Jak  ogradzając własną posesję nie wejść w spory z sąsiadami?

Jak ogradzając własną posesję nie wejść w spory z sąsiadami?

Budowa domu zakończona, teren posesji uprzątnięty, a zatem najwyższa pora stawiać ogrodzenie. Proste? Nie zawsze! Jeżeli nie chcecie, aby grodzenie działki skończyło się sporem przeczytajcie, o czym należy pamiętać oddzielając się od sąsiada. Czytaj dalej

 

 

W Polsce nie ma obowiązku budowy ogrodzenia wokół posesji, jeżeli jednak zdecydujemy się na takie przedsięwzięcie musimy kierować się przepisami prawa. W tym artykule przyjrzymy się sytuacji, w której przegroda ma zostać postawiona między dwoma działkami posiadającymi różnych właścicieli. O czym musimy w takim wypadku pamiętać?

 

Jak ogradzając własną posesję nie wejść w spory z sąsiadami?

 

Czytaj również: Dwa rodzaje bram wjazdowych - rozwierane i przesuwne, którą wybrać

 

Przede wszystkim mamy dwie możliwości postawienia ogrodzenia: w granicy własnej działki lub na granicy sąsiadujących działek. Każda z tych opcji niesie za sobą określone wymagania i obowiązki.

 

Ogrodzenie u siebie

W przypadku postawienia całości ogrodzenia, łącznie z fundamentem, na działce która jest naszą własnością nie potrzebujemy zgody sąsiada, a ogrodzenie należy tylko do nas i my płacimy za materiały oraz późniejsze utrzymanie. Zgodnie z art. 3 pkt. 9 Prawa budowlanego ogrodzenie jest urządzeniem budowlanym i należy o nie dbać, co z kolei określa art. 5 (m.in. trzeba je utrzymywać we właściwym stanie technicznym).

 

Ogrodzenie na granicy

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się, kiedy stawiamy ogrodzenie na granicy działki. W takim przypadku musimy się zastosować do art. 154 Kodeksu cywilnego, w którym znajdują się dwa paragrafy o następującej treści:

 

§ 1. Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.

 

§ 2. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.

 

Zgodnie z tymi zapisami ogrodzenie powinno być traktowane jako własność wspólna sąsiadów i przez nich sfinansowane oraz utrzymywane. Dlatego jeśli chcemy, aby sąsiad partycypował w kosztach dobrze jest uzyskać wcześniej jego zgodę, najlepiej pisemną. Jeśli budowy nie poprzedzą stosowne ustalenia to potem nie mamy żadnych podstaw, aby domagać się zwrotu pieniędzy.

 

Jak ogradzając własną posesję nie wejść w spory z sąsiadami?

 

Czytaj również: Jakie ogrodzenie zastosować na granicy działki rekreacyjnej?

 

- Z mojego doświadczenia wynika, że w większości przypadków, jeśli są wyznaczone punkty geodezyjne, klienci stawiają ogrodzenia na granicy działki – mówi Radosław Grządzielewski, Doradca Techniczno-Handlowy z firmy Plast-Met Wrocław Systemy Ogrodzeniowe. – Sytuacje grodzenia w całości na własnej działce zdarzają się rzadziej, ale niektórzy klienci robią to dla świętego spokoju, chcąc uniknąć sporów.

Źródło: Orchidea / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19437 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 162

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >