Jak odpowiednio zaaranżować mieszkanie do wynajmu?

Jak odpowiednio zaaranżować mieszkanie do wynajmu?

Polacy zachęcani niskimi stopami procentowymi i opłacalnymi stawkami najmu decydują się na kupowanie mieszkań pod wynajem. O tym jak szybko oddamy nieruchomość w ręce najemcy zadecyduje jednak wysokość czynszu zdeterminowana przez dobrą lokalizację ale i odpowiednio zaaranżowane wnętrze. W jaki sposób urządzić mieszkanie do wynajęcia radzą projektantki z firmy Komandor. Czytaj dalej

 

Lokowanie kapitału w nieruchomości można już śmiało rozpatrywać w kategorii inwestycji długoterminowych. Cena za jaką będziemy wynajmować nabyte mieszkanie może okazać się godnym źródłem dochodu. Po kilku latach wynajmowania lokalu można go odświeżyć i sprzedać z zyskiem na rynku wtórnym. A chętnych do zamieszkania w cudzym lokalu nie brakuje zwłaszcza w dużych miastach w których znajdują się najważniejsze centra biznesowe i ośrodki akademickie w Polsce. Kto i za ile zdecyduje się wynająć od nas mieszkanie w znacznym stopniu przesądzi jego wykończenie.

 

 

Zdefiniowany najemca

W sprawnym poszukiwaniu przyszłego lokatora wysokość czynszu odgrywa kluczową rolę. O tym na jakim poziomie ukształtuje się ostateczna cena najmu i z jakim powodzeniem będzie cieszyć się nasza oferta zadecyduje wiele czynników. Największy wpływ na atrakcyjność naszej nieruchomości oddawanej pod wynajem ma z pewnością dogodna lokalizacja. Studencki i biznesowy charakter miasta sprawia, że popyt na mieszkania przeznaczone pod wynajem jest znacznie większy w dużych aglomeracjach. W skali miasta natomiast zainteresowanie skierowane jest praktycznie na lokale w centrum lub w okolicy łatwo z centrum skomunikowanej.

 

Czytaj również: Zmiany personalne w firmie DTZ

 

Bywa, że nasz budżet nie pozwala na zakup mieszkania blisko centrum bądź w innym strategicznym dla danej grupy odbiorców miejscu. Wtedy przyszłego lokatora musimy przekonać ciekawie i funkcjonalnie wykończonym wnętrzem. Dobre pierwsze wrażenie może zaowocować nie tylko szybszym znalezieniem najemcy ale także pozwoli nam negocjować wyższą stawkę czynszu. Podwyższony standard wykończenia mieszkania przełoży się więc proporcjonalnie na większe zyski z najmu. Nie warto jednak bawić się w droższe wykańczanie mieszkania jeśli znajduje się ono w nieatrakcyjnej dzielnicy lub zapuszczonym budynku, gdyż nie przełoży się to na wyższą cenę najmu.

 

Przygotowując mieszkanie pod wynajem musimy urządzić je w sposób praktyczny, schludny, najlepiej niewielkim kosztem i nakładem pracy oraz tak aby szybko zainteresowało potencjalnego najemcę. Grupę docelową powinniśmy określić już na wstępnym etapie przygotowywania oferty wynajmu. To komu będziemy wynajmować mieszkanie zależy chociażby od naszych preferencji, lokalizacji czy metrażu. Właściwie zdefiniowany przyszły najemca pozwoli nam trafnie urządzić mieszkanie. Z reguły osobami poszukującymi mieszkania do wynajęcia są ludzie młodzi rozpoczynający karierę zawodową, studenci i absolwenci czy młode małżeństwa, których jeszcze nie stać na własne mieszkania. Dlatego ważne aby stworzyć odpowiednie warunki zarówno do pracy, gotowania jak i odpoczynku.

 

Czytaj również: Drutex z tytułem Dobra Firma 2013

 

Praktyczny minimalizm, modny uniwersalizm

Decydując się na oddanie mieszkania pod wynajem musimy liczyć się z rotacją lokatorów. Zmiany najemców wiążą się często z kolejnymi  liftingami i drobnymi remontami, dlatego warto zaprojektować mieszkanie uniwersalnie. Wnętrze powinno być nowoczesne, modne ale jednocześnie dopasowane do gustu i potrzeb przeciętnego lokatora. Zaniedbane, utrzymane w stylu z minionej epoki mieszkanie może nie zachwycić nawet najmniej wymagających najemców. – Najbezpieczniej będzie stworzyć stonowane, względnie eleganckie, funkcjonalne wnętrze o neutralnej kolorystyce. Neutralne kolory mebli i ścian pozwolą przyszłym domownikom na dowolne kombinacje i zestawienia elementów dekoracyjnych – sugeruje Katarzyna Drabik projektantka wnętrz z firmy Komandor. Jasne barwy – odcienie beżu, szarości, kolor kremowy, sprawiają, że wnętrze optycznie zyskuje na przestrzeni oraz wzbudzają poczucie czystości. Nie należy przesadzić z dekoracjami i udziwnieniami, najlepiej unikać więc intensywnych jaskrawych kolorów. Nie narzucajmy ani preferowanego przez nas stylu ani naszego gustu.  Dobór elementów ozdobnych i dodatków powinniśmy pozostawić  najemcom tak aby sami nadali mieszkaniu osobliwy charakter i czuli się w nim komfortowo.

 

Czytaj również: Nowy przetarg na ziemię w centrum Poznania

 

Minimalizm i prostota to trend którym powinniśmy się zdecydowanie kierować aby dotrzeć do największej grupy zainteresowanych. Mieszkanie urządzane pod wynajem musi trafiać w przeciętne gusta przyszłych lokatorów. Dlatego najlepiej sprawdzi się uniwersalny design. Na ogół popełnianym przez właścicieli błędem jest przesadne umeblowanie. Nadmiar mebli i rupieci zaburza porządek i najczęściej tworzą zbędną zbieraninę –  przestrzega Monika Szczęsny projektantka wnętrz z firmy Komandor. Mieszkanie przeznaczone pod wynajem powinno oferować najemcy przynajmniej umeblowaną i wyposażoną kuchnię, urządzoną łazienkę oraz sprytnie zagospodarowane miejsce do przechowywania rzeczy. Jeśli nasz budżet nie pozwala na zakup konkretnych mebli poprzestańmy na dobrze zaprojektowanej szafie wnękowej – dodaje.

 

 

Opłacalna inwestycja

Kluczowe znaczenie ma fakt czy lokum nabyliśmy na rynku wtórnym czy pierwotnym. Nowe mieszkania nie będą wymagały bowiem generalnego remontu i odświeżenia. Co więcej, urządzona kuchnia i łazienka to już standard w większości mieszkań z rynku pierwotnego. W przeciwieństwie do nieruchomości zakupionych od poprzedniego jej użytkownika. W tym przypadku priorytetem powinno być dla nas sprawdzenie i ewentualna naprawa stanu technicznego rozmaitych elementów wyposażenia. Nie warto lekceważyć wszelkich usterek i zaniedbań. Jako właściciel nieruchomości ponosimy bowiem odpowiedzialność za bezpieczeństwo osób w nim mieszkających.

 

Czytaj również: Wynajęto ogromną przestrzeń w Centrum Handlowym Sarni Stok

 

Często właściciele pozostawiają mieszkanie nieumeblowane dając wolną rękę najemcom. Uzupełnienie lokum możemy wtedy zlecić przyszłym lokatorom. Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny na krótką metę wyjdziemy na tym najlepiej. Jednak traktując wynajem mieszkania jako długoterminową inwestycję, szukając najemcy na kolejne lata powinniśmy zastanowić się nad pełnym umeblowaniem czterech kątów. Inwestycja w mieszkanie pod wynajem musi się zatem opłacać, dlatego projektanci wnętrz sugerują zastosowanie wyposażenia trwałego i solidnego. – Nie warto oszczędzać zwłaszcza na meblach. Porządne wykończenie i odporne na zniszczenia meble pozwolą nam na unikanie kupna nowych mebli po każdej zmianie najemcy – sugeruje Katarzyna Drabik projektantka wnętrz z firmy Komandor. – Z drugiej strony jeśli zależy nam na wymagającym kliencie zadbajmy o wysoką jakość materiałów wykończeniowych – dodaje.

 

 

Źródło utrzymania

Sprzedaż mieszkań nadal rośnie a biura deweloperskie notują jedne z lepszych wyników. Kupowaniu mieszkań zdecydowanie sprzyja duża podaż nieruchomości na rynku mieszkaniowym oraz tanie kredyty hipoteczne będące wynikiem postępującej obniżki poziomu stóp procentowych. Oprocentowanie depozytów w 2013 roku z miesiąca na miesiąc sukcesywnie spadało dając powody Polakom do wycofywania oszczędności z lokat. Spadło także zainteresowanie obligacjami.

 

Czytaj również: Odświeżenie wyglądu restautacji

 

Jednocześnie utrzymujące się na niezmienionym poziomie a niekiedy nawet wyższe niż w latach ubiegłych stawki najmu, w połączeniu ze spadkiem rentowności lokat bankowych sprawiły, że klienci zdecydowali się nabywać mieszkania w celach inwestycyjnych. Przychód otrzymywany z tytuły wynajmu nieruchomości szczególnie jeśli wynajmujemy więcej niż jeden lokal jest często porównywalny do średniej pensji pracownika na stanowisku menadżerskim. Wynajmowanie mieszkań stało się zatem już nie tylko inwestycją na przyszłość, zabezpieczeniem emerytalnym, alternatywą do lokaty ale także sposobem zarabiania na życie. Z tytułu wynajmu możemy czerpać satysfakcjonujące zyski wpływające co miesiąc na nasze konto. Regularne przychody od najemców możemy przeznaczać chociażby na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego właśnie w celu kupienia mieszkania. Czynsz za wynajem może również pokrywać koszty związane z ewentualnym remontem. Jeśli nie wiążą nas żadne zobowiązania kredytowe z wynajmu możemy się po prostu utrzymywać.  

2013-12-04
Źródło: DotPr / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • fotografia biznesowa Liczba postów: 286 Grupa: Konferencje... Sesje różnego rodzaju dzisiaj wykonują profesjonalni fotografowie i jak najbardziej warto znaleźć solidnego w swojej okolicy https://bartekciok.pl/ Sesje biznes...
  • Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 481 Grupa: Trudne tema... Ludzie piją różne produkty alkoholowe i ja to jestem w stanie zrozumieć, ale nie wiem na przykład, czy jagermeister czy jest zdrowy i czy jego picie nie sprawi,...
  • pomoc z samochodem Liczba postów: 654 Grupa: Trudne tema... Świetną firmą zajmującą się sprowadzaniem samochodów z USA jest https://auta-usa.com/ W tym miejscu zajmą się dla Was wszystkim kompleksowo, począwszy od przyg...
  • czym malować rynny? Liczba postów: 50 Grupa: Trudne tema... Ja polecam sprawdzić najlepsze oferty https://trigodi.com/pl/jak-znalezc-najle psze-okazje-podczas-zakupow/
  • nowa telewizja Liczba postów: 12 Grupa: Trudne tema... Rozwój kariery modelki wymaga nie tylko talentu, ale i odpowiedniego wsparcia. SHOWCAST, dostępny pod adresem https://www.showcast.eu/pl, oferuje profesjonalną....

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 248

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >