Jak ocieplenie domu wpływa na rzeczywiste koszty jego ogrzewania?

Jak ocieplenie domu wpływa na rzeczywiste koszty jego ogrzewania?

Żyjemy w czasach, w których koszty ogrzewania budynków stale rosną. Jednym z czynników za to odpowiedzialnych jest panująca obecnie na świecie sytuacja geopolityczna, przekładająca się na konieczność szukania alternatyw w źródłach dostarczania energii. Właściciele domów i mieszkań muszą więc zacząć odpowiednio się zabezpieczać, ażeby kiedyś w okresie zimowym koszty ogrzewania nie zrównały się bądź nie przerosły generowanych dochodów. Na ten moment sprawa nie wydaje się aż do takiego stopnia poważna – ostatnie lata zdołały nas już jednak przyzwyczaić do nieprzewidzianych wydarzeń, niekoniecznie korzystnych dla zwykłego mieszkańca. Czytaj dalej

 

Dlatego też, niezwykle istotnym punktem w kwestii oszczędzania energii jest ocieplenie całego obiektu. Wbrew pozorom, może ono mieć znaczący wpływ na redukcję kosztów ogrzewania nawet o kilkadziesiąt procent.

 

Jak budynek mieszkalny wytraca ciepło?

Dom jest niczym innym jak konstrukcją budowlaną, wykonaną z podłoża, kilku przegród i pokrycia. Straty energii cieplnej do otoczenia nie są więc niczym nowym i nawet przy uwzględnieniu wszystkich form zabezpieczeń, nie da się całkowicie ich uniknąć. Można natomiast je w sporym stopniu minimalizować. Zwróćmy tylko uwagę na orientacyjny rozkład przekazywania ciepła do atmosfery poszczególnymi kanałami:

 

  • Piwnica i fundamenty – do 10 %
  • Okna, drzwi, wentylacja – do 15 %
  • Dach – do 20 %
  • Nieocieplone ściany zewnętrzne – do nawet 40 %

 

Jak ocieplenie domu wpływa na rzeczywiste koszty jego ogrzewania?unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Czytaj również: Ocieplenie domu - jakie dofinansowania do termoizolacji są dostępne w 2023 r.

 

Widzimy zatem, że przy całkowitym zlekceważeniu zaleceń dotyczących oszczędności energii, koszty ogrzewania domu jednorodzinnego w ciągu roku mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Oczywiście, można w takich budynkach zastosować rekuperatory czy też wymienić okna na szczelniejsze. Niemniej, podstawowym krokiem do wykonania w tej kwestii jest dokładne ocieplenie domu.

 

Ocieplenie pianą PURIOS – jak wpływa na straty ciepła?

Dzięki dobremu ociepleniu ścian zewnętrznych budynku, straty ciepła w tym zakresie można zredukować nawet o 30%. Da się to zrobić metodą izolacji ścian z zewnątrz bądź od wewnątrz. Choć istnieje szereg materiałów przeznaczonych właśnie do ocieplania różnego rodzaju przegród budowlanych, to ostatnimi czasy coraz więcej inwestorów decyduje się na pianę poliuretanową PURIOS. To niezwykle ekonomiczny i szybki sposób ocieplenia domu, możliwy do wykonania nie tylko na ścianach, ale również na fundamentach i poddaszu. Dzięki bardzo praktycznej metodzie natryskowej, piana jest w stanie wypełnić każdą szczelinę, a przy tym nie obsuwa się i nie ulega przemianom chemicznym.

 

To inwestycja na dekady, znacznie obniżająca coroczne rachunki za ogrzewanie i przyczyniająca się do uzyskania lepszego samopoczucia u wszystkich domowników. Zastosowanie takiej pianki na ścianach swojego budynku przekłada się na utrzymanie wyższej temperatury w pomieszczeniach zimą, a także na trudniejsze ulatnianie się chłodu z pomieszczeń w okresie letnim. Dla niektórych może się to okazać zbawienne w upalne dni, gdzie z kolei wielu inwestorów ponosi w tym czasie spore opłaty za klimatyzację.

 

Czytaj również: Prawidłowa kolejność - ocieplenie domu później wymiana pieca

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 392

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >