Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

Meble ogrodowe pięknie wyglądają podczas słonecznego okresu letniego. Drewniane stoły i altany to świetne miejsce, przy których zrobimy nie jednego grilla i imprezę. W poniższym artykule dowiesz się jak dbać oraz jak konserwować meble, żeby w nienaruszonej kondycji zostały z Tobą na wiele sezonów. Czytaj dalej

Dlaczego warto przeprowadzać okresową renowację mebli?

Drewno, jak każdy inny naturalny materiał ulega biodegradacji. Nasze meble ogrodowe w szczególności narażone są na oddziaływanie trudnych warunków atmosferycznych, mikro i makroorganizmów. Surowe, niezakonserwowane drewno, które wystawimy na działalność tych warunków, będzie pękać, puchnąć lub się łuszczyć. Jego wytrzymałość będzie coraz mniejsza, a sam mebel bezpowrotnie straci swoje walory wizualne.

 

Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

 

Jakie narzędzia będą nam potrzebne?

Podczas następnych etapów przyda nam się kilka elektronarzędzi. Pierwszym pomocnym sprzętem może być szlifierka-kątowa np. Bosch z założonym papierem ściernym. Urządzeniem w łatwy i szybki sposób pozbędziemy się starego lakieru z naszych mebli. Po tym procesie w rękach mało doświadczonej osoby mogą powstać nierówności, dlatego do wyrównywania płaszczyzn będzie przydatna szlifierka taśmowa. Po skończeniu tego procesu będziemy musieli wygładzić nasz obszar roboczy z rys powstałych po poprzednim procesie. Tutaj idealnie sprawdzi się szlifierka mimośrodowa np. Bosch. Dzięki zastosowaniu kilku rodzajów gradacji papierów ściernych uzyskamy idealnie gładkie meble. Możemy zacząć od gradacji 120, następnie zmniejszać ją, stosując 150, 180 i na koniec 240. Oczywiście musimy zwrócić uwagę, żeby każda gradacja usunęła rysy poprzedniego etapu.

 

Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

 

Przygotowanie podłoża do renowacji

Jak wspomniałem wcześniej, szlifierka kątowa Bosch pomoże „zdrapać” grubą warstwę starego lakieru. Możemy również zastosować specjalne preparaty, które rozpuszczają i pomagają usuwać farby. Minusem takich specyfików jest ich zapach oraz toksyczność, dlatego zalecane jest używanie ich na zewnątrz. W przypadku korzystania ze szlifierek np. Bosch GWS-9-125 nasze prace możemy wykonać w warsztacie lub garażu. Po całym procesie szlifowania należy dobrze odpylić nasze meble. Najłatwiej będzie użyć powietrza z kompresora. Warto również wspomóc się szmatką i przetrzeć nasze meble – pomoże to usunąć mocniej przylegający kurz i pył. Wszystkie zabrudzenia, zażywiczenia musimy usnąć za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Przed nakładaniem impregnatów lub lakierów powierzchnię naszych mebli musimy dobrze wysuszyć, dlatego warto odstawić je w ciepłe i zadaszone miejsce.

 

Czym pomalować meble ogrodowe?

Nasze meble możemy pomalować na kilka sposobów. Najprostszą i najpopularniejszą metodą jest użycie bejcy. Kolejną metodą będzie użycie dedykowanych farb. Wyróżniają się one mocniejszym kryciem niż bejca. Możemy również zastosować lakiery i lakierobejcy. Są to środki wyróżniające się dużą trwałością, które zabezpieczą i ochronią drewno na kilka lat. Do malowania naszych mebli, bez znaczenia jakim specyfikiem – możemy użyć pędzla, gąbki oraz wałka. Dla ułatwienia i przyśpieszenia tego procesu możemy również użyć agregatu malarskiego np. marki Bosch. Podczas procesu malowania musimy być dokładni, ponieważ od tego zależy, czy nasze meble poradzą sobie podczas trudnych warunków, jakie je czekają podczas zimy.

 

Jak zakonserwować drewno przed kolejną zimą?

Najlepszym sposobem na to, żeby nasze meble nie były narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, byłoby przechowanie ich zimą np. w garażu. Często jednak bywa to utrudnione ze względu na ich duże gabaryty. Istnieją jednak gatunki drewna, które poradzą sobie podczas zimowania tylko w zadaszonej altanie lub tarasie. Należą do nich rodzaje drzew, takie jak:

 

  • Eukaliptus
  • Akacja
  • Meranti
  • Teak

 

Mimo wszystko warto pamiętać, że należy wykonać kilka czynności, żeby nasze meble mogły pozostać w ogrodzie i przeczekać do następnych ciepłych dni. Po zakończonym sezonie letnim należy nasze meble starannie wyczyścić, korzystając z preparatów do czyszczenia i konserwacji drewna. Zostawienie na nich brudnych śladów po letnich imprezach negatywnie wpłynie na powłokę ochronną. Często takie plamy będą przyciągać owady, które również mogą uszkodzić nasze zabezpieczenie. Warto również naoliwić zawiasy i dokręcić poluzowane śruby oraz wkręty. Dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie specjalistycznych pokrowców, w znacznym stopniu zabezpieczą nasze meble przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

 

Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

 

Najistotniejszym sposobem jest jednak użycie odpowiednich impregnatów do naszych mebli. Dzięki powłoce ochronnej nasze meble będą odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i mrozami. Dobrze położony impregnat zadba o to, żebyśmy na wiosnę mieli idealnie zakonserwowane drewno, które będzie gotowe na kolejne imprezy z rodziną i znajomymi.

 

Czytaj również: Jaki produkt będzie najlepszym wyborem do zabezpieczenia drewnianych elementów w ogrodzie?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 571

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >