Jak oszczędnie i trwale wykonać dach?

Jak oszczędnie i trwale wykonać dach?

Rzadko kto może sobie pozwolić na zastosowanie najdroższych i najlepszej jakości materiałów. Rynek nasycony jest różnorodnymi technologiami i tworzywami- dokonywane są coraz bardziej przełomowe odkrycia, pojawiają się nowe produkty. Nie dziwi nikogo, że szukamy oszczędności gdzie tylko się da. Dobrze jest wiedzieć, jakie oszczędności faktycznie pozwolą zmniejszyć koszty budowy i eksploatacji domu, a jakie spowodują dodatkowe wydatki. Czytaj dalej

 

Wybór dachu to jedna z ważniejszych decyzji inwestora. Jakość pokrycia decyduje o trwałości budynku, kształtuje jego estetykę. W ramach oszczędności powinniśmy zwrócić uwagę na wybór odpowiednich materiałów dachowych. Stanowią one znaczący wydatek w całkowitym koszcie budynku. Dach ma ogromne znaczenie w całym projekcie, zawsze jednak istnieje kilka możliwości zaoszczędzenia, bez utraty pewności co do jego funkcjonalności i trwałości.

 

Koszt wykonania dachu to wydatki przeznaczone na konstrukcję, izolację, pokrycie a także robociznę. Każdy element można wykonać z tworzyw różniących się znacznie jakością oraz ceną. Oszczędności na materiałach konstrukcyjnych i izolacyjnych są dużym ryzykiem –  często ich naprawa lub wymiana jest dużo bardziej złożona i droższa niż samo pokrycie. W takim razie czy na pokryciu można oszczędzić? Można, ale oznacza to często krótszy czas eksploatacji dachu, a co się z tym wiąże- częstsze i większe wydatki na jego naprawę lub  wymianę. Dlatego właśnie wybór: tańsze czy droższe- jest jednocześnie decyzją, jak szybko chcemy ponosić dodatkowe koszty. Nie jest to oczywiście regułą, że tak się stanie, ale trzeba brać taką ewentualność pod uwagę. Dom - jest inwestycja długoterminową.

 

Czytaj również: Dom w góralskim stylu w pigułce

 

Gdzie najlepiej i najbezpieczniej można szukać oszczędności? Wydaje mi się, że na etapie projektu, gdyż prostota daje automatycznie niższą cenę końcową. Rezygnacja z wielu połaci i fantazyjnego kształtu pozwala na zmniejszenie kosztów konstrukcji, wykończenia oraz robocizny. Przy ograniczonych funduszach na budowę lepiej jest wykonać prosty dach z wysokiej jakości materiałów, niż wykonać skomplikowany i drogi, wykorzystując do jego budowy tanie produkty. www.bricoman.pl

 

Koszt dachu zależy też od jego struktury, nachylenia, użytych materiałów. Do oszczędności może prowadzić zastosowanie stropodachów. Cała tajemnica tkwi w fakcie, że stanowią one jednocześnie dach i strop nad ostatnią kondygnacją. Gdy jednak zdecydujemy się na dach płaski, droższe okaże się wykonanie odwodnienia. Najważniejsze jest, aby pokrycie miało idealną szczelność. Dachy płaskie wymagają także większych nakładów w czasie eksploatacji – związane jest to z częstszą konserwacją i oczyszczaniem w zależności od pory roku.

 

 

Koszty dachów spadzistych bardzo się różnią w zależności od rodzaju konstrukcji i materiału wykonania. Do najtańszych należy struktura krokwiowa, do 7,5 m rozpiętości. Inne wymagają już zastosowania dźwigarów. Koszt konstrukcji zależy także znacznie od przekrojów elementów, oraz rodzaju pokrycia -im cięższe, tym większe i droższe materiały konstrukcyjne musimy zastosować.

 

Niektóre dostępne materiały pokryciowe- między innymi bitumiczne -  wymagają wykonania pełnego deskowania. Zwiększa ono automatycznie obciążenie konstrukcji. Dachy strome podlegają podwyższonemu obciążeniu związanemu z siłą wiatru, zaś te płaskie narażone są na znaczne obciążenie śniegiem. Elementy konstrukcyjne dachów stromych wykonujemy najczęściej z drewna i metalu. Można je z powodzeniem przygotowywane na placu budowy lub zakupić już prefabrykowane.

 

Wydatki na izolację zależą od przeznaczenia poddasza. Jeśli chcemy, aby było użytkowe, izolację należy ułożyć w warstwach dachowych. Jest to droższe rozwiązanie; ale jest konieczne również zastosowanie elementów konstrukcyjnych o odpowiedniej wysokości. Dla  poddaszy nieużytkowych oraz stropodachów izolację układa się na stropie. Kolejnym  kosztem jest wykonanie wentylacji warstw izolacyjnych. Ważne jest to, gdyż zapobiega skraplaniu się pary wodnej i przeciwdziała zawilgoceniu. W tej kwestii nie da się chyba szukać oszczędności. Dachy strome, z pokryciem przepuszczającym powietrze, jest możliwe zapewnienie izolacji przy użyciu folii wstępnego krycia. Rozwiązanie to jest korzystne gdyż folia zastępuje deskowanie, zmniejszając ciężar i koszty robocizny.

 

Ekonomiczny dobór materiału na pokrycie dachu jest zależny od jego nachylenia, oraz   skomplikowania projektu. W przypadku dachów wielopłaszczyznowych, korzystniejsze jest zastosowanie elementów drobnowymiarowych- zmniejszy to do niezbędnego minimum powstawianie odpadów. Większe elementy używane przy prostych dachach natomiast, zmniejszają pracochłonność, przyspieszając tym samym prace, a co za tym idzie zmniejszając koszt robocizny. Regułą jest, że im mniejsze nachylenie dachu, tym bardziej szczelne musi być jego pokrycie. Zwykłe porównanie kosztu m2 pokrycia nie jest rzetelne, gdyż trzeba doliczyć do niego cenę podłoża, potrzebnych elementów, oraz transportu i robocizny.

 

Czytaj również: Dach odporny na wichury

 

Popularnym ale i dość drogim materiałem pokryciowym są dachówki. Ich zaletą jest duża trwałość i odporność, wadą – wysoki ciężar. Stosuje się je wyłącznie na dachach skośnych. Te  cementowe są tańsze od ceramicznych, ale też mniej trwałe i estetyczne.

 

Pokrycia bitumiczne są tanie, szczelne i lekkie, oraz pozwalają zmniejszyć koszty transportu i robocizny. W dachach skośnych wymagają one zastosowania sztywnego podłoża, są także stosunkowo mało trwałe- to ich minusy. Papy różnią się ceną i jakością w zależności od zastosowanej technologii. Jako pokrycie wykorzystuje się też płyty bitumiczne, stosowane w przypadku prostych połaci dachowych.

 

Pokrycia z blach cenione są ze względu na korzystną cenę i niewielki ciężar. Różnice w cenach wynikają z rodzaju i grubości blachy, kształtu pojedynczych elementów oraz zastosowanych zabezpieczeń powierzchni. Najdroższe, ale też i najtrwalsze, są blachy miedziane, a najtańsze – stalowe (zazwyczaj ocynkowane). Na pokrycia stosowane są także blachy aluminiowe, cynkowe oraz cynkowo-tytanowe. Mniej popularne są pokrycia z tworzyw sztucznych, oraz drewna, słomy (strzechy) i kamienia (łupek).

 

Oferta dostępna na rynku jest bardzo zróżnicowana, można więc dopasować ją do indywidualnych potrzeb i finansów. Dla każdego znajdzie się odpowiedni produkt, trzeba tylko  z kalkulatorem w dłoni przeanalizować wszystkie czynniki i realia.

Źródło: bricoman.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19448 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 161

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >