Jak ocieplić poddasze?

Jak ocieplić poddasze?

Za straty ciepła z domu bardzo często odpowiada poddasze. Problem ten pojawia się zwłaszcza w starszych budynkach, gdzie strop mógł nie zostać w wystarczającym stopniu ocieplony podczas budowy. Przy strychu użytkowym należy również pamiętać o ociepleniu połaci dachowej. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać prawidłowa termoizolacja budynków zbudowanych na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.

 

Poznaj stan faktyczny poddasza

Pierwszym krokiem powinny być szczegółowe oględziny, które pozwolą Ci ocenić faktyczny stan swojego poddasza. W starym budownictwie ważna jest ocena więźby dachowej wykonana przez eksperta budowlanego (inżyniera lub konstruktora). Fachowiec powinien dokładnie sprawdzić aktualny stan, a następnie wytrzymałość stropu i więźby dachowej. Kolejnym krokiem jest ocena wysokości strychu i zdecydowanie, czy będzie się w tym miejscu dało ułożyć wełnę i posadzkę. Przy przegniłej czy zagrzybionej więźbie, niezbędna będzie wymiana krokwi.

 

Jak ocieplić poddasze?

 

Ocena faktycznego stanu poddasza jest niezbędna, aby podjąć decyzję o przeróbkach, wykonać termoizolację oraz zaadoptować strych w starszym domostwie na przestrzeń użytkową.

 

Ocieplenie poddasza nieużytkowego

Nieużytkowe poddasze nie jest ogrzewane, dlatego wymaga odpowiedniego oddzielenia go od ogrzewanej przestrzeni mieszkalnej. Brak wełny skalnej może powodować straty ciepła sięgające nawet 15-30%. Przy braku izolacji termicznej w przegrodzie dachowej, należy ułożyć materiał na stropie, który oddziela strych od pomieszczeń ogrzewanych. Maty lub płyty wełniane można zastąpić granulatem skalnym, który aplikuje się za pomocą specjalnych dysz wtryskowych. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego często posiada je w swojej ofercie, dlatego nie powinieneś mieć problemu z akcesoriami niezbędnymi do wykonania precyzyjnych prac termoizolacyjnych. Granulat skalny dotrze we wszelkie szczeliny i dobrze je wypełni, co zapobiegnie tworzeniu się mostków termicznych.

 

Czytaj również: Jak wykonać termoizolację dachu, który ma nietypowy, wyszukany kształt?

 

Jak ocieplić poddasze?

 

Jaki materiał wybrać?

Najpopularniejszymi materiałami wybieranymi do ocieplania poddaszy są:

  • wełna skalna,
  • pianka poliuretanowa.

 

Który materiał wybrać? Pianka poliuretanowa stanowi alternatywę dla granulatu skalnego. Można ją wykorzystać do termoizolacji strychu i połaci dachowej. Warto jednak pamiętać, że jej aplikacja jest czasochłonna i wymaga bardzo dużej staranności. Pianka pęcznieje po kontakcie z materiałem docelowym. W praktyce oznacza to, że trudno ocenić ostateczną strukturę i grubość powstającej z niej termoizolacji. Dodatkowo ma ona niższą niż granulat skalny odporność na ogień, co, przy drewnianej konstrukcji dachu, bywa ryzykowne.

 

Jak ocieplić poddasze?

 

Czytaj również: Jak poprawnie ocieplić poddasze domu?

 

Przy adaptacji strychu na użytkowe poddasze, warto sięgnąć po płyty ze skalnej wełny mineralnej. Układa się z nich dwie warstwy. Ich zaletą jest wysoka elastyczność, co sprawia, że materiał ten pozwala wypełnić nawet trudniej dostępne zakamarki na poddaszu. Staranne ułożenie płyt jest bardzo ważne, aby pomiędzy nimi nie tworzyły się szczeliny. Nawet najmniejsze luki stają się mostkami termicznymi, które powodują poważne utraty ciepła. Z tego powodu elastyczna wełna mineralna jest lepsza niż sztywne płyty styropianowe, które przed laty cieszyły się dużym zainteresowaniem.

 

Wełna skalna wyróżnia się wysoką gęstością. Dzięki temu nie tylko chroni przed utratą ciepła, ale i zapewnia izolację akustyczną, która będzie ważna, gdy na poddaszu chcemy zaaranżować pomieszczenia mieszkalne. Pierwszym krokiem jest ułożenie specjalnego rusztu z drewnianych legarów. Następnie pomiędzy legarami układa się płyty wełny, a od góry przytwierdza deski lub płyty, które stworzą podłogę.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Rozbiórki Liczba postów: 110 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1054 Grupa: Ogrodzenia... Jeśli szukasz wysokiej jakości drewnianych listew do swojego projektu, warto zajrzeć na https://listwywplot.pl/kategorie/drewnia ne-listwy/. Oferują bogaty wybór...
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności Przeprowadzka z firmą to zero stresu. Znalezienie dobrej firmy przeprowadzkowej to podstawa przed zmianą miejsca zamieszkania. Słyszałam dobre opinie o firmie z...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 8 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 39 Grupa: Stawiamy śc... A co jest w stanie wykryć takie badanie termowizyjne - https://termocent.com/ ? Czy ustalą, jeśli działo się tam coś takiego w przyszłości? Zależy mi na ustalen...
  • Ogrodzenia z kamienia, czyli innowacje i historia Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli macie w planach zakup nowego nagrobka lub myślicie nad schodami lub blatem z kamie...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19723 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 128

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >