadają sami mieszkańcy, a ile zależy od stanu technicznego budynku?

 

Zacznijmy od badania

 Aby prawidłowo dobrać właściwe dla naszej nieruchomości rozwiązania, które pomogą nam zredukować chociażby o kilka procent koszty ogrzewania budynku, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić jak wygląda termiczny obraz budynku. – W Polsce badania termowizyjne stają się coraz popularniejsze. Dzieje się tak ze względu na łatwość ich wykonywania oraz zadziwiające efekty, które mogą przynieść w stosunku do ponoszonych przez właściciela nieruchomości kosztów – mówi Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości, zajmującej się kompleksową obsługą nieruchomości. Stworzenie obrazu termowizyjnego budynku pozwala na sprawdzenie czy nie „ucieka” z niego ciepło, a jeśli tak, to w których miejscach. Ponadto możemy poznać prawdziwy stan techniczny budynku oraz odpowiedź na pytanie, czy ewentualny remont bądź ocieplanie budynku może przynieść oczekiwane skutki. Obraz termowizyjny budynku wskaże punkty, które są słabo izolowane termicznie, a tym samym wymagają remontu.

 

- Badanie termowizyjne jest również doskonałym narzędziem do kontroli tego, jak działa instalacja grzewcza w naszym budynku. Dowiemy się między innymi czy jest sprawna w całości, albo gdzie występują jakiekolwiek problemy i utrata energii – dodaje Marek Kitliński, właściciel firmy Termocent. W przypadku starszych nieruchomości ważna może okazać się jedna z możliwości badania pozwalająca na ustalenie przebiegu instalacji centralnego ogrzewania w budynku. W razie remontu unikniemy dzięki temu pomyłek oraz zbędnych wierceń czy niepotrzebnego rozkuwania ścian.

 

Czytaj również: Elektryczne grzejniki konwekcyjne

 

Termomodernizacja kluczem do oszczędności

Jak wspomniano wcześniej obecnie dysponujemy środkami umożliwiającymi nieinwazyjne zbadanie tego, czy konstrukcja naszego budynku właściwie utrzymuje ciepło powstałe w wyniku działania instalacji grzewczej. Jeśli okaże się, że są z tym problemy, to powinniśmy pomyśleć o przeprowadzeniu termomodernizacji, w której skład wchodzi szereg prac budowlano-remontowych, pozwalających na osiągnięcie oszczędności w zakresie kosztów ogrzewania budynku oraz zużycia energii cieplnej w nieruchomości. Może to być na przykład unowocześnienie instalacji centralnego ogrzewania, ale również ocieplanie ścian zewnętrznych bloku czy stropów bądź wymiana okien w budynku. Należy podkreślić, że na termomodernizację mogą sobie pozwolić również mniej zamożne wspólnoty mieszkaniowe. Jest to możliwe, dzięki tak zwanej premii termomodernizacyjnej, którą można otrzymać w razie zaciągnięcia kredytu. Są to środki przyznawane przez Bank Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Termomodernizacyjnego i Remontów. Premia umożliwia spłacenie jednej piątej kredytu zaciągniętego na poczet termomodernizacji nieruchomości.

 

O ile zmniejszy się zużycie energii cieplnej?

- Każdy budynek jest inny i przed dokonaniem termomodernizacji wymaga się wykonania audytu energetycznego. Pozwoli on na ocenę czy w danym przypadku zmiany są opłacalne, oraz jakie oszczędności będzie można osiągnąć – dodaje Marek Kitliński. Według danych zawartych w publikacjach Jana Norwisza oraz Małgorzaty Popiołek (AGH) wprowadzenie termostatów może przynieść oszczędności na poziomie od 10 do 20%. Z kolei wymiana okien to ograniczenie zużycia energii cieplnej o 10 do 15%. Natomiast oczywiście największe oszczędności – do 25% – pozwala uzyskać termomodernizacja ścian i dachu. Średnio, jak wynika z analiz firmy BuildDesk Polska, opublikowanych w dzienniku „Rzeczpospolita”, w zależności od konkretnej nieruchomości termomodernizacja może zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną nawet o 33 procent.

 

Czytaj również: Lekcja designu z grzejnikiem

 

Nie tylko docieplanie

Jeśli nasz budynek jest odpowiednio docieplony lub z różnych względów nie możemy aktualnie przeprowadzać prac remontowych na zewnątrz, to pozostaje nam jeszcze opcja modyfikacji lub całkowitej wymiany systemu centralnego ogrzewania. Poza modernizacją instalacji możemy się także zdecydować na przykład na wprowadzenie dodatkowych, alternatywnych źródeł energii cieplnej takich jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne.  

 

W niektórych przypadkach (w zależności od powierzchni budynku) może się okazać, że dzięki temu nieruchomość będzie mogła stać się całkowicie niezależna od miejskiego dostawcy energii cieplnej. - Warto dodać, że wspólnoty mieszkaniowe, które chciałby zainstalować kolektory słoneczne produkujące energię cieplną umożliwiającą ogrzewanie budynku oraz wody użytkowej mogą uzyskać nawet 45% dofinansowania takiej inwestycji  z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – podkreśla Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości.

 

1 2

Źródło: Fresh PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 226

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >