Jak ocieplać dom, aby straty ciepła były jak najmniejsze?

Jak ocieplać dom, aby straty ciepła były jak najmniejsze?

Niekiedy nawet 20–25% ciepła wytwarzanego w domu ucieka przez ściany, a w skrajnych przypadkach może to być aż 40%! Sporo energii ulatnia się również przez dach, okna oraz drzwi. Jak się przed tym ochronić? Czytaj dalej

 

W domu, który został wybudowany kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, główną przyczyną strat ciepła może być ówczesna technologia stawiania budynków. W latach 90. i wcześniej nie przykładano bowiem aż tak dużej wagi do prawidłowego ocieplania domu.

Obecnie prawo budowlane precyzyjnie określa, ile maksymalnie powinien wynosić współczynnik przenikania ciepła U dla poszczególnych elementów budynku, np. dla ścian zewnętrznych to 0,23 W/(m2 × K). Zobacz, jak osiągnąć odpowiednie wyniki energetyczne w domu, który chcesz postawić, dzięki zastosowaniu dobrego ocieplenia.

 

Ocieplenie ścian zewnętrznych – podstawa energooszczędnego domu

To, ile ciepła będzie uciekać przez ściany zewnętrzne, zależy głównie od grubości zastosowanej izolacji termicznej oraz rodzaju ocieplenia.

Najpopularniejszymi materiałami stosowanymi do ocieplania ścian zewnętrznych są styropian (EPS) i wełna mineralna. Obydwa materiały mają zbliżone współczynniki przewodzenia ciepła λ – od 0,031 do 0,044 W/(m2 × K) – jednak wełna posiada dodatkowo lepszą odporność ogniową i akustyczną. W większym stopniu chroni też przed zawilgoceniem i wniknięciem pleśni.

 

jak ocieplić dom, aby straty ciepła były jak najmniejsze?

 

Czytaj również: Jak zatrzymać ciepło w domu?


Do innych chętnie wybieranych materiałów należą:

  • polistyren ekstrudowany XPS – jego współczynnik λ może wynosić 0,034 W/(m2 × K). Polistyren jest dosyć drogi, dlatego nie trzeba go stosować na całej powierzchni ścian. Wystarczy nałożyć go w narożnikach, nadprożach i w pobliżu fundamentów.

  • płyty poliuretanowe PIR – ich współczynnik przewodzenia ciepła sięga zaledwie 0,023 W/(m2 × K). Płyty PIR pozwalają uzyskać bardzo cienką warstwę izolacji.

Aby samodzielnie obliczyć, ile będzie wynosił współczynnik U przy użyciu wybranego materiału, należy wykorzystać wzór:

U = λ/d

W tym wzorze symbolem „d” określa się grubość ściany wyrażoną w metrach.


Ocieplenie dachu – co warto wiedzieć?

Przed przystąpieniem do ocieplania dachu należy zastanowić się, czy dom będzie posiadał:

  • poddasze użytkowe – w takim wypadku trzeba będzie ocieplić cały dach od wewnątrz;

  • parter i nieużytkowy strych – wtedy wystarczy jedynie ocieplić górny strop, co znacznie zmniejszy koszt pracy.


Ocieplenie dachu będzie chronić nie tylko przed stratami ciepła, ale też przed wysokimi temperaturami latem. Prawidłowo zaizolowany dach zabezpieczy poddasze przed wnikaniem do środka gorącego powietrza, dzięki czemu w górnych częściach budynku będzie panował przyjemny klimat przez cały rok.


jak ocieplić dom, aby straty ciepła były jak najmniejsze?

 

Czytaj również: Program „Czyste powietrze" – kto może liczyć na dofinansowanie?


Do ocieplania poddasza stosuje się materiały sprężyste i odporne na rozwarstwianie, aby można było je dobrze dopasować do skosów na poddaszu. Są to najczęściej wełna mineralna o średniej twardości lub styropian grafitowy o lepszej izolacyjności niż tradycyjny biały styropian. Każdy z tych materiałów powinien tworzyć dwie warstwy.


  • Grubość pierwszej warstwy zależy od tego, jakiej folii wiatroizolacyjnej użyto. Jeśli była to folia o wysokiej paroprzepuszczalności, grubość ocieplenia powinna być mniejsza od wysokości krokwi o 1 lub 2 cm. Jeśli natomiast zastosowano folię o niskiej paroprzepuszczalności, grubość ocieplenia powinna wynieść od 3 do 6 cm mniej niż wysokość krokwi.

  • Grubość drugiej warstwy zależy od ustalonych rozmiarów całego ocieplenia (minimalnie 30 cm, energooszczędnie – 40 cm).

 

Okna i drzwi – jak zmniejszyć ryzyko powstawania mostków termicznych?

Aby drzwi i okna nie generowały strat ciepła w trakcie eksploatacji domu, inwestorzy powinni zadbać o ich odpowiednią izolacyjność już podczas budowy. O dobrych parametrach okien i drzwi można zadecydować w trakcie:


  • wybierania produktów – zarówno okna, jak i drzwi zewnętrzne muszą w jak największym stopniu blokować uciekanie ciepła z domu. Do domów energooszczędnych należy wybierać drzwi, których współczynnik przenikania ciepła U jest nie większy niż 1,3 W/(m2 × K). Okna mogą mieć natomiast współczynnik Uw (dla całego okna – szyb i ramy) ok. 0,6 W/(m2 × K);

  • montażu produktów – zarówno okna, jak i drzwi muszą być idealnie dopasowane do wnęki, w której mają się znaleźć. Poza przykręceniem stolarki do ściany za pomocą odpowiednich łączników i zastosowaniu pianki warto rozważyć użycie profili podokiennych lub drzwiowych (tzw. ciepłego parapetu), taśm montażowych (paroprzepuszczalnych i paroszczelnych) lub folii EPDM (zwłaszcza do stolarki aluminiowej i PCV).

 

Prawidłowe ocieplenie domu – kluczowe dla energooszczędności całego budynku

Dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji cieplnej nowy dom będzie zgodny z najnowszymi ustaleniami prawnymi, a koszty eksploatacji budynku nie przerosną możliwości finansowych inwestora. Ocieplenie ścian od zewnątrz, montaż ocieplenia dachu od środka, a także prawidłowy wybór i instalacja okien oraz drzwi sprawi, że znaczna część wyprodukowanej energii cieplnej zostanie wewnątrz budynku. Dzięki temu będzie można znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania.


Po kilkunastu latach od budowy domu warto sprawdzić, czy izolacja nadal ma dobre właściwości termiczne. Możliwe, że po takim czasie będzie potrzebny remont ocieplenia domu. Zauważysz to zwłaszcza dzięki zwiększonym rachunkom za ogrzewanie lub konieczności zużywania większej ilości paliwa grzewczego.


 

Materiały zostały opracowane przez specjalistów pracowni architektonicznej Dobre Domy.

Źródło: DobreDomy / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 545

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >