Jak ochronić rury przed skraplaniem się wody, utratą ciepła i ogniem?

Jak ochronić rury przed skraplaniem się wody, utratą ciepła i ogniem?

Głównym zadaniem izolacji HVAC jest ograniczenie i kontrolowanie strat ciepła w rurociągach tak, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemów. Ale to nie wszystko. W określonych warunkach konieczne jest też zapewnienie odpowiedniej ochrony przeciwogniowej i przeciwkondensacyjnej, a niekiedy również akustycznej. Jak tego dokonać, nie mnożąc ponad miarę stosowanych rozwiązań izolacyjnych?

 

 

Kiedy kanały transportujące chłodne powietrze przebiegają przez pomieszczenia ogrzewane, lub odwrotnie – gdy rurociągi systemów ogrzewania i ciepłej wody użytkowej biegną przez wnętrza nieocieplone, możemy mieć do czynienia z niepożądanymi zyskami lub stratami ciepła. Konsekwencją niskiej efektywności instalacji są zaś zwiększone koszty jej eksploatacji.

 

Jak ochronić rury przed skraplaniem się wody, utratą ciepła i ogniem?

 

Kłopot stanowi także kondensacja utrzymującej się w powietrzu pary wodnej, do której dochodzi z powodu różnicy temperatur na powierzchniach kanałów – wewnętrznych w przypadku przewodów ciepłych i zewnętrznych, gdy transportowane jest medium zimne. Na dłuższą metę skutkuje to obniżeniem parametrów izolacyjności, rozwojem pleśni i grzybów, przebarwieniami sufitów i podłóg, a nawet korozją i uszkodzeniem instalacji.

 

Na dodatek rurociągi instalacyjne są też dość słabym punktem pod względem bezpieczeństwa pożarowego budynku, ponieważ często przebiegają przez oddzielne strefy pożarowe obiektu.

 

Wystarczy jednak wysokiej jakości izolacja, aby za pomocą jednego produktu rozwiązać wszystkie problemy, które czyhają na tak newralgiczny system.

 

Ochrona przed ogniem                 

Spośród wielu dostępnych na rynku rozwiązań izolacji termicznej przewodów instalacyjnych, do najbezpieczniejszych i najbardziej sprawdzonych należą maty i otuliny z wełny kamiennej – przede wszystkim ze względu na zdolność utrzymywania stałego i niezmiennego współczynnika przewodzenia wynoszącego nawet 0,035 W/mK. Do niewątpliwych zalet tego naturalnego materiału trzeba też dodać odporność na bardzo wysokie temperatury.

 

Jak ochronić rury przed skraplaniem się wody, utratą ciepła i ogniem?

 

Czytaj również: Jaka jest przewaga styropianu nad innymi materiałami stosowanymi do termoizolacji?

 

– To kluczowe parametry w przypadku rurociągów przechodzących przez pomieszczenia wewnątrz budynków – mówi Paweł Stankiewicz z firmy Owens Corning Paroc Polska. – Oferowane przez nas otuliny do zastosowań wewnętrznych - PAROC Hvac Section AluCoat T oraz PAROC Hvac Combi AluCoat T, mają klasę reakcji na ogień A2L-s1,d0 która oznacza że są niepalne, nie rozprzestrzeniają ognia, nie wytwarzają płonących kropli i wydzielają jedynie śladowe ilości dymu – podkreśla ekspert.

 

Zabezpieczenie przed wodą          

Znakomite parametry termoizolacyjne otulin z wełny kamiennej idą w parze z ochroną przed wykraplaniem się wilgoci na izolowanej powierzchni metalowej – a to za sprawą specjalnego paroszczelnego pokrycia z folii aluminiowej.

 

Jak ochronić rury przed skraplaniem się wody, utratą ciepła i ogniem?

 

– Mata PAROC Hvac Lamella Mat AluCoat z pokryciem ze zbrojonej folii aluminiowej ma współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej na poziomie 200, czyli przy grubości izolacji 100 mm z pokryciem AluCoat stawia opór równy nieruchomej warstwie powietrza o grubości 20 metrów – podkreśla Paweł Stankiewicz. –Takie parametry oznaczają, że zastosowanie tego rozwiązania skutecznie zabezpiecza instalacje przed kosztownymi naprawami i uciążliwymi przestojami – dodaje.

 

Dobór właściwej grubości izolacji                          

Minimalną grubość izolacji dla konkretnych średnic i rodzajów przewodów określają zapisy w Załączniku nr 2 do Warunków Technicznych.

 

Przy obliczeniach pomocne są specjalne programy, takie jak np. bezpłatna aplikacja PAROC Calculus, której nie trzeba instalować w komputerze, bowiem wszystkie operacje odbywają się w chmurze. PAROC Calculus to narzędzie umożliwiające między innymi określenie ciężaru zaprojektowanej izolacji z uwzględnieniem długości i powierzchni izolowanej rury lub kanału, wielkość strat ciepła z układu, temperaturę powierzchni, czy punkt rosy w ciągach wentylacyjnych i rurach grzewczych. Kalkulacje mogą też uwzględniać cały szereg czynników – od rodzaju i wymiarów izolowanej powierzchni, przez materiał, z którego jest wykonana, po czynniki środowiskowe, jak temperatura zewnętrzna i wilgotność względna.

 

Jak ochronić rury przed skraplaniem się wody, utratą ciepła i ogniem?

 

Czytaj również: W czasach kryzysu energetycznego termoizolacja domu to konieczność

 

Narzędzie dostępne jest bezpłatnie na stronie https://www.paroc.pl/narzedzia-i-dokumenty/programy-kalkulacyjne.

 

Spokój, komfort, bezpieczeństwo

Właściwy dobór izolacji pomaga w utrzymaniu odpowiedniego stanu technicznego przewodów, stoi na straży bezpieczeństwa ogniowego budynku, a do tego ma znaczący wpływ zasobność portfela inwestora. Warto wybrać mądrze – gra toczy się bowiem nie tylko o spokój i komfort, ale również o stałe koszty eksploatacyjne, a także zabezpieczenie rurociągów przed korozją, co pozwoli na przedłużenie żywotności instalacji bez konieczności dokonywania kosztownych napraw.

 

Jak ochronić rury przed skraplaniem się wody, utratą ciepła i ogniem?

Źródło: Tower Communications / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 118

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >