![Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną w 2023 roku?](https://www.budnet.pl/static/article_images/avatars/tysiące zaoszczędzone na mniejszym zużyciu energii, najlepsza inwestycja.jpg)
Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną w 2023 roku?
Rozpoczął się okres rozliczeń PIT za rok 2022. Właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą odliczyć od podstawy opodatkowania do 53 tys. zł na wydatki związane z termomodernizacją istniejącego budynku. Uwaga, każdy z małżonków ma swój limit, dlatego małżonkowie mogą odliczyć łącznie 106 tys. zł.
Podatnicy, będący właścicielami lub współwłaścicielami domów (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej), mają prawo do ulgi podatkowej w rozliczeniu PIT-36, PIT-37, PIT36L i PIT-28. Odliczenia można dokonać w pełnej kwocie poniesionych wydatków, tzn. tyle ile wydaliśmy, tyle możemy odliczyć od dochodu. Odliczenie odnosi się do wydatków na zakup materiałów budowlanych, urządzeń i wszelkiego rodzaju usług związanych z realizacją termomodernizacji. Podatnicy, by móc skorzystać z ulgi powinni:
- rozpocząć proces termomodernizacji – nie jest wymagany audyt;
- zakupić produkty i usługi objęte zgodnie z wykazem „ulgi termomodernizacyjnej”;
- ukończyć termomodernizację w okresie trzech lat od pierwszego wydatku;
- odliczać wydatki na bieżąco za każdy rok w deklaracji rocznej PIT;
- posiadać faktury na wszystkie odliczane wydatki.
Czytaj również: Jakie zmiany podatkowe wprowadzono w drugiej połowie 2022 roku?
- Ulga termomodernizacyjna to jedna z lepszych zachęt Państwa do najbardziej opłacalnej inwestycji budowlanej, zapewniającej komfort cieplny w domu oraz ograniczającej zużycie energii na ogrzewanie. Termomodernizacja najlepiej by była wykonana kompleksowo, czyli z wymianą pieca oraz termoizolacją dobrej jakości izolatorem. Taka gwarantuje największą oszczędność pieniędzy i jest najbardziej efektywnym sposobem ograniczającym smog – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organika – Ci, którzy jeszcze nie rozpoczęli ocieplenia domu i nie mogą niestety skorzystać z ulgi w tym roku, nie powinni jednak załamywać rąk, tylko rozpocząć przedsięwzięcie termomodernizacyjne w tegorocznym sezonie budowlanym.
Czytaj również: Zryczałtowany podatek dochodowy (PIT i CIT) - kto może skorzystać preferencji podatkowych
Podatnicy muszą pamiętać, że nie można odliczyć wydatków, które zostały wcześniej zrefinansowane, np. dotacją uzyskaną w ramach programu „Czyste powietrze”, „Mój prąd”, bądź z funduszy gminnych. Ulga nie dotyczy również nowych, dopiero budowanych budynków.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Odbiór mieszkania od dewelopera Liczba postów: 5 Grupa: Nieruchomoś... Warto poczytać artykuły, w których mowa o odbiorze. Tam na pewno znajdziemy wiele potrzebnych informacji.
- Wybór dewelopera w Warszawie Liczba postów: 33 Grupa: Nieruchomoś... Super opcją jest obecnie kupno mieszkania pod wynajem, polecam zapoznać się z ofertą APM Development http://lokaleinwestycyjne.pl/. Takie mieszkanie to szybki z...
- deweloper we Wrocławiu Liczba postów: 367 Grupa: Nieruchomoś... Ja zdecydowałam się na wybór dewelopera inkom we Wrocławiu. Myślę, że warto. Wszystkie informacje były mi przekazywane. Serdecznie polecam.
- Pułapki deweloperskie? Liczba postów: 229 Grupa: Nieruchomoś... Myślę, że spodobać się Wam mogą takie nowe mieszkania lublin: https://galadom.pl/ . Polecam zapoznać się bliżej z ich ofertą. Jestem pewna, że także Wy znajdzie...
- Sprawdzony deweloper w Kielcach Liczba postów: 12 Grupa: Nieruchomoś... W projektach ATAL widoczny jest nacisk na tworzenie przestrzeni przyjaznych mieszkańcom. Mieszkania oferują przemyślane układy i wysoką jakość wykończenia, co c...