Jak odnowić starą podłogę z parkietu? Postaw na cyklinowanie!
Parkiet to typ podłogi drewnianej. Bardzo chętnie był wykorzystywany w końcowych latach XX wieku i na początku wieku XXI. Obecnie wyparty przez panele. Parkiet ma to do siebie, że po kilku latach eksploatacji wymaga odświeżenia, aby nadal wyglądał tak dobrze, jak na samym początku. Na szczęście nie brakuje licznych metod renowacji, z których można korzystać. Wiele zależy od stopnia zniszczenia parkietu oraz impregnacji, która została zastosowana na początku. Wiele firm oferuje swoje usługi parkieciarskie, dzięki czemu można się postarać o renowację parkietu, zamiast od razu decydować się na wymianę tak trwałej i pięknej podłogi. Sprawdź, kiedy parkiet nadaje się do renowacji, a kiedy do wymiany i jak przebiega proces odnowy.
Czytaj dalej
Parkiet — kiedy nadaje się do renowacji, a kiedy do wymiany?
Na parkiecie bardzo często występują zarysowania, a także zmiany w barwie. Dotyczy to głównie miejsc mocniej eksploatowanych, a więc najlepiej przebarwienia widać w przedpokoju, przy stołach, kanapach czy przy biurkach. Odbarwienia mogą też wystąpić przez zalanie parkietu wodą czy poprzez kontakt z żywnością. Tego typu zniszczenia można bardzo łatwo usunąć, bez konieczności wymiany całego parkietu. Mniejsze ubytki w parkiecie również można łatwo i szybko zniwelować. Wystarczy uzupełnić je masą szpachlową połączoną z pyłem powstałym podczas cyklinowania.
Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Czytaj również: Ważna rola podłogi w metamorfozie wnętrza
Jednak nie wszystkie uszkodzenia są małe. Istnieją też takie sytuacje, kiedy parkietu nie da się odnowić i trzeba zakupić całkiem nowy. Kiedy klepki są zbytnio zużyte, warto zastanowić się nad jego wymianą. Do renowacji nie nadaje się też parkiet, który został zalany i jest popękany. Nadmierne wypaczenia również są przesłanką do wymiany parkietu, podobnie jak pojawiająca się pleśń. Co ważne, każde cyklinowanie parkietu zmniejsza grubość deseczek. W sytuacji, kiedy podłoga była już kilkukrotnie cyklinowana, warto pomyśleć nad jej wymianą.
Cyklinowanie parkietu Warszawa — renowacja pełną parą
Cyklinowanie podłogi ułożonej z parkietu to jeden ze sposobów na jej renowację. Cyklinowanie parkietów to nic innego, jak szlifowanie górnej warstwy podłogi. Warto czynność tę powierzyć fachowcom, którzy posiadają specjalistyczne maszyny, ale również znają się na swojej pracy jak nikt inny.
Renowacja parkietu przy użyciu cykliniarek taśmowych jest wykonalna, jeśli parkiet jest przyklejony do podłoża. W przypadku podłogi pływającej taka czynność jest niemożliwa. Cyklinowanie parkietu Warszawa należy przeprowadzić od 3 do 5 razy. Każdy etap wymaga nowego papieru ściernego, drobniejszego, niż poprzednio. W przypadku jesionu stosuje się papier ścierny 36, 40, 60, 80 i 100, a jeśli parkiet został wykonany ze świerka, modrzewiu, jaworu czy sosny, zamiast 100 na końcu, wykorzystuje się papier o gradacji 120.
Cyklinowanie podłóg i ich późniejsze zabezpieczenie
Bezpyłowe cyklinowanie parkietu pozwala cieszyć się piękną posadzką przez długi czas. Renowacja starego parkietu to spora oszczędność pieniędzy w stosunku do wykonania całkiem nowej podłogi. Ile kosztuje cyklinowanie parkietu? Kompleksowe usługi parkieciarskie to koszt ok. 50 zł za metr kwadratowy. Usługi cyklinowania parkietu oferowane są na terenie dużych miast, ale też znacznie mniejszych. Wiele zależy od tego, czego dokładnie oczekuje dany klient oraz jakie konkretnie etapy wchodzą w skład usługi. Na cyklinowaniu nie kończy się renowacja parkietu. Warto go później zabezpieczyć lakierem.
Czytaj również: Co położyć na podłogę? Deska, płytki czy panele?
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble tapicerowane Liczba postów: 194 Grupa: Najnowsze t... A jak chodzi o Krzesła z tkaniny szenilowej - to koniecznie sobie zobaczcie propozycje Mivi Home. Tam znajdziecie nie tylko coś stylowego, ale prze...
- Wieszaki na ręczniki Liczba postów: 15 Grupa: Najnowsze t... Ja tam specjalnie nie kombinuję. Wziąłem najzwyklejsze wieszaki z przyssawkami, bodaj 5 na jednym kiju. Jakiejś marki no-name, kompletnie nie pamiętam. To wszys...
- 5 przydatnych wskazówek na przedświąteczne porząd... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- Czy niedrogie baterie łazienkowe mogą być dobrym w... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- czarna czy czerwona kuchnia Liczba postów: 51 Grupa: Najnowsze t... Szanowni Państwo, czarna kolorystyka najlepiej sprawdzi się w dobrze doświetlonej kuchni o większym metrażu. W mniejszym pomieszczeniu dobrym rozwiązaniem może....